“Bu şehrin kaderini dedikoduculara asla mahkum etmeyeceğiz”

“Bu şehrin kaderini dedikoduculara asla mahkum etmeyeceğiz”

13.02.2018

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, 9 yılını basın mensuplarına değerlendirdi…

Bahçeci: “9 yıldır kimseye kin gütmeden, ama duruşta sergileyerek dikleşmeden dik durarak yaptığımız işin hakkıyla yapmak istiyoruz”

 

BELEDİYE Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir’de hizmet çıtasını yükselttiğini, modern ve yaşanılır bir kent haline getirmek için 24 saat çalıştıklarını söyledi.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Başkan Yardımcıları Yaşar Sulu ve Emre Şahinci, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Demir, Belediye Basın Müdürü Halil Çalışır ile Kırşehir’deki ulusal ve yerel basın mensupları ile Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek Belediye faaliyetleri hakkında sunumlu bir toplantı yaptı.
“Hepimizin ortak amacı bu şehre hizmet etmek ve Kırşehir’de hizmet çıtasını en üst seviyelere çıkaracak hizmetler vermek” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Bahçeci, “Biz 2009 yılında göreve geldiğimizde ilk olarak bu şehrin var olan sorunlarını çözmeye çalıştık. Şehrimizin sorunlarını çözüme kavuşturduktan sonra şehrimizi Anadolu’nun en yaşanabilir şehri yapmak için her alanda proje ürettik. Yaptığımız her proje; şehrin değişen, gelişen, yenilenen yüzüne ayna tuttu. Ve Kırşehir artık Anadolu’nun parlayan yıldızı oldu. Sosyal, kültürel, çevre, trafik ve temizlik alanlarında Kırşehir’de büyük ve önemli adımlar attık. Biz Kırşehir’in makûs talihini değiştirdik. Yaptığımız dev projelerle Kırşehir artık geleceğine koşuyor” dedi.
Kırşehir’in yıllarca çekişmeler ve dedikodularla uğraşmaktan bir türlü ilerleyemediğine dikkat çeken Başkan Bahçeci, “Bizler kişilerle uğraşmak yerine, projelerimize odaklandık. Kırşehir’de hiç bir kesimi ayırt etmeden onları kucaklayarak projelerimizi hayata geçirdik. İşte bu azimle ve aşkla çalışarak Kırşehir’imizi geleceğe hazırlayacak projeleri sizler için hayata geçirdik. Alt yapıdan üst yapıya, yollarından parklarına kadar. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi, Yollar, Kaldırımlar, Güzler Parkı, Kent Park, Cacabey Meydanı, Ahi Evran Külliyesi, Uzun Çarşı, Kale, bu projeler Kırşehir’in ana damarları. Kırşehir’in bütün ihtiyaçlarını yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Kırşehir’i geleceğe hazırlayacak yeni projelerimizle inşallah Kırşehir Türkiye’nin en güzel, en yaşanabilir şehirlerinden birisi olacak” diye konuştu,
Yaptıkları bu toplantılarda herkesin görüşünü aldıklarını ve bu görüşleri hizmetlere çevirdiklerini de ifade eden Başkan Bahçeci, “Biz Kırşehir’de yaşayan herkesin fikirlerine, görüş ve düşüncelerine, önerilerine çok önem veriyoruz. Ortak akılla yapılan işlerin çok faydalı olduğunu düşünüyorum” dedi.


BAŞKAN BAHÇECİ: “DOKUZ YILDIR DEDİKODUYA DEĞİL, HİZMETE ODAKLANDIK”

2019 yılı Nisan ayından 2017 yılı sonuna kadar 90 proje gerçekleştirerek 687 milyon beş yüz bin TL harcama yaptıklarını anlatan Başkan Bahçeci, şunları söyledi:
“Düzenli olarak dokuz yıldır aksatmadan faaliyetlerimizi böyle toplantı ve sunumlarla halkımızla paylaşıyoruz. Ocak ayından başlayarak Nisan ayına kadar toplumun farklı kesimleri ile bir araya geleceğiz. Bizler toplumu her kesimine ulaşmaya çalışıyoruz. Dokuz yıldır faaliyetlerimizde halkla ilişkiler arasında bana en etkili olanı hangi derseniz bu faaliyet sunumlarını söylerim. Genç yaşta siyasete başladım ve farklı bir siyaset ortaya koymaya çalışıyoruz. Sıradan, alışagelenmiş, yıllarca yapılan siyasetin dışında, yeni bir şeyler söyleyerek ortaya koymaya gayret ediyoruz. Bunu yapmamız bana göre en önemli görevlerden bir tanesi . Özellikle Türkiye’de gençlere daha fazla fırsat verilmesi için, genç siyasetçilerin önünün açılması için bu fırsatı yakalayan gençlerin daha başarılı olması lazım. Kendimize rehber edindiğimiz bir sözümüz var. Halkı dinlemeyen siyasetçiler, gemiyi karaya oturtmaya mahkumdur. Eğer siz halkın ne istediğini ve ne istemediğini bilmezseniz o zaman kendinize doğru politikalar belirleyemezsiniz. Biz dokuz yıldır faaliyet sunumlarımızdan o kadar çok faydalandık ki yılda bir defa da olsa toplumun farklı kesimleri ile bir araya gelerek çalışmalarımızı anlatıyoruz.
“Belediyemizin vizyonunu yansıtacak mekanlar oluşturmaya özen gösteriyoruz. Belediye Başkanı olarak ta ortaya çıkarttığımız, yaşadığımızı görmeniz, hissetmeniz gerçekten bu hiçbir şeye ölçülebilecek haz değil. Dünyanın en büyük hazı başarmaktır. Biz de dokuz yıldır önce zihinlerdeki tapuları yıkarak, geleceğe umutla bakabilen, bir çok eserinden gurur duyulan Türkiye’de bir çok projesi örnek gösterilen bir şehir haline geldik ve gelmeye devam edeceğiz. Bunun en önemli sebeplerden biri ortak akılla istişaredir. Peygamber Efendimiz Uhud Savaşı’nın sonucunu bildiği halde istişare etmiştir. Bütün şehirleri gezerken bir fotoğraf çekiyoruz. Yaptığımız bu toplantılarda o kadar güzel fikirler çıkıyor. Sizlerde basın mensupları ile doğru bir ilişki kurmaya özen gösteriyoruz.
“Basın halkın bilgilendirilmesi noktasında çok önemli bir görev yapıyor. Özellikle yerel basın gerçekten çok önemli. Şehrin menfaatini her şeyin üstüne koymak bana göre en önemli prensip olması lazım. Şehrin menfaatine göre hareket etmek bizim için en büyük katkı olacak. Şu günler zor dönemlerde geçtiğimiz günlerde işimize dört elle sarılmamız lazım. Ne iş yapıyorsak Allah için, Vatan için, Millet için daha fazla yapmamız lazım. Her gittiğim yerde söylüyorum benim iki tane kırmızı çizgim var. Bir tanesi vatan, ilk sırda tartıştırmam, böldürtmem, ikinci çizgim şehrim. Bunların dışında her şeyi tartışabiliriz. Birbirimizi baskı altına almadan, karşımızdakinin fikrinin de bizim ki kadar kıymetli olduğunu bilmemiz lazım. Sadece kırmızı çizgimizden taviz vermeyelim. Vatan haini ise onunla ilgili tartışacak ve konuşacak hiçbir şeyimiz yok.
“Şehrimiz adına ekibimizle birlikte gece gündüz çalışıyoruz ve her türlü zorluğa rağmen çalışmaya devam ediyoruz. Dokuz yılda baktığımızda, uğramadığımız iftira, duymadığımız dedikodu, çamur hakkımızda duymadığımız hiçbir şey kalmadı. Dedikodunun gündem belirlediği değil, hizmetin ve yapılan işin şehre katkının konuşulduğu bir şehir olmamız lazım. Bu şehrin kaderini dedikoduculara mahkûm etmeyeceğiz. Biz bir hizmet çıtası koyduk, bundan sonra gelecek herkes bizden daha fazla üretmek zorunda ki toplumun gözüne girsin. Dokuz yıldır kimseye kin gütmeden, ama duruşta sergileyerek dikleşmeden dik durarak yaptığımız işin hakkıyla yapmak istiyoruz.
“2009-2014 yılındaki seçimlerde de söylediğim gibi kadere iman etmiş insanlarız. Allah neyi dilediyse onu yaşayacağız. Yaptığımız işleri eleştirilir, mutlaka hatalarımız var. Başka maksatlarla birilerinin verdiği şeylerle hatayı yapana karşı hiçbir şey olamamış gibi muamele edersek o zaman da düzgün ve dürüst işini yapan kişilere haksızlık etmiş oluruz. Hepimizin gayesi yaşadığımız şehri daha güzel olması, yaşadığımız şehir ne kadar güzel olursa hepimiz bundan faydalanacağız.”
Kırşehir’in en önemli sorunu olan altyapıya girerek, çözümlediklerini, üst yapı çalışmalarına başlayarak Kırşehir’i modern ve yaşanılır bir kent haline getirdiklerini de anlatan Bahçeci, altyapıya 100 milyon liralık yatırım yaptıklarını ifade etti.
Bahçeci, şöyle devam etti:
“Kırşehir Belediye Başkanı olarak 9 yılımızın 1 dakikasını bile boşa harcamadık. Hızla büyüyen bir Kırşehir var. Bizlere her gittiğimiz yerde bu olumlu olarak bahsediliyor. Vatandaşımızın bizlere olan güveni ile birçok zor yatırım gerçekleştirdik. Bizlere güvendiler sabır gösterdiler destek verdiler. Özellikle alt yapı noktasında zor bir sınavdı, zor bir yatırımdı. Belki bu yatırımın kenarından geçebilirdik. 3-5 yıl daha idare edebilirdik. Üzerine atacağımız ince bir asfaltla göz boyayabilirdik. İnsanlarımızı kandırabilirdik ama bu bizim tercihimiz olmaz. Bu şekilde kendimizi kandıramayız, vicdanımıza hesap veremeyiz. Kırşehir’imizin geniş bir alanında alt yapıya girme kararı verdik. Çünkü şehrimizin alt yapısı maalesef 30-40 yıl önce yapılan alt yapı. Bu şekilde bizi ileriye taşıması mümkün değildi. İçme suyu borularında 15-20 deliğin olduğu, sular kesildiğinde kaçak suların boruya karıştığı bir ortamı bilen Belediye Başkanı buna gözünü yumarak geçemez. Bırakın bu küflü, asbest borulardan su içmeyi neredeyse elinizi bile yıkamayacak boyutta sağlıksız yapı ile karşı karşıya kalabilirdik. Bir şehirdeki kanalizasyon hatları vücudun damarları gibidir. Bu bölgelerdeki kanalizasyon borularını açıp baktığımızda yüzde 80-90’ının tortu bağladığını betonlaştığını gördük, akışın yüzde 10’luk bölgeden olduğunu tespit ettik. Bunu da görmezden gelemezsiniz. Biz bunun üzerine gittik. Eğer bunlar değişmemiş olsaydı tıkanmalar başlasaydı, nasıl ki insan damarı tıkandığında kalp krizi geçirir, Kırşehir de alt yapı krizi geçirirdi. Alt yapı krizi 3-5 ayda aşılacak bir şey olmaz. Birbirini tetikler ve şehirdeki mahallelerdeki kanalizasyonlar kilitlenir. O şehir ne hale gelir? Biz bunları öngörerek Kırşehir bunu yaşamasın dedik. Bu işe başlamasak biz kendimize hesap veremezdik. Yağmur yağdığında Ankara Caddesi, Lise Caddesi, Terme Caddesi’nde bazı iş yerlerini ve evleri su bastığını biliyoruz. Birçok mahallemizin sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Bir çok mahallemizde yağmur suyu hatları yaptık. Yaptığımız alt yapı çalışmaları ile sıkıtılar yaşamayacağız. Şükürler olsun alt yapıya girdik. 100 milyonun üzerinde bir yatırım yaptık. Yaşayan bir şehirde doğru bir teknikle alt yapı yatırımı yaptık. Üst yapı çalışmalarımızda tamamlanmak üzere.”
Üst yapı çalışmalarının tamamlanması ve şehir içi trafiğinin çözümlenmesi için aldıkları kararları tek tek uygulamaya koyacaklarını da anlatan Başkan Bahçeci “Çarşı güzel olursa insanlar gelip alışveriş yapar. Çarşı kötü ve çirkin olursa insanlar kaçar. Şehir ne kadar güzel olursa , insanlar o kadar bu şehirde yaşamak ister. Şehir ne kadar çirkin olursa o zaman kaçmak isterler. Göreve geldiğimizde 98 bin olan nüfusumuz bugün 137 bini geçti. En agresif büyüyen şehirlerden biriyiz. Bu nüfus oranı daha da artacak ve yaşanabilir bir şehir haline geleceğiz.”
Aşıkpaşa Mahallesinde bulunan Cumartesi Pazarı’nı da yenileyeceklerini anlatan Bahçeci, “Aşıkpaşa Mahallesi’ndeki Pazar yerimizi Kırşehir’imize yakışır haline getireceğiz. Ayrıca Buradaki Banka Evleri’yle ilgili çok modern ve güzel bir projemiz daha var. Bu proje ile 195 hak sahibi olan Banka Evleri’nin yenilenip, görsel ve niteliksel değer kazanmasını amaçlıyoruz. Burada ilimizin 1. dereceden deprem bölgesi olması ve ev sahiplerinin konforlu ve sağlam binalarda ikamet etmesi için başlattığımız çalışmalar kapsamında net 80 ile 150 metre kare arasında değişen 144 adet 2+1, 132 adet 3+1 ve 52 adet 4+1 olmak üzere toplam 328 adet daire ile 15 adet dükkan yapılmasını planlıyoruz. Bugün burada 100 bin lira olan bir dairenin fiyatı 400-500 bin liraya yükselecektir” dedi.
Eski Sanayi bölgesindeki mevcut caminin yerine yapılması planlanan ve bu alana göre tasarlanan projeyi hayata geçirerek yaklaşık 7 bin kişiye hizmet verecek bir cami olarak inşaa edeceklerini de belirten Bahçeci, “Şehir merkezindeki Cacabey Camisine alternatif olarak cenaze namazlarının kılınabileceği Ulu Cami Projemiz gasilhaneleri ve sosyal donatılarıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en görkemli cami yapılarından biri olacak. Altına yapacağımız otoparkla şehir trafiğinin daha da rahatlamasına imkan sunacağız” diye konuştu. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 3 yorum bulunmaktadır.

kenan kerimoglu

BELEDİYE BU ŞEHRE HİZMET ETMEK VE YAPTIĞI PROJELERLE HALKINA RAHATLIK SUNMAK İÇİN VARDIR YAPILAN HER GÜZEL İŞİ TAKTİR ETMEYEN ART NİYETLİDİR FAKAT DÜZENSİZ .YAPILANI BOZUP ÇÖPE GİDEN MİLLİ SERVET ÇOK UCUZA ALMAK VARKEN ÇOK PAHALIYA ALMAK VE YAHUT MAL ETMEK VS VS KISACA İZAH ETMEYE ÇALIŞTIM ANLAYAN ANLAMIŞTIR DAHA DETAYLI YAZMAMI İSTEYEN VARSA BUNULARIDA YAZARIM ELİF GİBİ DİMDİK OLMAK VARKEN BÜKÜLMENİN KİMSEYE FAYDASI OLMAZ

13.02.2018, 19:07
memduh köse

Başkan şehir mekezinde bence açık alan bırakma ya bina yap yada mütahitlere ver yapsınlar.Sana bu yakışır.Beton Yaşar diyebiliriz o zaman. Birde Cacabey meydanın haline üzülüyorum çok boş kaldı. Orayada bina dikilmeli. 100 katlı belediye binası olabilir mesela.Merkezde yaşam alanına hayır diyorum.

14.02.2018, 2:33
Zeki çatar

Başkan bu şehrin belediye başkanı isniz elbette ki bir şeyler yapmak için uğraş vereceksiniz ne için seçildiğinizin bilincinde olmalısınız beş yıl önce bir toplantı da şehir merkezinde deprem kuşağı olduğu için yapılaşmayı durduracağız şehri kenar mahallelere taşıyacagız demiştiniz bağbaşı toki den başka görünen birşey yok şehri üç ana caddeye bağımlı hale getirdiniz merkezde trafik park ayrı bir sorun kındam kavşağından petlasa kadar Allah a havale edilmiş eski oto gar ve tek arazisine ne yapmayı düşünüyorsunuz belediye kavşağnda hergün bir kaç trafik kazasını odanızın penceresinden rahat görebiliyormusunuz

14.02.2018, 9:50

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .