Bu saatten sonra dilenen özür kabahatten daha kötü

Bu saatten sonra dilenen özür kabahatten daha kötü

07.05.2016

Densizin biri Neşet Ertaş için hiç yakışmayan sözler etmiş. İyi ki etmiş yoksa herkes kendisini sanatçı sanacaktı az daha. Neşet Ertaş kullukla mayla o senin hayal ettiğin ve hiç bir zaman ulaşamayacağın yere sanatıyla, efendiliği ile merhamet ve hayırseverliği ile kalplerin en derin yerlerinde taht kurarak ve orda inmeyerek, belki asırlarca inmeyecek şekilde yerleşti kaldı. […]

Densizin biri Neşet Ertaş için hiç yakışmayan sözler etmiş. İyi ki etmiş yoksa herkes kendisini sanatçı sanacaktı az daha.
Neşet Ertaş kullukla mayla o senin hayal ettiğin ve hiç bir zaman ulaşamayacağın yere sanatıyla, efendiliği ile merhamet ve hayırseverliği ile kalplerin en derin yerlerinde taht kurarak ve orda inmeyerek, belki asırlarca inmeyecek şekilde yerleşti kaldı. Beyefendi kendisini Kırşehir’de kovmuş, iyi ki kovmuş.
Kırşehir Ahilerin, Yunusların, Hacıbektaşların dergâh kurduğu ve insan tarlalarına insanlık, efendilik, alçak gönüllülük ve erdemlilik serpiştirdiği yerdir.
Sen Âşık Said’in tek dizesini yorumlayacak kültüre ve bilgiye bile sahip değilsin. İyi ki konserini iptal etmişsin, etmesen de zaten kimse de gelmezdi. Sen tezgâhını, sanatı anlamayan yerlere aç.
Senin, eline su dahi dökemeyeceğin o kadar Neşetler var ki… Seni perdelerin arasına eker tezeneyle sarı tele sarar sanatçııııı.
Senin aşağılamaya çalıştığın adam hayatının sonuna kadar bütün telif haklarından elde ettiği geliri mağdur ve yoksul sanatçılarla paylaştı.
Merhum Mahsuni sağlığında, Ertaş’ın İzmir’de kendilerine ve yanındaki sanatçılara cebindeki parasını son kuruşuna kadar nasıl paylaştığını ağlayarak anlattı.
Sen kime kaç çay ısmarladın?
Ölünceye kadar, kapalı gişe olarak verdiği konserlerin gelirini meslektaşları ve hemşerileriyle paylaştı.
Neşet Ertaş, alçak gönüllü ve gururlu paylaşımı bilen kimseydi. Eserlerinden binlerce sanatçı ekmek parası kazandı ve de kazanmaya belki asırlarca devam edecektir. Anlayana bu kadar yeter ama anlamayan günlerce anlat yine anlamaz.
Şimdi sanat ve sanatçı ne demektir ona bir gözatalım.
Sanat; Bir duygunun, bir tasarımın veya bir güzelliğin sanat çerçevesi ve sanat ahlâkına uygun olarak icra eden ve topluma sunan kimsedir.
Sanatçı; güzel sanatların her hangi bir dalında, vücut diliyle el maharetiyle ve yetenekleriyle icra eden kimsedir.
Sanatçı veya sanatkâr halkla bütünleşerek ölümsüzleşir. Öyle onu bunu aşağılamak, hakir görmekle, hele her zaman halkın gözü önünde olan kimse, Neşet Ertaş gibi halkın gönlünde ölümsüzleşen sanatkârları örnek alarak, gelecek nesillere örnek olmalıdır.
Sayın sanatçıııı gırtlak kırk boğum, söz ağızdan çıkıncaya kadar kırk boğuma çarparak çıkar. Eğer otuz dokuzuncu boğumda frenleyemezsen, ağızdan çıkan lafın dönüşü olmaz. İşte o zamanda onun savunmasını yapamazsın. Özür dilemek te bir erdemliliktir ama dilenebilirse.
Eh oda sözün sahibinin bileceği iştir.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .