Bu anlayışı yıkalım!

Bu anlayışı yıkalım!

10.03.2015

Yıllardır “Kırşehir’den, Kırşehirliden bir şey olmaz” diyerek söyleniriz. Kendi şehrimizi, insanımızı karalar, hakaret eder, memnuniyetsizliğimizi bildiririz. Her şeyin doğrusunu bilen, her şeyin en iyisini kendisi yapan insanlara göre Kırşehir’den ve Kırşehir insanından bir şey olmaz. Maalesef yıllardır bu düşünceyi bir türlü değiştiremedik. Acaba çok bilmiş ekabil tayfasının Kırşehir’in tarihinden, geçmişinden en ufak bilgiye sahipler mi? […]

Yıllardır “Kırşehir’den, Kırşehirliden bir şey olmaz” diyerek söyleniriz. Kendi şehrimizi, insanımızı karalar, hakaret eder, memnuniyetsizliğimizi bildiririz.

Her şeyin doğrusunu bilen, her şeyin en iyisini kendisi yapan insanlara göre Kırşehir’den ve Kırşehir insanından bir şey olmaz.
Maalesef yıllardır bu düşünceyi bir türlü değiştiremedik.
Acaba çok bilmiş ekabil tayfasının Kırşehir’in tarihinden, geçmişinden en ufak bilgiye sahipler mi? Kırşehir’in Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulmasında, Anadolu’nun Türkleşmesinde, İslamiyet’in yayılmasında önemli etkisi olduğunu, Türkçe yazılan ilk üç eserin Kırşehir’de yazıldığını biliyorlar mı?
Yok efendim yok bu memleketten, Kırşehir’den bir şey olmaz, evliyalar bu memleketten koşarak gitmişler diyenler, Kırşehir’deki evliyaların, ilim adamlarının, İslam alimlerinin Moğol istilasına uğramış, her yeri yangın yerine dönmüş Anadolu coğrafyasını kurtarmak için yurdun dört bir tarafına dağıldıklarından haberleri var mı?
Kırşehir’in İnaç Köyünde doğan, Kırşehir’de yaşayan Şeyh Edebali’nin imparatorluk kurmak Türklüğü ve İslamiyet’i yaymak için Bilecik’in Söğüt ilçesine Ertuğrul Gazi’nin yanına gitmesi, Aşıkpaşa’nın babası Muhlis Paşa ile dedesi Baba İlyas’ın Bolu’ya görevlendirildikleri ve orada şehit olmaları bunlara birer örnektir.
Kırşehir Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulmasında;
Anadolu’nun Türkleşmesinde;
İslamiyet’in yayılmasında;
Türkçenin konuşulmasında;
Ahilik teşkilatını kurarak dünya da kabul görmesinde;
Türkçe yazılan ilk üç eserin Kırşehir’de yazılması nedeniyle araştırmacı tarihçiler tarafından Türk Dinlin Başkenti olarak ilan edilirken,
Cacabey medresesini kurarak ilk uzay araştırma çalışmalarını gerçekleştirirken Kırşehir’de bir şeyler oluyordu da bu gün mü olmuyor?
Bunları hiç irdeledik mi?
Bugün Anadolu illerinin imrenerek baktığı kent park yapıldıysa;
Şehrin merkezinde Cacabey caminin önüne büyük bir meydan yapıldıysa;
Petlas Lastik Fabrikası her geçen gün büyüyor ve geliyorsa, üç bine yakın personel çalıştırıyorsa;
Türkiye’nin en modern şeker fabrikası Kırşehir’de çalışıyorsa;
Organize sanayi fabrikasında az da olsa kurulan fabrikalar çalışıyorsa;
Büyük marketler ardı ardına Kırşehir’e geliyorlarsa;
Üniversitesi kurulduğundan kısa bir süre sonra önemli başarılar elde edebiliyor ve öğrencilerin tercih ettiği bir üniversite oluyorsa;
Jeotermal ısıtmasıyla, termal otelleriyle adından söz ettiriyorsa;
Demek ki Kırşehir’den bir şeyler oluyor.
Öyleyse olmayan nedir?
Olmayan çok bilmiş ekabil tayfasının beyinlerinin ve düşüncelerinin değişmeyeceğidir.
Eğer siz geldiğiniz makamlarda ilinize ve insanlara hizmet etmek için yatırımlar, parklar, spor tesisleri, kültürel tesisler kurmak yerine devlet parası ile şov yaparsanız, hizmeti sadece bedava erzak ve ekmek dağıtmak olarak algılarsanız, makamınızı kullanarak devletin tesislerinde yer içer yatarsanız sadece Kırşehir’de değil hiçbir ilde bir şey olmaz.
Orta öğretimde ve üniversite sınavlarında yıllardır ilk üçe giren Kırşehir yetiştirdiği kaliteli insanları ülkenin dört bir yanına göndererek vatana hizmet ettiriyorsa. Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Sayıştay başkanları Kırşehir’den çıkıyorsa, çok önemli diğer noktalarda Kırşehirlinin sayısı hayli fazlaysa demek ki Kırşehir’den ve Kırşehirliden bir şey değil çok şey oluyor.
Onun için bu ters düşünceleri bir an önce bırakmalıyızb Seçtiklerimizi, seçeceklerimizi Kırşehir’e hizmet etme noktasında iyi değerlendirmeliyiz.
Başbakan Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz hafta İstanbul’da yaptığı bir konuşmada Kırşehir için övgü dolu sözler söylerken “Kırşehir’i tohum şehir” olarak ilân etmiştir.
Gelin Kırşehir’den bir şey olmaz anlayışını yıkarak bu tohum şehre sahip çıkalım.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .