“BİZ KIRŞEHİRLİLER HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”

“BİZ KIRŞEHİRLİLER HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”

03.10.2017

Kırşehir eski Belediye Başkanı Dr. Cahit Gürses:

“BİZ KIRŞEHİRLİLER HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”

Kırşehir-Nevşehir “bütünşehir” birleştirilmesi iddialarını değerlendiren Kırşehir eski Belediye Başkanı Dr. Cahit Gürses, böyle bir kararın alınmasının Kırşehir’i yeniden ilçe yapılması anlamını taşıyacağını belirterek “Biz Kırşehirliler haklarımızı istiyoruz” dedi.
Kırşehir’in geri kalmışlığının 1954 yılında ilçe yapılmasından kaynaklandığını ifade eden Dr. Cahit Gürses, şunları söyledi:
“Kırşehir dönemin iktidarı tarafından 1954 yılında ilçe yapılarak tarumar edilmiştir. Kırşehirliler, Kırşehir’i terk etmeye mecbur edilmiş, ekmeklerini başka yerlerde aramaya koyulmuşlardır. O yıllarda 425 bin nüfuslu olan ve 5 milletvekili çıkaran Kırşehir, bugün 230 bin nüfusa düşmüştür. Bunun tek sebebi 1954 yılında ilçe yapılmasındandır. Kırşehir ilçe yapıldığı günden bu yana göç vermekte, nüfus kaybetmekte ve belini doğrultamamaktadır. Bu nedenle yıllardır eski ilçelerimizi geri almanın çabasını yürütüyorduk. Bugün ise birleştirilmiş şehirler statüsüne sokularak Kırşehir’in yine, Nevşehir’e bağlanmak istenmesi yaralarımızı tekrar kanatmaya sebep olacaktır. Böyle bir düzenleme söz konusu olacaksa, Kırşehir’in merkez il olarak kalması, diğer illerin Kırşehir’e bağlanması şarttır. Böylece 1954 yılında ilçe oluşumuzun acısını biraz olsun hafifletecektir. Biz yıllardır zaten haklarımızı istiyoruz. Elimizden zorla alınan Hacıbektaş, Kozaklı, Gülşehir ve Avanos’un yıllardır Kırşehir’e bağlanmasını isterken, üstelik yapılan araştırmalarda bu ilçelerimizin de Kırşehir’e bağlanmasını isterken ve Kırşehirliler bu umutla yaşarken, bütünşehir tabiri Kırşehirlileri bir kez daha derinden üzmüştür. Bugün hiç değilse Hacıbektaş ilçemizin derhal Kırşehir’e bağlanması şarttır. Tarih incelendiğinde Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli, Pir Ahi Evran-ı Veli ve Aşık Paşa aynı dönemin bilge kişileri olarak, Osmanlı’nın kuruluşunun temellerini Kırşehir’de atmışlardır. Anadolu Birliği’nin oluşmasında büyük katkılar sağlayan bu bilge kişiler ve Şeyh Edebali de Kırşehirlidir. Et tırnaktan ayrılır mıydı? Hacı Bektaş-ı Veli ile Ahi Evran-ı Veli ayrılır mıydı? Ayırdılar, birbirlerinden kopardılar. Yıllardır yine birleşme umudunu taşıyan bu iki velimizin naçiz vücutları toprak olsa da ruhları yıllardır birleşmeyi umuyorlar. Bu acıları ortadan kaldırmak ve dindirmek iktidarın görevidir ve özellikle Kırşehir siyasilerinin en büyük görevidir. Yeniden aynı acıları yaşamak ve görmek istemiyoruz. İşte Kırşehir’den koparılarak ayrılan ilçelerimizin Kırşehir’e iade edilmesini beklerken, hükümetin bütünşehir adıyla Kırşehir’i yeniden Nevşehir’e bağlama düşüncesi bizleri bir hayli üzmüştür. Umarım hükümet böyle bir yanlışlığa düşmez. Yoksa bu acı olayın faturası Kırşehir’e ve dolayısıyla iktidara çıkar. Olan da Kırşehir’e olur.” (HABER:SALİH GÜNER)



YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

memduh köse

Kırşehirin geri kalmışlığının en büyük sebebi Kırşehirlilerin sahip cıkmamasıdır. Ahilik buradan doğmuş ama Ahilik namına birşey kalmamış. Bu şehir zor gelişir. Herşey rant olmuş. Ticaret yapacağına bankaya koyuyor herkes parasını boyle İl gelişirmi?

03.10.2017, 19:10

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .