Bozlak Ustası Neşet Ertaş, vedasının 5. yılında anıldı

Bozlak Ustası Neşet Ertaş, vedasının 5. yılında anıldı

25.09.2017

25 Eylül 2010 tarihinde “yalan dünya”ya veda eden büyük ozan merhum Neşet Ertaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın başlattığı 1. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’nde anıldı…

KIRŞEHİR’İN yetiştirdiği saz ve söz ustası halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 5. yılında büyük bir festival ile anıldı.
2012 yılında İzmir’de hayata gözlerini yuman büyük usta Neşet Ertaş, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, Kırşehir Belediyesinin organizasyonunda 23-25 Eylül tarihlerinde düzenlenen bir Kültür-Sanat Festivali ile anıldı.
Kırşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışı ile başlayan programda üç gün boyunca söyleşiler yapıldı. Usta Ertaş’ın türküleri ünlü isimlerce seslendirildi.
30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Kırşehir’e gelen Başbakan Binali Yıldırım’ın başlattığı festival, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tavsiyesi üzerine gelenekselleşerek her yıl düzenlenecek.
Kırşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da katkıları ile 23-25 Eylül tarihleri arasında Kırşehir’de, Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali düzenledi.
Başbakan Binali Yıldırım, Kırşehir Belediyesi tarafından büyük usta Neşet Ertaş’ın anısına yapılan Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışını yaparak, Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivalini başlattı.
Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Neşet Ertaş’ın eşi Leyla Ertaş, oğlu Hüseyin Ertaş, kızları Döne ve Canan Ertaş ve diğer aile büyükleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nin açılışında Anadolu Halk Müziği’nin efsanesi Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan kısa film izlendi.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci açılışta yaptığı konuşmada, “İlim irfan ve sanat merkezi olan Kırşehir’in yetiştirdiği en büyük değer Neşet Ertaş’tır. Büyük usta sağlığında kendisinden izin alarak Neşet Ertaş Kültür Merkezi ve Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivalinin açılışını yapıyoruz. Kendi deyimi ile bir kuru söze bir garip söze tutunarak çıktığı yolun edebiyatın ve musikinin zirvesine ulaştı. Halk müziği literatürümüze çok ciddi katkılar sağlamıştır. Büyük ustanın mirasını yaşatmak için Kırşehir Belediyesi olarak Neşet Ertaş ne kadar tevazu sahibi ise onun adını verdiğimiz kültür merkezimizin o kadar görkemli olmasını istedik. Modern tasarımı ile şehrimize yakışır bir nitelikte tasarlanan Kültür Merkezi; 250 ve 1000 kişilik çok amaçlı salonları, sergi alanları, arkeoloji müzesi, dernek odaları, kurs odaları ve yönetim biriminin olduğu 6000 m oturum alanı ve 18000 metrekarelik bir inşaat alanı ile Kırşehir halkına hizmet verecek. 37 milyona mal olan bu merkezimizde 40 bin metrekarelik alanımız var. 8 bin kişilik bir camii inşa edeceğiz. Eğitimde marka olmuş Kırşehir’in gençlerine bir bilim merkezi hediye edeceğiz. Hayali olmayanın eseri olmaz, sizden aldığımız güçle bu büyük eserleri hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. İnşallah yeni yatırımlarla Kırşehir’i geleceğe taşımak, Ahi Evran’ın manevi sorumluluğunu da üstlenerek, Kırşehir’i Türkiye’nin en güzel illerinden biri yapacağız” dedi.
Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş da, “Büyüklerim adına bu güzel kültür merkezi yapılışında emeği geçen, bu eserin ortaya çıkmasını sağlayan tüm halkımıza sonsuz teşekkür ediyorum” diyerek, Neşet Ertaş ve Abdallık hakkında bilgi verdi.


“SAZI YÜREĞİMİZE, RUHUMUZA DOKUNMAYA DEVAM EDİYOR”

Neşet Ertaş’ın sazı ve sözüyle topluma örnek olduğunu vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, şöyle konuştu:
“Bugün Kırşehir’de hoş görünün, sevginin, saygının tohumunu eken, yaşamıyla topluma örnek olmuş, hoşgörü insanı Neşet Ertaş’ın adına yapılmış bu güzel eserin açılışını gerçekleştiriyoruz.
“Neşet Ertaş Festivali’ni de başlatıyoruz. 25 Eylül’de büyük ustanın ölüm yıldönümü. 2 gün öncesinden Neşet Baba’nın huzurundayız. Sesi gönüllerimizde, cismi olmasa da yankılanmaya devam ediyor. Büyük romancımız Yaşar Kemal’in ifadesiyle Bozkır’ın Tezenesi olan Neşet Ertaş’ın sazı yüreğimize, ruhumuza dokunmaya devam ediyor. Bu vesileyle Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin Kırşehir’e hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu yıl ilki düzenlenen festivalin her geçen yıl daha da artarak geniş katılımlarla devam edeceğine yürekten inanıyorum. Türkiye’nin önemli değerlerinden biri olan Neşet Ertaş’a vefa göstermek hepimizin görevi. Üstadın adını taşıyan kültür sanat merkezine emek veren, zaman ayıran herkesi canı gönülden tebrik ediyorum.
“Hepinizin bildiği gibi Kırşehir Valiniz Kırşehir’e yaraşır bir eser kazandırdı. Bu gün de hizmet halkasına Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi ekleniyor. Belediye Başkanımıza gösterdiği bu vefa için, bu hizmet için teşekkür ediyorum. Her iki eser de gönül sultanlarımızın aziz hatırasını ve bizlere miras bıraktığı eserleri yaşatacaktır. 5 yıl önce hakka yürüyen Neşet Ertaş’ı 7’den 70’e herkes özlüyor. Allah’tan sesini türkülerini dinliyoruz. Sohbeti ve sazı sözü çok lezzetliydi. Tıpkı Aşık Veysel gibi, Aşık Sürmani gibi, Karacaoğlan gibi. Ey milletim biz de sizin ayağınızın turabı dertlerinizin ortağı olmaya devam ediyoruz.”


NEŞET ERTAŞ ÖDÜLLERİ

Konuşmaların ardından Türk Halk Müziğine ve Neşet Ertaş’ın anısına 5 kategoride ödüller verildi. Doç. Dr. İbrahim Kalın, Nadir Alpaslan, Prof. Erol Parlak, Doç. Dr. Okan Murat Öztürk, Hasan Saltık, Yavuz Bingöl’den oluşan jüri tarafından seçilen isimlere Neşet Ertaş Onur Ödülü, Yorumculuk Ödülü, Mahalli İcra Ödülü, Kültür Sanat Araştırmaları Ödülü ve Genç Yetenek Ödülü takdim edildi.
Kültür Sanat Araştırmaları alanında Baki Yaşar Altınok, Yorumculuk Alanında Nazlı Öksüz, Mahalli İcra Alanında Ayvaz Başaran adına oğlu Zafer Başaran, Genç Yetenek Ödülü Ramazan Bağgül’e verildi.
Yaşam Boyu Onur Ödülü ise Başbakan Binali Yıldırım’a verildi ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci tarafından saz takdim edildi.
Yıldırım ve beraberindeki bakanlar, Neşat Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş ile Küratör Erkan Doğanay’ın “Neşat Ertaş Fotoğraf Sergisi”ni de gezdi.
Festivalde sergi ve söyleşilerin yanı sıra Kırşehir Cacabey Meydanı’nda özel konser ve müzik dinletileri gerçekleştirildi. Konserlerde Erol Parlak, Yavuz Bingöl, Kubat, Gülşen Kutlu, İsmail Altunsaray, Erhan Uslu, Yeşim Köksal, Ali Şahin, Ramazan Bağgül, Fatma Şahin Aydoğan, Bektaş Dolu, Veli Ertaş ve Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu sahne aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile her yıl düzenli olarak devam edeceği belirtilen festivale Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın de ciddi katkısı olduğu belirten Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Birlikte organize ettik. Erol Parlak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan’ın da çok ciddi destekleri oldu. Amacımız ve gayemiz Türkiye’nin önemli değeri olan halk müziklerini, ozanlık geleneğini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak” dedi.
23 Eylül Cumartesi günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi açılışında Erol Parlak ve Yavuz Bingöl kısa bir müzik dinletisi sundu. Akşam ise Cacabey Meydanı’nda Yavuz Bingöl, Ramazan Bağgül, Yeşim Köksal ve Ali Şahin’in seslendirdiği şarkılar, Türk halkının gönlünde taht kuran Neşet Ertaş’ı sevenlerle buluşturdu.
Değerli ozan Neşet Ertaş’ın 5.vefat yıldönümü dolayısıyla düzenlenen festivalin ikinci gününde ise Duygu Canbaş moderatörlüğünde, Doç. Dr. İbrahim Kalın, Prof. Erol Parlak, Doç. Dr. Okan Murat Öztürk ve Hasan Saltık, “Neşet Ertaş’ı Anmak-Anlamak” söyleşisini gerçekleştirildi. Söyleşinin ardından Cacabey Meydanı’nda sevilen sanatçılar Kubat, Erol Parlak, Fatma Şahin Aydoğan, Veli Ertaş ve Ustalar Topluluğu saat 19.30’da müzikseverlerle buluştu.
Festival, İsmail Altunsaray, Gülşen Kutlu, Erhan Uslu ve Bektaş Dolu konserleri ile sona erdi.


“BOZKIRIN TEZENESİ” NEŞET ERTAŞ (1938-2012)

Kırşehir’de 1938’de doğan Neşet Ertaş, Çiçekdağı’ndan Türkiye’ye açılan bir halk ozanıdır. Babası kendisi gibi bir saz üstadı olan Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş’tır. Çocukluğu köyde geçen Neşet Ertaş, ilkokulda keman ve bağlama çalmaya başlamıştır. Babasının ondaki yeteneği görmesi sonucu 1950’lerin başında düğünlerde saz çalarak müzik hayatına başlamıştır.
İlk plak çalışmasını İstanbul’a geldikten sonra 1957’de Şen Çalar Plak’tan çıkartan Neşet Ertaş, bir anda şöhret olmuş ve tüm Anadolu’da dinlenen bir halk ozanı olarak geniş kitlelere ulaşmıştır. Takip eden yıllarda kariyerini Ankara’da sürdüren Neşet Ertaş, burada eşi olacak olan Leyla Hanım’la tanışıp evlenmiş ve üç çocuk sahibi olmuştur. 1978’de ellerinde oluşan bir rahatsızlık sonucu, enstrüman çalamaz hale gelen Neşet Ertaş, müzisyenlik dışında başka bir meslek sahibi olmadığı için işsiz kalmıştır. Neşet Ertaş bu dönemde tedavi için Almanya’ya ailesiyle birlikte taşınmıştır. Almanya’da tedavi olduktan sonra Türklerin uğrak yeri haline gelen mekanlarda çalarak yeniden müziğe dönen Ertaş, yıllar sonra Türkiye’de yeniden Türk Halk Müziği’nin popülerleşmesiyle yurda dönüş yapmıştır.
9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından kendisine teklif edilen Devlet Sanatçılığını, halkın sanatçısı olmayı daha çok önemsediği için reddeden Neşet Ertaş, Abdallık kültürünün son büyük efsanesi olarak bilinir. UNESCO, hayatta olduğu dönemde Neşet Ertaş’ı “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi” ne bağlı olarak, Türkiye envanterinde “Ulusal yaşayan insan hazinesi” olarak kabul etmiştir. 2011 yılında İTÜ Devlet Konservatuarı, Ertaş’a Fahri Doktora ödülünü takdim etmiştir. Eserleri ders olarak okutulmuştur.
Neşet Ertaş, 2012’de İzmir’de tedavi görmekte olduğu hastanede hayata gözlerini yummuştur.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .