“Borcu silecek düzenlemeden yararlanın”

“Borcu silecek düzenlemeden yararlanın”

11.08.2017

Şoförler Odası Başkanı Mehmet Tekin, borçtan kurtaracak düzenleme için Kırşehirlileri uyardı…

“Borcu silecek düzenlemeden yararlanın”

KIRŞEHİR’DE vergi borcu olan hurda araçların borçlarının silinmesi için araç sahiplerinin başvurularını yapması istendi.
Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, araçlarını hurdalıklara teslim edenlerin vergi borçlarının silineceğini belirterek, Kırşehirlileri uyardı.
Mayıs ayında TBMM’de kabul edilen düzenlemeyle ilgili Kırşehirlileri uyaran Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, “Resmi Gazete’de yayınlandı hurda araçlarla ilgili düzenleme. 1997 model ve altı olan araçların Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi araca ait borçları, cezalarının hepsi hurdalıklara teslim edildiğinde silinecek. 2005’e kadar olanlarda da eğer kullanılmaz durumda ise tespit edildiğinde ispatlanması halinde vatandaşın bu araçlardan kaynaklı borçlara ilişkin de süre verildi. Borçların da 4’te 1’ini ödemek kaydıyla 2018’e kadar süresi var. Bunlarda hurdaya çıkartabilecekler araçlarını ve borçlarından da kurtulacaklar” dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu hurda araçların borçları için yeni düzenlemeyi kabul etti. Buna göre; 20 yaşından büyük araçların vergi borçları silinecek.
Düzenlemeye göre hurdaya çıkarılması kararlaştırılan 20 yaşını geçmiş araçların vergi borçları affedilecek.
Bu karar; ülkemizde bulunan 355 bin kamyonu, kamyonet ile çekiciyi ve aynı zamanda 100 bin minibüs otobüs ile panelvanı ilgilendiriyor. Bunun yanı sıra, 1.6 milyonu otomobil ile arazi taşıtı ve motosiklet de bu kapsamda değerlendirilecek. Ülkemizde yaklaşık 2.1 milyon bulunan araç bu karar kapsamına giriyor.
Yeni düzenlemeyle; 1997 model veya daha eski olan motorlu taşıtlarını yasa uygulanmaya başladıktan sonra 31 Aralık 2018’e kadar hurdaya ayrılmış araçların vergi cezaları ve 2016 yılının son gününe kadar verilen idari para cezaları affedilecek.
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .