Birlik Başkanı Öztürk’ten duyarlılık çağrısı

Birlik Başkanı Öztürk’ten duyarlılık çağrısı

19.05.2015

11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 28. Ahilik Haftası, halkın katılımının az olduğu bir şekilde sonuçlandı… Kutlamaların sönük geçtiğini belirten Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, Kırşehir halkına ve esnafına seslenerek, “Bu hepimizin meselesi, biraz daha duyarlı olunması lazım” dedi…

BAHO OÇIKLAMA.avi_snapshot_07.19_[2015.05.19_12.44.28] copy

KIRŞEHİR’DE 28. Ahilik Haftası ve 51. Esnaf Bayramı, 11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlandı.

Etkinlik organizasyonunun bu yıl ki kutlamalarda birçok eksiğinin bulunduğu ve hem esnafın, hem de halkın katılımının az olduğu bir hafta süren kutlamalar ile özellikle son gün yapılan resmi törene ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, bu sene ki etkinliklerin sönük geçtiğinin gözlemlendiğini belirtti.
Kırşehir’in Ahiliğin merkezi olarak bilinmesi ve öyle kalması noktasında Kırşehir’in her zaman birlik ve beraberlik içinde Ahiliğe sahip çıkması gerektiğini ifade ettiklerini ve Kırşehir’in merkez olma konumundan alınmaması için çok çabaladıklarını söyleyen Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, Kırşehir halkı ve Kırşehir esnafına çağrıda bulundu.

DSC_0107 copy
“Bu hepimizin meselesi, biraz daha duyarlı olunması lazım” diyen Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, şöyle konuştu:
“Eylül ayının üçüncü haftasında yaptığımız Ahilik kutlamaları bence biraz bize göre iyiydi, ama halkımıza göre biraz gördüğümüz sönük geçti. Bunun da nedeni Ahiliğin üzerinde kimse siyaset yapamaz. Bunu da söyledik, siyaset yapan da olmadı. Öyle bir şey olsaydı zaten bir Bakan geldi, Başbakan gelebilirdi, Cumhurbaşkanı gelebilirdi. Fakat Mayıs ayına alınmasında halkın ister istemez hafif bir tepkisi vardı. Ama hiçbir siyaset olmadığına ben inanıyorum. Çünkü Ahiliğin üzerinde hiç kimse siyaset yapamaz. Ben emeği geçen başta Valimize, Bakanımıza, Müsteşarımıza, müdürümüze, oda başkanlarına, Belediye Başkanımıza, Belediye Başkanlığımız çalışanlarına, esnaf odaları çalışanlarına, Ticaret Odası’na teşekkür ediyorum.
“Ahilik, bizim öz meselemiz. Dargınlıklar, kırgınlıklar olmaması lazım. Ahilik, deyince bütün esnafların dört bir elleriyle, herkesin, vatandaşın Ahiliğe sahip çıkması lazım. Ama Mayıs ayının 11-17’si arasında kutlamalarımızda halk, bir konsere akın akın geldi. Değişik eğlenceye akın akın geldi. Dağıtılan belirli hediyelere gelindi. Son günü kortejde katılım oldu, 6-7 bin kişi vardı. Ama külliyenin olduğu yerde havada biraz sıcaktı, o gün fazla bir kalabalığımız yoktu. Ama biz Kırşehir Esnaf Odaları Birlik Başkanlığı olarak Kırşehir’in sorunlarını devlet büyümüz Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’ye ilettik. Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız iletti. Konuşmacılar elinden geldiği kadar Kırşehir’in sorunlarını ve isteklerini dile getirdi.
“Müsteşar Bey, ‘Böyle olmaz. Biz dünyanın lafını işittik’ dedi giderken. Kırşehir halkına buradan sesleniyorum. Gerçekten bu benim meselem değil, hepimizin meselesi. Biraz daha duyarlı olunması lazım. Bir hafta boyunca Türkiye’nin her tarafından bir gün, biz de bir hafta kutlanıyor. Niye, Ahiliğin merkezi Kırşehir olduğu için. Sağolsunlar dükkanlar, evler bayraklarla süslendi, ama katılım birazcık azdı. Ben esnafımıza sesleniyorum. Bu benim sorunum değil, bu hepimizin sorunu.
“81 ilin Birlik Başkanı buradaydı. Bir yıl evvel Kayserili bir arkadaşımız Esnaf Genel Müdürü dedi ki, ‘Kırşehir bu işe sahip çıkmıyor. Ahiliğe sahip çıkmıyor. Her yıl bir ilde kutlansın’ dedi. 81 yıl sonra bize sıra geleceğini söyledim, sesimizi yükselttik. Heyet geri adım attı ve Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunu ve bizim de çok çalıştığımızı söylediler. Yeniden Kırşehir’de kaldı.
“Biz hiçbir şey istemiyoruz, benim için koltuk bir araç, oda başkanlarım için de koltuk bir araç. Bizden 50 yıl önce de birileri vardı, bizden sonra da birileri olacak. Biz, bundan kaçınmıyoruz. Biz Kırşehir sevdalısıyız. Kırşehir’i seviyoruz. Ahiliğe sahip çıkılması lazım. Bizim kurtuluşumuz. Külliyemiz bittiğinde, Sayın Başkanımızın çok güzel bir projesi ve buna da TESK, TESKOMB ve TOBB Genel Başkanları çok büyük bir destek veriyor. Yüzde 60’ı bitti, geriye kalan Belediye binası, Polisevi, Öğretmenevi, Jandarma, Kız Meslek Lisesi binası yıkıldığında külliye tamamlanmış olacak ve Kırşehir’e buram buram yerli ve yabancı turist gelecek. Hacı Bektaş-ı Veli Hazretlerine gidildiği gibi, Mevlana’ya gidildiği gibi. Yoldan geçen herkes yerlisi, yabancısı Kırşehir’in Ahiliğin türbesini, 32 tane eski meslek dalının müzelerini gezecekler. 32 meslek dalına yenilerini de eklendi. 100 tane olacak belki de. Bu müzeler yapılacak. Küçük esnaflar orada, yıkıldıktan sonra stadyumun üzerinde küçük küçük dükkanlarda yerli üretimimiz pazarlayacağız. Çok güzel şeyler olacak. Ahiliğin merkezinin Kırşehir olduğunu bir kez daha herkese anlatacağız bittiğinde. Bugün anlatıyoruz, 81 ili buraya davet ediyoruz, ama il birlik başkanları, 13 federasyon başkanı, 3 bin 126 tane oda başkanı var. Oda başkanlarının çoğunluğu gelmedi, ama birlik başkanları artık mutlaka gelmek zorundalar, görevleri. Çünkü onlar da Ahiliğin bayramını kutluyorlar, onlar da Ahiliğin pozisyonunda oturuyorlar. Onun için merkezine gelip ziyaret etmek zorundalar. Bizim tek amacımız Kırşehir esnafının, Kırşehir halkının birlik, beraberlik içinde olması ve gerçekten Kırşehir’in menfaati denilince başta Belediye Başkanımız, Valimiz, Milletvekillerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, örgütlerin hepsi hiçbir siyaset yapmadan taşın altına eline koyuyor.
“Ahilik’te bundan önceki yıllarda çok güzeldi, bayağı bir kalabalık vardı. Ama bu yıl biraz sönük geçti. Bence seneye bunları telafi ederiz. Ben esnafımıza tekrar sesleniyorum. Ahiliğe lütfen sahip çıkalım. Ahiliğin sahibi biziz, bizden başka kimse değil. Biri der ki her yıl sönük geçiyor, biri de der ki Fatma Bacı Kayseri’de ve Ahi’nin hanımı Kayseri’de ve Kayseri kutlasın. İki dudağın arasında, onun için biz çok emek verdik. Kırşehir halkının, Kırşehir esnafının bir an evvel bu işe sahip çıkması lazım. İnşallah seneye daha güzel geçeceğine ben inanıyorum.
“Seneye inşallah birlik, beraberlik içinde kutlayacağız. Hatalarımız bizi de vardır. Artı ve eksilerimizi not aldık. Bunları bir bir oda başkanlarıyla, yönetimleriyle değerlendireceğiz. Nerede hata yaptık ve nasıl yaparsak bu iş olur diye fikir alışverişinde bulunup bu hatayı aza indirmeye çalışacağız. İnsan faktörünün olduğu yerde hata olabilir. İnşallah bu hatayı daha aza indireceğiz, seneye daha dolu dolu geçecek. Önümüzdeki ay seçim var ve onlarla da uğraşılıyordu. Ben biraz da ona yorumluyorum. Eylül ayından Mayıs ayına alınmasına yorumluyorum. Ama yine de emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
“KIRŞEHİR SEVDALISI BASIN”
28. Ahilik Haftası’nda bir hafta boyunca yapılan etkinlikleri, Kırşehir halkına duyurarak, Kırşehir sevdalısı olduklarını göstererek, Esnaf Odaları Birliği’ni yalnız bırakmayan görsel ve yazılı basına da teşekkür eden Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, “Kırşehir basınından Allah razı olsun diyorum. Hiçbir para talebinde bulunmadan, şunu yapıyoruz, bunu yapıyoruz demeden Kırşehir sevdalısı olarak bizleri yalnız bırakmadılar. Kırşehir’de yapılması gerekeni yaptılar. Tebrik ediyorum. Gerçekten şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .