“Biz partili ve delege değiliz ki bizi niye çağırıyorlar?”

“Biz partili ve delege değiliz ki bizi niye çağırıyorlar?”

23.03.2015

AK Parti’nin Kırşehir’deki sivil toplum kuruluşlarını temayül yoklamasına çağırmasına tepki…
Kırşehir Elektrik-Elektronik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu:
“Biz partili ve delege değiliz ki bizi niye çağırıyorlar?”

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak 25. Dönem milletvekili genel seçimlerinde, Ak Parti’yi Kırşehir’de temsil edecek milletvekili adaylarını belirleme kapsamında çeşitli Kırşehir’deki sivil toplum kuruluşları ve vakıflar için sandık kurup temayül yoklaması yapması tepkilere neden oldu.

AK Parti Kırşehir İl Başkanı Mustafa Kendirli, Genel Merkez’in aldığı bu kararı şöyle duyurdu “Bu çalışmalara ciddi anlamda katkı sağlayıp yön vereceğini düşündüğümüz ilimizdeki çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve vakıfların yönetim kurullarında görev alanların bu sürece dâhil edilmesi konusunda, Genel Merkezimiz tarafından karar alınmıştır. Bu karar kapsamında ilimizde vakıf, dernek, meslek kuruluşları ve benzeri sivil toplum kuruluşlarındaki yönetim kurullarının 23 Mart 2015 Pazartesi günü Şahmeran Düğün Salonun da Saat 09:00’ dan akşam 17:00’a kadar oy verme işlemi yapılacaktır” dedi.
SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ DE “DELEGELERİ” GİBİ Mİ GÖRÜYORLAR?
Bu kararın AKP içinde bazı adaylarının isimlerinin öne çıkması sonucu başkaca aday adaylarının “bu isimleri Kırşehir sivil toplum kuruluşları istemiyor” seklinde itirazları üzerine alındığı öğrenildi.
Bu temayül işinin AKP’nin bir iç sorunu olduğunu belirten önemli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri “bizlere telefon edildi ve aday adaylarıyla ilgili oylamaya katılmamız istendi bizlerde geri çevirdik doğru bulmadık” derlerken, en büyük tepki Kırşehir Eski Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Eski Başkanı, Kırşehir Elektrik-Elektronik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu’ndan geldi. Kerimoğlu şöyle dedi:
“Kırşehir’de, bu yıl 28’incisi kutlanacak olan Ahilik Haftası etkinliklerinin seçime günler kala Mayıs ayına alınmasına yönelik tepkilere rağmen Kırşehirde STK’ları dinlemeyenler aday seçiminde niye bizleri ‘delege’ gibi görüyor, anlamak mümkün değil. Üstelik birde sandık kuracaklarmış STK’ların hükümetle ilişkilerinin doğallığını anlarım da bir partiye aday belirlemenin delegeleri gibi görülmesini çok yadırgıyorum. Ben hiçbir sivil toplum kuruluşu başkanının bir partinin delegesi gibi görülmesini içime sindiremiyorum. Her partinin aday belirleme yönetimi olacaktır. Ama bu işinz içine sivil toplum kuruluşu başkanlarını alet etmemelidirler. Zaten görüyoruz ki aday belirleme kullanılan temayüller gerçeği yansıtmıyor. Yukarıda adaylar zaten belli olduğu için bizlerin adı ve ve temsil ettiğimiz odalar kullanılıyor ” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .