“Biz seçim istemiyoruz, çünkü halkımız seçimlerden boğuldu”

“Biz seçim istemiyoruz, çünkü halkımız seçimlerden boğuldu”

07.08.2019

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Kırşehir’de bir dizi ziyaretlerde bulundu: “Biz seçim istemiyoruz, çünkü halkımız seçimlerden boğuldu” CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere dün şehrimize geldi. Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, CHP İl Başkanı Baran Genç ve ile birlikte ilk olarak Vali İbrahim Akın’ı makamında ziyaret eden Yıldırım […]

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya, Kırşehir’de bir dizi ziyaretlerde bulundu:

“Biz seçim istemiyoruz, çünkü halkımız seçimlerden boğuldu”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere dün şehrimize geldi.
Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, CHP İl Başkanı Baran Genç ve ile birlikte ilk olarak Vali İbrahim Akın’ı makamında ziyaret eden Yıldırım Kaya, Kırşehir’in sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundu.
Kırşehir Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, CHP Kırşehir İl Genel Meclisi Grubu üyeleri ile birlikte İl Genel Meclisi Başkanı Hacı Ömer Seyfi, İl Müftüsü Mehmet Yaman, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım, saat 14.00’te Milletvekili Metin İlhan ve CHP İl başkanı Baran Genç’le birlikte bir basın toplantısı düzenledi.
Kırşehir’de yaptıkları ziyaretleri değerlendiren Yıldırım Kaya, Kırşehir ve ülkemizin içinde bulunduğu sorunlar hakkında bilgiler verdi.
31 Mart seçimlerinde de Kırşehir’de halkın içinde olduklarını, şimdi de halkın içinde olduklarını ifade eden Yıldırım Kaya, seçimden sonra gümbür gümbür gelen zamların halkın belini büktüğüne dikkat çekti.
Kaya, şunları söyledi:
“Elektriğe yüzde 14,98, gaza 14.97, şekere yüzde 12, çaya yüzde 7, elmaya yüzde 8, domatese yüzde 8 zam geldi. Bu zamlarla seçimin ağır maliyeti yine halkın sırtına yüklendi.
Ama sosyete damat yaptığı açıklamalarla ekonomik verilerin iyiye gittiğini müjdeliyor. Kayınpeder de saraydan yaptığı açıklamalarla damada destek veriyor. Sarayda her şeyin yolunda gittiğini biliyoruz. Davet sofralarından sadece kuş sütünün eksik olduğunu görüyoruz. Onlar hayata sarayın korunakları camlarından bakıyorlar. Halkın içinde olmadıkları için yiğidin kuru soğana muhtaç olduğunu göremiyorlar.
“Ekonomik gerçek sakakları sosyete damadın açıklamalarıyla örtüşmüyor. Temmuz’da aylık enflasyon 1,37 oldu. Satın alma gücümüz biraz daha aşağıya düştü. Biz hayatın içindeyiz, halkın yanındayız. Bir gün pazardayız, bir günü esnafın yanındayız, diğer gün fabrikada, tarladayız. Halk inim inim inliyor. Onlar rakamlarla oynayarak halkı kandırmaya çalışıyor. Resmi rakamlara göre 8 milyon işsizimiz var. Özellikle de geleceğimiz olan gençlerimiz, üniversite mezunlarımız işsiz. Milyonlar açlık sınırının altında aldıkları ücretlerle yaşam savaşı veriyor.
“Ekonomik krizin vurduğu illerden biri de Kırşehir. Kırşehir eğitimde en başarılı illerimizden biri. Matematikçe birinci. Ancak gel gör ki en çok göç veren illerimizden biri yine Kırşehir. Üniversite muzunu gençlerimiz işsiz, yatırım yok, fabrika yok, üretim yok. Türkiye’nin tarım ambarlarından biri olan Kırşehir çiftçisi perişan durumda. Çiftçilere yeterli destek yok. Mazot ve gübre fiyatları tarım arazilerinin dibine kibrit suyu döktü, tarım arazileri boş kaldı. Kazanla hedik kaynatamıyor. Çünkü kazanın dibi delik.
“Ekonomik veriler kötüleştikçe iki kafadar AKP ve MHP Genel başkanları ya seçim kararı alıyor, ya da Fırat’ın doğusuna girme planları açıklıyor. Türkiye’nin güvenliği bizim kırmızı çizgimizdir. Güvenliğimizi komşu ülkelere barışı getirerek garanti altına alabiliriz. Suriye iç savaşını körükleyerek, ABD’nin dümen suyuna girerek barıyı getiremeyiz. Artık Suriye politikamızın değişmesi gerek. Türkiye7de 5 milyondan fazla Suriyeli mülteci var. Şimdi Kurban Bayramı’nda Suriye’ye gidiyor. Biz bu insanlara kendi ülkelerinde özgürce, güven içerisinde yaşayacakları barış ortamını yaratmak için çalışmalıyız. Bunu başarmanın yolu, savaşmak değil, barışmaktır.
“Biz seçim istemiyoruz. Halkımız seçimlerden boğuldu. Seçimin maliye halkın sırtına çok büyük yük getirdi. Seçim değil iş yapalım, üretim yapalım, ülkeyi kalkındırmak için büyük bir çabanın içine girelim.”
Kırşehir’de 5 binden fazla işsiz bulunduğuna dikkati çeken Yıldırım Kaya, belediyenin 700 kişi çalıştırması gerekirken 1200 kişinin çalıştığı bir kurum haline geldiğini, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nun işsizleri iş imkânı sunmak için projelerini tek tek hayata geçireceğini söyledi.
Kaya, “AKP iktidarları ekonomiyi iyi yönetemedikleri için ülkemiz bugün büyük ekonomik kriz içinde. İşsizlik her geçen gün artıyor. AKP çözemediği işsizliği, yerelde kazanan CHP’li belediyeler çözsün beklentisi içinde. CHP’li belediyelerimiz şu an büyük bir tasarruf içinde. Kaynakları doğru kullanma çabasında. İşte Kırşehir Belediyesi de bunu yapar. Delikleri kapatıyor. Ayda 22 milyon lira zarar eden Kırşehir Belediyesi bugün aylık 1,5 milyon kar eden bir konuma geldi. Siyasette kin ve nefret olmaz. AKP artık ülkeyi iyi idare edemiyor, artın halkın sırtından inin. 31 Mart’ta yıkıldınız, yine yıkılacaksınız. Biz bugün seçim istemiyoruz, halkın sorunlarının çözümünü istiyoruz. CHP’li Kırşehir, Akpınar ve Boztepe Belediyelerimiz hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için çalışıyor. Bunlar için her şeyi yapacaklar” dedi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .