Bölükbaşı hemşehrileriyle Anıtkabir’de…

Bölükbaşı hemşehrileriyle Anıtkabir’de…

19.01.2015

Bölükbaşı 1954 seçimlerinde Kırşehir’den beş milletvekili çıkaran hemşehrileriyle  Anıtkabir’de… YIL 1954… Kırşehir için Türk siyasi tarihinde eşine, benzerine rastlanmamış bir şekilde Kırşehir’in ilçeliğe düşürüldüğü tarih. Bu tarihte yapılan seçimlerde iktidardaki Demokrat Parti’nin baskı ve zulmüne boy eğmeyen Kırşehirliler Demokrat Parti’ye oy vermeyerek beş milletvekilini de Kırşehirli Osman Bölükbaşı’nın partisi Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nden seçmişlerdi. Tabi […]

anılarda kalan fotolar  (4)
Bölükbaşı 1954 seçimlerinde Kırşehir’den beş milletvekili çıkaran hemşehrileriyle  Anıtkabir’de…
YIL 1954…
Kırşehir için Türk siyasi tarihinde eşine, benzerine rastlanmamış bir şekilde Kırşehir’in ilçeliğe düşürüldüğü tarih.
Bu tarihte yapılan seçimlerde iktidardaki Demokrat Parti’nin baskı ve zulmüne boy eğmeyen Kırşehirliler Demokrat Parti’ye oy vermeyerek beş milletvekilini de Kırşehirli Osman Bölükbaşı’nın partisi Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nden seçmişlerdi.
Tabi iktidar 502 milletvekili çıkarıp tek başına iktidar olmasına rağmen Kırşehirlilerin kendisine oy vermemesini içine sindiremeyerek Kırşehir’i cezalandırma yoluna gitmiş ve seçimlerin hemen ardından çıkardığı bir yasa ile Kırşehir’i il iken ilçeliğe düşürüp yeni kurulan Nevşehir’e bağlamıştı.
10. dönem milletvekillerinden, Osman Bölükbaşı, Mehmet Mahmutoğlu, Osman Alişiroğlu, Ahmet Bilgin ve Tahir Taşer gibi nice insanları Kırşehir’den milletvekili seçip Meclis’e gönderen Kırşehirliler, Ankara’da yapılan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nin olağan kongresinden sonra Genel Başkan başkanlığındaki partililer Anıtkabir’i ziyaret edip, Atatürk’e saygı duruşunda bulunmuşlardı.
Yukarıda anılarda kalan fotoğraf o günlere ait.
Fotoğrafta Kırşehir Milletvekili Osman Bölükbaşı, Mehmetoğlu, Ahmet Bilgin, Osman Alişiroğlu ve Tahir Taşer ile partililerden Ahmet Tahtakılıç, Ethem Cihan, Mustafa Karagüllü, Kemal Boyacıoğlu gibi isimler de bulunuyor.
Bugün çoğu aramızda olmayan bu değerli insanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklar diliyoruz.   ŞG

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .