Birleşik Haziran Hareketi’nden büyük gözaltı düzenine başkaldırı

Birleşik Haziran Hareketi’nden büyük gözaltı düzenine başkaldırı

23.02.2015

KIRŞEHİR Birleşik Haziran Hareketi, iktidarın ülkeyi açık hava hapishanesine dönüştürmeye çalışmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye’nin fiili diktatörlük rejimiyle yönetilmeye çalışıldığının belirtildiği açıklamada, “Büyük gözaltı düzeninize başkaldırıyoruz” denildi. Birleşik Haziran Hareketi üyelerine ülke genelinde uygulanan tutuklamalara karşı yapılan açıklamada, Haziran tutuklularının derhal serbest bırakılması talebinde bulunularak, şöyle denildi: “İzmir’de, Gebze’de, Manisa’da, Tokat’ta ülkenin dört […]

KIRŞEHİR Birleşik Haziran Hareketi, iktidarın ülkeyi açık hava hapishanesine dönüştürmeye çalışmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin fiili diktatörlük rejimiyle yönetilmeye çalışıldığının belirtildiği açıklamada, “Büyük gözaltı düzeninize başkaldırıyoruz” denildi.
Birleşik Haziran Hareketi üyelerine ülke genelinde uygulanan tutuklamalara karşı yapılan açıklamada, Haziran tutuklularının derhal serbest bırakılması talebinde bulunularak, şöyle denildi:
“İzmir’de, Gebze’de, Manisa’da, Tokat’ta ülkenin dört bir yanında Cumhurbaşkanı’na sözde hakaret suçlamasıyla tutuklamalar ve gözaltılar sürüyor. AKP, gerçekleri söylemekten korkmayan bütün bir ülkeyi hapsetmeye çalışıyor. 13 Şubat Cuma günü Türkiye genelinde ‘Laik ve Bilimsel Eğitim’ talebiyle yapılan boykot görülüyor ki kimilerini sıcak yataklarından korkuyla uyandırdı.
“Haziran’ın gün geçtikçe büyüyen direnme gücü ve bunun karşısında AKP tarafından sürdürülen gerici kuşatmaya karşı kendi yaşam alanlarını koruma ve genişletme mücadelesi hızlı bir biçimde devam ediyor. Haziran büyüdükçe koltukları sallanan iktidar sahipleri, gelişen toplumsal Haziran Hareketi’ni durdurabilmek için ülkeyi açık hava hapishanesine dönüştürmeye çalışıyor. Bir yandan Meclis’te kavga-dövüş İç Güvenlik Paketi’ni tartışanlar, bir yandan fiili diktatörlük rejimiyle ülkeyi yönetmeye çalışıyor.
“Geçtiğimiz Cuma günü İzmir’de Birleşik Haziran Hareketi Sözcüsü Onur Kılıç’ın, Cumhurbaşkanı’na ‘hakaretten’ savcılıkta ifadesi dahi alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilip ‘katalog suç’ kapsamında yargılanarak mahkeme salonunda oynanan bir tiyatroyla yargı sürecinin tutuklu devam edilmesine karar verildi. Bu tiyatro rezaletten başka bir şey olmayıp aynı oyunun bir başka versiyonunu da bundan yaklaşık bir yıl önce Uşak’ta Gençlik Muhalefeti Üyesi olan Neşwan Şık için de çevirmişlerdi. Onur Kılıç için ülke genelinde yapılan destek eylemlerinden hemen sonra yapılan polis baskınlarında Gençlik Muhalefeti Üyesi ve Haziran destekçisi 14 arkadaşımız yine aynı tiyatro ile Cumhurbaşkanı’na hakaretten gözaltına alındı. 4’ü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Böylece AKP’nin ‘Yeni Türkiye’sinin hukuk devleti olmanın ötesinde kendi çıkarları doğrultusunda düzenlediği yasalara bile uymayı reddeden bir iktidar olduğu kanıtlanmıştır.
“KORKMUYORUZ BAŞKALDIRIYORUZ”
“Şunu bilin ki yaratmaya çalıştığınız korku düzeni gençliğe geri adım attıramaz. Buradan ilan ediyoruz, dalga dalga başkaldırıyoruz. Bundan sonra her üniversitede, her sokak başında Onur Kılıç’ın, Kadir’in, Şafak’ın, Neşwan’ın ve aklınızca hapsederek susturmaya çalıştığınız tüm devrimcilerin sesi ve başı dik yürüyüşü olacağız.
“#HAZİRAN’CILARA ÖZGÜRLÜK”
“Onlar her sabah ayrı bir cinayete uyandığımız, komşunun komşudan korktuğu, yan yana gelmediğimiz, gelemediğimiz bir memleket istiyorlar. İşte bu yüzden şimdi hep beraber hepimizin bildiğini söylediği için tutuklanan arkadaşlarımıza omuz omuza sahip çıkıyoruz. Haziran tutukluları yalnız değildir. Haziran tutukluları derhal serbest bırakılmalıdır.
“Büyük gözaltı düzeninizden, saray rejiminizden korkmuyoruz, Haziran’ca başkaldırıyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .