BRONKOSKOPİ ÜNİTESİ İLE ERKEN TANI

BRONKOSKOPİ ÜNİTESİ İLE ERKEN TANI

13.05.2016

Akciğer hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan Bronkoskopi Ünitesi, göğüs hastalıkları servisinde hizmet veriyor…

ünite

KIRŞEHİR’DE teknolojinin gelişmesiyle birlikte Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne tedavi ve tanı için önemli cihazlar kazandırılırken, Bronkoskopi Ünitesi ile akciğer hastalarında erken teşhis fırsatı oluşturuyor.
Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2016 yılı Mart ayından bu yana faaliyet gösteren Bronkoskopi ünitesi, göğüs hastalıkları servisinde hizmet vermeye devam ediyor.
Bronkoskop, akciğer hastalıklarında tanı ve tedavi amacıyla uygulanan girişimsel bir işlem olarak tanımlanırken, işlem göğüs hastalıkları hekimleri tarafından yapılıyor.
Burundan ya da ağızdan ışıklı ve kameralı bir cihaz olan bronkoskop ile akciğerlerin detaylı incelenmesi biyopsi alınması ve tedavisi gerçekleştiriliyor.
Bronkoskopi, ucunda ışık olan ince bir tüp aracılığıyla doğrudan doğruya soluk borusunu ve büyük hava yollarını görmeye, biyopsi yapmaya, yabancı cisim çıkarmaya, darlıkları genişletip oralara stent koymaya ve hava yollarını yıkayıp temizlemeye olanak sağlıyor.
Genellikle ağızdan veya burundan girilerek ve sıklıkla lokal anestezi ile yapılırken, Bronkoskopi tanı ya da tedavi amaçlı olarak iki şekilde uygulanabiliyor.

dsc_8500 copy
Tanıda “Akciğer tümörü düşünülen durumlar (film veya tomografi bulgusuna göre), uzun süre devam eden öksürük, balgamda kan görülmesi, muayene sırasında akciğerin sadece belli bölgesinde hışıltılı solunum sesinin duyulması, nefes borusuna yabancı cisim kaçması, travma ve yaralanmalardan sonra bronş yaralanmasını görmek” amacıyla kullanılan Bronkoskopi, tedavi amaçlı olarak da, “Hava yollarında biriken ve hastanın atamadığı aşırı ifrazatı temizlemek, hava yollarına kaçan yabancı cisimlerin çıkarılması, nefes borusu ve hava yollarını daraltıp tıkayarak hastanın nefes almasını zorlaştıran iyi veya kötü huylu tümörlerin kesilerek, yakılarak veya dondurularak (lazer, argon plazma koter, elektrokoter, cryocoter ile) çıkarılması ve sonrasında yeniden darlık oluşmaması amacı ile stent konması” şeklinde kullanılıyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .