Bölükbaşı büyük cefalar çekti, yıkılmadı, ama şekere yenilmişti!

Bölükbaşı büyük cefalar çekti, yıkılmadı, ama şekere yenilmişti!

11.10.2017

TÜRK siyasetinin gelmiş geçmiş efsane lideri, “yeleli aslanı” siyasi hayatımızın en renkli isimlerinden büyük Türk milliyetçisi hemşehrimiz Osman Bölükbaşı yıllardır verdiği demokrasi mücadelesinde acılara değil, tatlıya yenilmişti. Yani sıkıntı, sinir, stres onu şeker hastası yapmıştı. Çok partili hayata geçtiğimiz yıllarda, yani 1946’da Demokrat Parti’ye girerek siyasete atılan ve 1947’de bu partiden ayrılıp Millet Partisi’nin kurucuları […]

TÜRK siyasetinin gelmiş geçmiş efsane lideri, “yeleli aslanı” siyasi hayatımızın en renkli isimlerinden büyük Türk milliyetçisi hemşehrimiz Osman Bölükbaşı yıllardır verdiği demokrasi mücadelesinde acılara değil, tatlıya yenilmişti. Yani sıkıntı, sinir, stres onu şeker hastası yapmıştı.
Çok partili hayata geçtiğimiz yıllarda, yani 1946’da Demokrat Parti’ye girerek siyasete atılan ve 1947’de bu partiden ayrılıp Millet Partisi’nin kurucuları arasında yer alan hemşehrimiz Osman Bölükbaşı’nın 1950 seçimlerinde Kırşehir’den Millet Parti’nin tek milletvekili olarak Meclis’e girdiğini biliyoruz.
Demokrat Parti’ye karşı tek başına muhalefet eden Bölükbaşı 1954’te yeniden Kırşehir’den milletvekili seçildi, ama Demokrat Parti de Kırşehir’i cezalandırarak ilçe yaptı.
Tutuklandı, cezaevine kondu, ama Kırşehir ne Bölükbaşı’dan vazgeçti, ne de Bölükbaşı Kırşehir’den… Ne büyük sıkıntılar ve cefalar çekti, ama hiçbir zaman demokrasi mücadelesinden vazgeçmedi.
“Her şeye, herkese, hatta kendine bile” muhalif olarak gösterilen Bölükbaşı’nın eleştirilerinden herkes nasibini alırdı. Nükteli ve taşı gediğine koyan gözünü budaktan esirgemeyen yürekli bir liderdi…
Bu koca dev gibi adamın nasıl eridiğini, son yıllarında görmüştüm de ne kadar üzülmüştüm.
Yukarıda anılarda kalan fotoğraf 1 Temmuz 1972 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanmıştı. Bu haberde Osman Bölükbaşı’nın 110 kilodan 26 kilo vererek 84 kiloya düştüğü anlatılıyordu.
Ölümünden birkaç gün önce Kırşehir’den birkaç dostla birlikte kendisini ziyarete gitmiştik de o koca dev adamın hastanedeki yatağının içinde ne kadar eriyip küçüldüğünü görmüştüm de gözlerime inanamamıştım.
6 Şubat 2002 tarihinde uzun süredir tedavi gördüğü hastanede vefat eden Osman Bölükbaşı’yı bir kere daha rahmetle, şükranla anıyoruz.
Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’nda rahat uyu koca çınar, Osman Bölükbaşı…
ŞGYORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

mustafa ALTINORDU

Bölükbaşıya allah rahmet etsin mekanı cennet olsun.Ölenin arkasından konuşulmaz onun için hissettiklerimiiziı yazmayacağız bir kaç küçük derdiimizin haricinde rahmetliyi yillarca sırtımızda taşıdık Demekrat partinin şehrimize yapacağı kötülüklere rağmen anadan dogma muhalefet olan Bölükbaşıyı sırtımıuzdan bi dakka bile indirmedik hapiste yatan Bölükbaşıya oy verdik Bölükbaşıya hemşerisi olarak seçmeen olarak her şeyi yaptıkama rahmetli GIRŞAARE bir çivi bile çakmadı çakanında önünü geçti söyleyecek çokşey var ama o esah dünyada biz yalan dünyanın ülkemizin her şehrinde muhacir olduk şarimizdeki yerimiz yurdumuz para etmedi 150 metrelik bir dairenin parasıyla gurbet ellerinde dairenin bir salonuna gücümüz yetti.Ne yapalım çetenin dediği GADER AGAAM GADER.

17.10.2017, 21:45

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .