“Bu şimdi yapılacak bir hamle değildi”

“Bu şimdi yapılacak bir hamle değildi”

10.07.2017

Kurban öncesi alınan kararın fiyatları yükselteceğini belirten Hasan Ünlü, düve satışının yasaklanmasını doğru karar olarak değerlendirmedi…   “Bu şimdi yapılacak bir hamle değildi” HAYVAN sayısının azaltılmasını önlemeye yönelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan kararla dişi düve kesimi Kurban Bayramı öncesi yasaklanırken, yasağı hem olumlu, hem olumsuz olarak değerlendirenler oldu. Bazı kesimler tarafından dişi düvelerin […]

Kurban öncesi alınan kararın fiyatları yükselteceğini belirten Hasan Ünlü, düve satışının yasaklanmasını doğru karar olarak değerlendirmedi…

  “Bu şimdi yapılacak bir hamle değildi”

HAYVAN sayısının azaltılmasını önlemeye yönelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan kararla dişi düve kesimi Kurban Bayramı öncesi yasaklanırken, yasağı hem olumlu, hem olumsuz olarak değerlendirenler oldu.

Bazı kesimler tarafından dişi düvelerin kesilmemesine yönelik kararın olumlu olduğunu ve önümüzdeki yıl hayvan sayısında düşüş olmayacağı ve et fiyatlarının yükselmeyeceği şeklinde yorumlar yapılırken, Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, alınan kararın doğru bir hamle olmadığını belirtti.

Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, “Tarım Bakanımız tabi üretimi artırmak için böyle bir hamle yaptı, ama şimdi kurbanda düvenin satışının yasaklanması gibi bir şey söz konusu değil. Kısır düveyi vatandaşımız ne yapacak? Üretici veya besici ne yapacak? Kısır düveyi mecburen kurbanda satacak, mecburen çıkartacak. Her dişi hayvan damızlık olacak diye bir kanunda yok. Kurbanlık vasıflarını taşıyan düveler de var, mesela 2 yaşını doldurmuş. Bunların cinsi iyi değil, kültür ırkı değil, et ırkı değil, etçil değil, buzağı alma şansınız az. Zira ondan alacağınız buzağının et ırkı olmadığı kesin. Bu da kurbanda tüketilecek. Mezbahalarda kesilmelerine ilişkin bu işler tarım il müdürlüklerine düşer. Veterinerlerinin kontrolünde, ama kaçak yollardan bunlar yine kesiliyor. Mezbahaya kasaplar veya et sektöründeki ya da İstanbul’a giden komisyoncu arkadaşlarımız yine getiriyorlar, yine kesiyorlar. Yani tarım il müdürlüklerinin bunu biraz daha sıkı kontrol etmeleri lazım. Mezbahalara cezai müeyyide uygulamaları lazım ki bu dişi hayvanları kesmesinler. Ama ırkı bozuk, geleceği olmayan, et ırkı olmayan, inek vasıflarını taşımayan düvelerin de, dişi hayvanların da kesilmesi normal, bunlar da kesilecek. Ama bu şimdi yapılacak bir hamle miydi, değil. Bunu çok önceleri tarım bakanlığımızın yapması lazımdı. Bakanlığın buna müdahale etmesi lazımdı” dedi.

FİYATLARI ETKİLER

Dişi düve satışlarının Kurban Bayramı öncesinde yasaklanmasının fiyatları etkileyeceğini belirten Hasan Ünlü, “Dişi hayvanların fiyatı ette de olsun, canlıda da olsun erkek hayvandan biraz daha hesaplı ve ucuz. Şimdi herkes erkek hayvana yüklenecek, zaten et erkek hayvandan çıkıyor. Kurbanda erkek hayvanda illaki bir yükselme olacak” şeklinde konuştu.

Şu anda kurban piyasasının yeni yeni açılmaya başladığını ve satışların normal olduğunu söyleyen Hasan Ünlü, “İlerleyen günlerde bu netleşecek. Şu an zaten piyasada çok bir kırgınlık var. Mesela Ramazan Bayramından sonra et fiyatlarında düşme var ve satışlarda da bayağı bir düşme var. Kurban da yaklaşınca bu fiyatlar ne olur, onu tam bilemiyoruz. Ama bu dişi hayvan kesimi yasaklanması kurbanda illaki erkek dananın fiyatını yükseltir” dedi.

(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .