“Biz ne yapacağız?”

“Biz ne yapacağız?”

16.10.2017

Kasapları tamamen bitirecek kararı eleştiren Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Tarım Bakanı Fakıbaba’ya seslendi:

“Biz ne yapacağız?”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Et ve Süt Kurumu tarafından büyük market zincirlerine kurulacak reyonlarda halka ucuz ve sağlıklı et sunacaklarını dair açıklamasına kasap esnafından tepki geldi.
Marketlerin bin çeşit ürün satarak para kazandığını, ancak ucuz et satışında kasapların yerine marketlerin tercih edilmesinin kasap esnafını tamamen bitireceğini dile getiren Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya, “Biz ne yapacağız” diye sordu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat doğrultusunda marketlerde ucuz et reyonları oluşturulmasını eleştiren Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, “Ülkemizde dışarıdan anlaşma yapılıp kargas et ile kemiksiz dana eti gelecek. Hayvancılık Türkiye genelinde bitmek üzere, ama Kırşehir’imizde biliyorsunuz hayvancılıkta biraz daha ilerdeyiz Türkiye şartlarına göre. Kırşehir’deki besicilerimiz, kasaplarımız da tamamen bitecek. Bakanımız marketlerle anlaşıp marketlerin reyonlarını kiralayıp et sattıracağız ucuz paraya Cumhurbaşkanımızın emriyle dedi. Şimdi kasap esnafımız günde 30-50 kilo et satıyor. 3’er lira kazansalar 50 lira, 150 liralık bir karı olan dükkanın zaten 140-150 lira masrafı var. Şimdi o zaman kasap esnafımızın hepsi dükkanlarını kapatıp evlerine gidip oturacaklar. Küçük esnaf burada tamamen bitecek. O zaman ne yapalım? Bakanımız getirsin eti kasaplarımıza da versinler, biz de satalım. Marketlerde zaten bin çeşit ürün var. Bunların hepsinden bir şeyler kazanıyorlar. 3 üründen zarar edebililer, 5 üründen zarar edebilirler. Biz ne yapacağız? Bizim sattığımız tek ürün var o da et. Et kasaptan alınır, marketten et alınmaz. Onun için de ne yapmamız lazım? O zaman kasaplara da getirsinler, yoksa kasaplar tamamen tüm ülke genelinde bitecek. Küçük esnaf diye bir şey kalmayacak. Bütün yerel marketler de kapanacak, çünkü onlarda et satamayacaklar, onlara da vermiyorlar. Paket sağlıksız olur. El değecek ete, paketin içinde etin raf ömrü 3 gündür, 3 günden sonra bozulur. Onun için Bakanımızdan bunu biraz daha düşünmesini istiyoruz. Bakanımıza akıl verenler kim bilmiyoruz. Ama burada 3-5 firma rant sağlayacak diye Avrupa’dan veya başka ülkelerden et getirip para kazanacaklar diye küçük esnafımızı bitirmeyelim” açıklamasında bulundu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .