Bu çağda, hem de şehrin kıyısında susuzluk çeken bir köy: YENİKÖY

Bu çağda, hem de şehrin kıyısında susuzluk çeken bir köy: YENİKÖY

01.10.2018

Mucur ilçemizin 8 kilometre batı yönüne bulunan ve yaklaşık 100 kişinin yaşamını sürdürdüğü, tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu bir köy; ÇÖMLEK yeni adıyla YENİKÖYÜ. Çorlu’da görevine devam eden, ama Kırşehir ile ilgili gelişmeleri gazetemizden takip eden Kırşehir’in Çömelek (Yeniköy) köyünden Matematik Öğretmeni Mehmet Yüksel’in verdiği bilgilere göre, köy yıllar önce su ihtiyacını Mucur Köpekli Dağı […]

Mucur ilçemizin 8 kilometre batı yönüne bulunan ve yaklaşık 100 kişinin yaşamını sürdürdüğü, tarım ve hayvancılığın yoğun olduğu bir köy; ÇÖMLEK yeni adıyla YENİKÖYÜ.
Çorlu’da görevine devam eden, ama Kırşehir ile ilgili gelişmeleri gazetemizden takip eden Kırşehir’in Çömelek (Yeniköy) köyünden Matematik Öğretmeni Mehmet Yüksel’in verdiği bilgilere göre, köy yıllar önce su ihtiyacını Mucur Köpekli Dağı altından Derindere mevkiinden temin ederken, son 4 aydır suyun geldiği kaynağın kuruduğu gerekçesiyle köye su verilemiyor.
Köylülerin bizzat yetkili kurumlara ısrarla başvuruları söz konusu olsa da çok az bir şekilde akan su son iki içinde tamamen kesildiği, hayvancılık ve tarımla uğraşan köylülerin sağlıkları açısından da perişan oldukları bildiriliyor.
Suyun kesilmesinin ardından haftada bir yalnızca 20 ton su bırakıp giden İl Özel İdaresi, köklü bir çözüm bulmak yerine hala taşımalı suyu götürmesi dikkat çekiyor.
Köyün 3 günlük ihtiyacını karşılayan ve köylüyü adeta bir çilekeşe çeviren bu durum 4 gün süreyle köylüyü tamamen susuz bırakıyor.
Yetkililerin bu durumu bilmelerine rağmen köy sakinlerinden Öğretmen Mehmet Yüksel hiç bir çalışmanın yapılmadığını, bu çağda şehre en yakın olan bir köyün susuz bırakılması inanılır gibi olmadığını ifade etti.
Köy halkının söylediğine göre Mucur Kaymakamlığı ile Kırşehir Valiliği’nin, İl Özel İdaresi’nin ve Mucur Belediyesi’nin bu durumdan haberleri olmasına rağmen, hiçbir şey yapılmaması üzüntü verici bir durum.
Yeniköy’de mandıraların oluşturduğu kalabalık durumun yoğun şekilde pis koku ve sinek sürüsü oluşturduğu, insanların ne bahçelerinde, ne balkonlarında oturamadığı, evlerinin sinek istilasına uğradığını, sinekler ve koku yüzünden yazlıkçıların köylerine gelemez olduğunu da öğrenildi.
Yeniköy halkının son umudu Kırşehir Valisi İbrahim Akın’da. Köy halkı susuzluk sorunun kısa sürede çözümlenerek, yaşadıkları bu sıkıntıdan kurtarılmasını bekliyor. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .