“Bu olay bütün minibüsçü esnafına mal edilmemeli”

“Bu olay bütün minibüsçü esnafına mal edilmemeli”

18.02.2015

Kırşehir Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tekin, Özgecan’ın katledilmesine tepki gösterdi…
Mehmet Tekin: “Biz Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatür’ün ‘Türk şoförü
en asil duygunun insanıdır’ sözlerini kendimize düstur edindik”

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde yaşayan Özgecan Aslan’ın bir minibüs şoförü tarafından hunharca öldürüldükten sonra yakılması olayını değerlendiren Kırşehir Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tekin, “Bu olaydan herkes gibi biz şoför esnafımızı da derinden sarsmıştır. Ancak bu olayı gerçekleştiren bir kişinin yaptığını bütün şoför esnafına maletmekte son derece haksızdır, yanlıştır” dedi.

Kırşehir’de faaliyet gösteren üyelerinin böyle bir olayı gerçekleştireceklerine inanmadığını belirten Mehmet Tekin, “Biz minibüse binen her kim olursa olsun canı bana emanettir, bende babayım. Burası Kırşehir, bizler farklıyız, birbirimize emanetiz” dedi.
“BİZİ DE ZAN ALTINDA BIRAKIYORLAR!”
Kırşehir’de minibüs hatlarında çalışan tüm şoförlerin yaşanan olayı vahşet olarak nitelendirdiklerini ve bu olayın tüm şoförlere mal edilmesine de tepki gösteren Mehmet Tekin “Her meslekten kötü adam çıkıyor. Böyle olaylara çok kızıyor, lanetliyor ve kınıyoruz. Minibüsçülere mal edilmesini kabul etmiyoruz. Bütün minibüsçülerin zan altında bırakılmasından çok rahatsızız” dedi.
Mehmet Tekin, Mersin’de yaşanan olayın kendilerini derinden etkilediğini ifade ederek , “Böyle bir olay olmasını biz kabul etmiyoruz. Binen müşteriler bize emanet. Onları inecekleri yere kadar götürmek bizim görevimiz. Bu olaya biz daha çok üzüldük. Bizde babayız, bizim de kızımız var. Biz hizmet vermeye çalışıyoruz. Acı bir olay, derin bir yara oluştu. Bu olaylar bir daha yaşanmasın” dedi.
Olayın tüm Türkiye’ye mal olduğunu dile getiren Mehmet Tekin, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Mersin’in Tarsus ilçesinde bir dolmuşcu tarafından hunharca öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın vefatından büyük üzüntü duyuyoruz. Bu olay Mersin’de yaşandı ama tüm Türkiye’yi derinden etkiledi. Bu olayın katil zanlısının dolmuşcu olması üzüntümüzü bir kat daha arttırdı. Sanki Türkiye’deki tüm dolmuşçular böyleymiş, sapık ruhlu, cani imiş gibi gösterilmesi de bizleri derinden üzüyor. Böyle kişiler çıkıyor yapacak, bir şey yok. Türkiye’deki herkes bu mesleği yapan herkes töhmet altında bırakılıyor. Biz Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatür’ün ‘Türk şoförü en asil duygunun insanıdır’ sözlerini kendimize düstur edindik.
“Kırşehir’de 678 üyemiz var. Bunların 121’i dolmuşcu. Bugüne kadar hiçbir dolmuşçu esnafımızın böyle üzücü bir olayına rastlanılmamıştı. Biz Ahi Evran’ın torunlayız. Hiçbir esnafımızın, hiçbir dolmuşçumuzun böyle davranışlar içerisinde olacaklarını düşünmüyoruz. Ama bu demek değildir ki hepsi tertemizdir. İçinden bir tanesi çıkarsa, bütün meslektaşlarımızı da zan altında bırakmamalıdır. İşte Mersin’deki dolmuşçunun yaptığı gibi. Mersin’deki bu dolmuşçunun yaptığı ve hiçbir insanın kabul edemeyeceği olayın ardından sanki Türkiye’deki bütün dolmuşçular böyle imiş gibi gösterilmesine de üzülüyoruz.
“Biz Kırşehir Şoför Odası yönetimi olarak Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesinden derin üzüntü duyduk. Yaşanan bu insanlık dışı olayı kurumumuz ve 678 üyemizle birlikte kınıyoruz. Acımız büyük, yaşanan bu olayı zanlı şahsın servis saati dışında bireysel olarak gerçekleştirdiğini öğrendik. Evlerine ekmek götürmek dışında bir amacı olmayan üyelerimizin de tepkisi çok büyük olmuştur. Böyle bir vahim olayın tüm şoför esnafını mal edilmesi de ayrıca tüm odamız camiasını derinden üzmektedir. Bir daha bu ve buna benzer olayların meydana gelmemesi için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz. Bizler için dolmuşumuza binen her kadın bacımızdır. Tüm minibüs camiası olarak bu acı olay karşısında şok yaşadık. Biz Kırşehir Şoförler Odası olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle araçlarımıza binen her kadın vatandaşımıza bacımız kardeşimiz gibi davranacağız. Cani ve ona yardım edenlerin en ağır cezaya çarptırılacağına inanıyoruz. Bu olay olmadan önce sık sık Kırşehir’de odamız üyesi olan dolmuşçularla, taksicilerle, otobüsçülerle, servisçilerle, kamyoncularla eğitim amaçlı sık sık toplantılar düzenleyerek bir araya geliyoruz. Bunları araç kullanırken hız konusunda, müşterileriyle davranışları konusunda uyarıyoruz, konunun uzmanlarıyla bilgilendiriyoruz. Biz istiyoruz ki her işini layıkla yapsın, hem yolcularımız, hem şoför esnafımız mağdur olmasın.”
Özgecan’ın katledilmesinin ardından gündeme gelen sağlık raporu konusunu değerlendiren Başkan Mehmet Tekin “Valilik, belediye, sağlık müdürlüğü ve şoförler odasının ortaklaşa vereceği bir eğitimden geçtikten sonra, sınava tabi tutularak şoförlük yapabilmeli. Ayrıca yine ticari araç alan veya şoförlük yapacak kişilerin sabıka kaydı, madde bağımlılığı olmadığına dair kan testi, refleks ve kişilik test tahlilleri raporu gibi raporların zorunlu tutulması gerekiyor. Bu konuda ticari taksicilik, servisçilik, dolmuşçuluk ve otobüsçülük yapacak sürücülerin mutlaka tam teşekküllü ve heyet raporuyla bedeni ve ruhi durumu konusunda rapor almasını destekliyoruz. Elbette herkes, rastgele bu işleri yapmamalı. Bu konuda hükümetin yapacağı düzenlemeleri destekliyoruz. Psikolojik rahatsızlığı olanlar kesinlikle bu işi yapmamalı, yaptırılmamalı.”
Öte yandan Özgecan Aslan’ı katleden sanığın amcası Suphi Altındöken de toplu taşıma araçlarının kullananların adli ve tıbbi kontrolden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
Babasını iki defa bıçakladığını, annesini her gün dövdüğünü söyleyen Amca Suphi Altındöken “Biz asırlık soyadımızı değiştirmek istiyoruz. Soyadımızdan utanıyoruz” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .