Bölükbaşı’nın Kırşehir’deki bir basın toplantısı…

Bölükbaşı’nın Kırşehir’deki bir basın toplantısı…

23.08.2017

1950’li yıllarda politika yapan Kırşehirli hemşehrimiz Osman Bölükbaşı’nın Kırşehir’e gelişi, gidişi olay olurdu. Zira Osman Bölükbaşı Meclis’in İsmet İnönü’den sonra en güçlü muhalefet partisi lideriydi. Devrin iktidarı Demokrat Parti’ye ağır eleştirilerde bulunan Osman Bölükbaşı Kırşehir’e her geldiğinde Çarşı Camii yanındaki bir iş hanının birinci katındaki parti merkezine uğrar, basın toplantısı düzenler ve burada o günkü […]

1950’li yıllarda politika yapan Kırşehirli hemşehrimiz Osman Bölükbaşı’nın Kırşehir’e gelişi, gidişi olay olurdu. Zira Osman Bölükbaşı Meclis’in İsmet İnönü’den sonra en güçlü muhalefet partisi lideriydi.
Devrin iktidarı Demokrat Parti’ye ağır eleştirilerde bulunan Osman Bölükbaşı Kırşehir’e her geldiğinde Çarşı Camii yanındaki bir iş hanının birinci katındaki parti merkezine uğrar, basın toplantısı düzenler ve burada o günkü gazetecilere açıklamalarda bulunurdu.
Gazeteci ağabeylerimiz Dursun Yastıman ve Orhan Baycan, Osman Bölükbaşı’nın açıklamalarını Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet gibi gazetelere gönderir, ertesi gün bu haberler manşetlerde yayınlanır ve Türkiye’nin gündemi belirlenirdi.
Yukarıda anılarda kalan fotoğraf o yıllara ait…
Yıllardır bu fotoğraflar gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in arşivinde bulunuyor. Ben de bu fotoğrafları zaman zaman siz okurlarımızla paylaşıp, o yıllarda yaşayanlar ile yaşamayanlara aktarmaya gayret ediyorum.
Osman Bölükbaşı parti il merkezinde gazeteci ağabeyimiz Dursun Yastıman ve Orhan Baycan’a açıklamalarda bulunuyor. Dursun Yastıman da yazıyor.
Fotoğrafta Osman Bölükbaşı kahvesini içerken, hemen sol tarafında kahvesini yudumlayan eski Belediye Başkanı Ziya Kılıçözlü. Hemen arkasındaki yakası açık, beyaz gömlekli, siyah saçlı olan, Bölükbaşı’nın Kırşehir’e gelişlerinde korumalığını yapan hemşehrimiz, yiğit adam Mucurlu Deli Ali lakaplı Ali Erol.
Fotoğrafta tanıdığım bazı isimler işe şunlar: Numan Kederoğlu, elektrikçi Rıfat Akbayır, Hacı Ömer Kaplan.
Bugün pek çoğu aramızda olmayan Osman Bölükbaşı, gazeteci ve Kırşehir eski Belediye Başkanı Orhan Baycan başta olmak üzere hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.
*Şevket GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .