Bu kış zor geçecek, hem de çok zor!!!

Bu kış zor geçecek, hem de çok zor!!!

03.10.2019

Elektrik ve doğalgaza gelen yüklü zamlar, bu kış mevsiminin orta direk vatandaşlar için epey zor geçeceğini gösteriyor. Son bir yıldır ülkemizde yaşanan ekonomik krizle birlikte halkın alım gücü iyiden iyiye düştü, fiyatlar kat ve kat arttı. A’dan z’ye bütün ürünler gerek döviz kurundaki artış, gerekse maliyetlerdeki yükseliş nedeniyle geçen yıla göre iki kat arttı. Peki, […]

Elektrik ve doğalgaza gelen yüklü zamlar, bu kış mevsiminin orta direk vatandaşlar için epey zor geçeceğini gösteriyor.
Son bir yıldır ülkemizde yaşanan ekonomik krizle birlikte halkın alım gücü iyiden iyiye düştü, fiyatlar kat ve kat arttı.
A’dan z’ye bütün ürünler gerek döviz kurundaki artış, gerekse maliyetlerdeki yükseliş nedeniyle geçen yıla göre iki kat arttı.
Peki, iğneden ipliğe her şey artarken, emeklinin, işçinin, memurun, asgari ücretlinin maaşında bu düzeyde artış oldu mu?
Elbette ki hayır!
Emeklilere ve çalışanların maaşlarına yılın ilk altı ayı için yüzde 4-5’lik bir artış yapılırken, elektrik, doğalgaz gibi halkın büyük kesiminin kullandığı ürünlere gelen zamlar kat ve katın üstünde.
Kırşehir gibi küçük illerde geçinmek daha kolay. Ya büyük illerde yaşayanlar?
Biz Kırşehir’de zor geçinirken, ayakta durma mücadelesi verirken, büyük illerde yaşayanları hiç düşünemiyoruz.
Kırşehir’deki bir avuç esnafa, sanatkâra, tüccara ve sanayiciye bir sorun, halleri, işleri nasıl diye. Bin ah işitirsiniz. Yatırım yaptıklarına, işyeri açtıklarına, yanlarında işçi çalıştırdıklarına bin pişmanlar. Çünkü iş yok, para kazanma yok.
Birkaç gün önce Kırşehir’de hayvancılıkla uğraşan bir dostumla sohbet ediyoruz. Söz dönüp, dolaşıp işlerin nasıl olduğuna geliyor.
Ben gazete olarak aylık giderimizin 17-18 bin lira olduğunu ve her ay 8-10 bin lira açık verdiğimizi söylüyorum. Karşımdaki dostum da aynı dertten yanıyor. Büyükbaş hayvan et kesiminin 29,5 lira olduğunu ve zararının çok büyük olduğunu söylüyor.
Yurt dışından hayvan ithal edip besiye aldığını, yem ve saman fiyatlarının uçtuğunu, et tüketiminin azalması nedeniyle satışların ve fiyatların düştüğünü anlatan hemşehrim, “Sadece 4 ayda 750 bin lira zarar ettim. Bu gidişle kışı zor geçireceğiz. Hayvancılığa yatırım yapanlar bin pişman. Hepsi hazırdan yiyorlar. Bu nereye kadar gider? İşçi bulamıyoruz, bulsak bir hafta çalışıp kaçıyor. Girdi fiyatları almış başını gidiyor. Saman ve yem fiyatlarındaki artışlara yetişemiyoruz. Elektrik fiyatlarının da büyük ölçüde artması karşısında çaresiziz. Bu kışı atlatabilir miyiz bilemiyorum, ama görünen o ki artık elimizdeki hayvanları çıkardıktan sonra bu işimize son vermek zorunda kalacağız. Zarar, zarar nereye kadar? Varlıklı hemşehrilerimizin Kırşehir’e neden yatırım yapmadıklarını şimdi daha iyi anlıyoruz. Onlar paralarını ya dövize çevirdiler, ya bankada faize yatırdılar, ya da altın ve işyeri gibi taşınmazlara yatırım yaparak paradan para kazanıyorlar. Biz birkaç kişiye istihdam sağlayacağız, ülkemiz ve ilimiz ekonomisine üretimle katkı sunacağız diye diye bugün iflasın eşiğine geldik. Ülkemizi idare edenler ne yazık ki tarım ve hayvancılığın sorunlarını çözemediler; daha da arttırdılar, hatta üzülerek belirteyim mi, bitirdiler!” diyor.
Yani kiminle görüşseniz, kiminle sohbet etseniz herkes ekonomik durumdan, hayat pahalılığından şikâyetçi, adeta kan ağlıyor.
Malumunuz bu yıl 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına yüzde 15 oranında zam yapılmıştı. Bu zammın etkileri tartışılırken, 1 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olmak üzere doğalgaza da yüzde 15 oranında zam yapıldı. Kış aylarının yaklaştığı son süreçte ise doğalgaz fiyatlarına bir zam daha geldi. 1 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere doğalgaz fiyatlarına yüzde 15 oranında zam yapıldı. Son zamla birlikte iki aylık dönemde elektrik ve doğalgaza toplamda yüzde 45 oranında zam yapılmış oldu.
Yetti mi zamlar?
Yok yetmedi, 1 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına bir yüzde 15 daha zam yapıldı!
Bu zam da yetecek mi? Yetmeyeceğe benziyor, çünkü zammın yılsonuna kadar süreceği, yeni yılda da devam edeceği anlaşılıyor.Yani 1 Ocak’tan itibaren yeni bir fiyat artışı yapılması bekleniyor.
Peki, orta direk dediğimiz vatandaş ne yapacak? Altta kalanın canı çıksın hesabı!
Kış aylarına kısa bir süre kala ısınmada doğalgaz kullanan vatandaşlar ne yapacaklarını kara kara düşünüyorlar. Son bir yıl içerisinde A’dan Z’ye tüm ürünlerinin zamlandığı, hayat pahalılığının arttığı dönemde doğalgaz fiyatlarının da artması Kırşehirli vatandaşları olumsuz etkiliyor.
Kentte yaşayan vatandaşlar, her yıl kış ayları öncesi yapılan zamlarla birlikte hayat pahalılığının daha da arttığını, artık yapılan zamların önüne geçilmesi konusunda bir çalışma yapılması gerektiğini belirttiler.
Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına son bir yıl içerisinde yapılan zamlar Kırşehir’deki esnafı, tüccarı ve sanayiciyi de olumsuz etkiledi.
Art arda gelen zamlar nedeniyle doğalgaz ve elektrik kullanan sanayici ve vatandaş, bu kışın nasıl geçeceğini düşünmeye başladılar bile.
Şimdiden “bu kış zor geçecek” diyorlar çok bilenler, yorumcular, geleceğe dair hariçten gazel okuyanlar.
Tabi sadece içimden gülmek geliyor.
Neden mi?
Bizler, yani Türk toplumu olarak yıllardır aynı sıkıntıları çekmiyor muyuz?
Bizi yönetenler her defasında “biraz sabredin, düzlüğe çıkıyoruz” diyerek bizlere kemer sıkmamızı telkin etmiyorlar mı?
Bizler, yani orta direk, kemer sıka sıka bu hale geldik, her geçen gün de her geçen günü aratmıyor mu?
Bir yandan ekonomide yaşanan küçülme, sanayinin durma noktasına gelmesi, dolayısıyla işsizliğin her geçen gün artması karşısında hala “iyiye gidiyoruz, düzlüğe çıkıyoruz!” sözlerine kim inanır ki?
İşin vatandaş boyutuna bakarsak; doğalgaz ve elektrikteki fiyat artışı gıda da dâhil sanayi ürünlerinde dalga dalga zam etkisi yaratacak. Düşük olan vatandaşın alım gücü daha da düşecek. Çünkü insanlar hayat pahalılığı karşısında iyiden iyiye fakirleşti.
Zaten şuanda ekonomide yaşanan önemli sıkıntılardan birinin de iç talebin, yani halkın alım gücünün düşmesi ve harcamaların yavaşlaması değil mi?
İşte bu açıdan elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar halkın alım gücünü daha da düşürecek ve sorunları daha da derinleştirecek.
Hükümet bütçe açıklarını zamla kapatma derdinde, peki kemer sıkmaktan başka çaresi olmayan vatandaş ne yapacak?
O da ayağını yorganına göre uzatacak, ya da yorganı ayağına göre uzatmanın çarelerine bakacak.
Bakacak da ne yapacak? Elektrikten tasarruf etmek için lambaları söndürüp, gaz lambası mı yakacak? Buzdolabının, fırının, televizyonun fişini çekip, ütülenecek elbiseleri yatağın altına mı koyacak?
Ya da doğalgazla ısınmayı bırakıp, soba mı kuracak? Üstüne battaniye atıp mı oturacak? Isınmak için, bol bol spor mu yapacak?
Ne yapacak?
Ben bulamadım, bulan çıkar mı?
Çıkacak tabi, yıllardır lüks içinde yaşamaktan vazgeçip, tasarrufa yönelecek, konut ve araba almayacak, aldıysa hemen ucuz-pahalı demeden elden çıkaracak, mecbur olmadıkça alışveriş yapmayacak! Karnını kuru ekmekle doyuracak.
Yoksa bu kış zor geçecek, hem de çok zor!!!

Sevdiğim bir söz!

“Siyasetçiler gelecek seçimi, devlet adamları ise gelecek nesilleri düşünür.”
James F. Clarke

Biraz da gülelim!

Bilenler bilmeyenlere anlatsın!

Hoca bir gün sohbet için kürsüye çıkar ancak hiç sohbet anlatası da yoktur. Cemaate dönerek “Ey cemaat, bugün ne anlatacağımı biliyor musunuz” der, cemaatte bilmediğini söyler. Hoca “madem bir bilginiz yok, o halde anlatmamın da bir gereği yok” diyerek kürsüyü terk eder.
Ertesi gün tekrar sohbet için kürsüye çıkan hoca sorar “Ey cemaat ne anlatacağımı biliyor musunuz” Cemaat kendi arasında anlaşarak bu defa bildiklerini söylerler, hoca “Madem biliyorsunuz anlatmama gerek yok” diyerek yine kurtulur.
Diğer gün hoca tekrar gelir:
“Ey cemaat ne anlatacağımı biliyor musunuz?”
Cemaat bu defa ikiye bölünür.
“Yarısı biliyoruz diğer yarısı bilmiyoruz” der.
Hoca yine kurtulmanın yolunu bularak “Bilenler bilmeyenlere anlatsın”…YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Ramazan Ünal

yere düşmeden,ayağa kalkılmaz.Allah,ne dilerseniz,onu veririm dermiş[bize öyle söylerdi hocalar].Bekleyip,kışı görelim.

03.10.2019, 22:16

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .