Bir Ahilik Haftası’nı daha kutlarken…

Bir Ahilik Haftası’nı daha kutlarken…

21.09.2017

PAZARTESİ günü başlayan 30. Ahilik Haftası yarın Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda bakan ve bürokratın katılımı ile devam edecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın himayelerinde hazırlanan Ahilik Haftası son yıllarda daha etkin bir şekilde kutlanıyor, etkinliklere Kırşehir esnafı fazla duyarlılık göstermese de halkın katılımı gerçekten iyi… Türk esnaf ve sanatkarının piri ve bugünkü sendikaların temelini […]

PAZARTESİ günü başlayan 30. Ahilik Haftası yarın Başbakan Binali Yıldırım ve çok sayıda bakan ve bürokratın katılımı ile devam edecek.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın himayelerinde hazırlanan Ahilik Haftası son yıllarda daha etkin bir şekilde kutlanıyor, etkinliklere Kırşehir esnafı fazla duyarlılık göstermese de halkın katılımı gerçekten iyi…
Türk esnaf ve sanatkarının piri ve bugünkü sendikaların temelini oluşturan “Lonca Teşkilatı”nın ilk temelini atan Ahi Evran-ı Veli adına düzenlenen Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’na her yıl katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu yıl Amerika programı nedeniyle katılamayacak. Ancak Başbakan Binali Yıldırım bizlerle olacak. Başbakan Yıldırım’ın bugün ki etkinliklere katılacak olması da Kırşehir ve Kırşehirliler için büyük bir onur olsa gerek.
Şimdi Kırşehirliler Sayın Başbakan Yıldırım’dan Kırşehir’in kangren olmuş sorunları konusunda haklı olarak destek bekliyorlar.
Kırşehirliler yıllardır gelen cumhurbaşkanlarından, başbakanlardan, bakanlardan hep yeni yatırım müjdesi, yeni hizmet müjdesi, sorunlarının çözümü noktasında destek bekledi, durdu. Ama ne yazık ki bu bildik sorunların bir kısmı ne yazık ki yıllardır çözülemedi ve hâlâ devam edip duruyor.
Kırşehirliler yarın şehrimizde olacak Başbakan Yıldırım’dan sorunlarının çözümünü bekliyor…
Sadece söz değil, icraat bekliyor.
Kırşehir’in elbette birçok sorunu var, ama ben burada belli başlı sorunlarını dile getirmek istiyorum.
Kırşehir’in demiryolu projesinin biran önce tamamlanarak bu önemli yatırımdan Kırşehir’in de yararlandırılması.
Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın da yapılması sözünü verdiği çevre yolu projesinin artık zaman geçirilmeden hayata geçirilmesi gerekiyor.
İşte Kırşehir Belediyesi tarafından yürütülen altyapı çalışmaları tamamlandı, üst yapı çalışmaları da devam ediyor. Devam ediyor etmesine de sanırım ekonomik sıkıntılarla ağır yürüyor. Bu çalışmaların yaklaşan kış öncesi bitirilmesi ve Kırşehir halkının iki yıla yakındır yaşadığı toz ve çamurdan kurtulması gerekiyor. Bu konuda Başbakan Yıldırım’ın Kırşehir Belediyesi’ne destek vermesini ve bu çalışmaların zaman geçirilmeden, kısa sürede tamamlanmasına katkı sunmasını bekliyoruz.
Ayrıca Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin hazırladığı ve yapımını başlattığı bir çok yatırım da maddi imkansızlık nedeniyle ağır aksak devam ediyor. Bu projelerin de biran önce hayata geçirilmesi gerekiyor.
İşte bunlardan birisi de Ahi Evran Külliyesi…
TOBB, TESK, TESKOMB gibi sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle başlatılan ve devam eden Ahi Evran Külliyesi’ndeki çalışmalar parasızlıktan dolayı durmuş durumda. Bu konuda Başbakan Binali Yıldırım’ın sivil toplum kuruluşlarından ve bakanlıklardan gerekli desteği sağlayıp, bu önemli projenin yeniden hızlandırılması gerekiyor.
Ayrıca Kırşehir Belediyesi’nin bir çok yatırımları var. Bunların hepsini burada yazmamız mümkün değil, ama bu projelerden en önemlisi Kırşehir’de trafikte yaşanan otopark sorununun ortadan kaldırılması için şehrin muhtelif yerlerine yapmayı kararlaştırdığı otopark yatırımları var. Tabi bunlar sadece otopark değil. Hayata geçirilecek yatırımların altına yapılacak otoparklar. Bunun için de bu yatırımlara mutlaka başlanması gerekiyor. Bu konuda Başbakan Yıldırım’ın da desteğini bekliyor Kırşehirliler…
Malum Kırşehir tarım ve hayvancılık şehri. Kırşehir tarımının gelişmesi için çok önemli gördüğümüz Yamula Barajı-Seyfe Pompaj Sulaması Projesi’nin hayata geçirilmesi de Kırşehir çiftçisi için olmazsa olmazlardandır. Bu projenin kısa sürede hayata geçirilmesi demek, bölgemiz çiftçisinin geçim seviyesinin yükselmesi, ekonomik olarak kalkınması ve dolayısıyla köyden şehre göçün önlenmesi demektir. Bu projenin de kısa sürede hayata geçirilmesini bekliyor Kırşehir çiftçisi…
Kırşehir’in de kırsal kalkınma programı olan IPART kapsamında gerekli destekleri alması da yine tarım ve hayvancılık şehri Kırşehir için hayati önem arz ediyor.
Organize Sanayi’nin ve yatırımcıların çözümünü beklediği bir yığın sorun ortada doluyor. Bu sorunların çözümü için yatırımcı müteşebbislerimiz artık kalıcı olarak çözüm bekliyor. Yıllardır sorunlarla boğuşan Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayicilerin bir kısmının bu sorunlar nedeniyle makinelerini söküp başka illere gittiği de ortada. Bu nedenle can çekişen sanayicilere artık el uzatılmalı.
Kalkınmada Öncelikli İller arasında 5. Bölgede bulunan Kırşehir’in 6. Bölgeye alınması yine Kırşehir açısından hayati önem taşıyor. Çevre illerden Aksaray ve Çankırı 5. Bölgede yer aldığı için pek çok yatırımcı Kırşehir yerine tercihlerini bu illere yaptı. Oysa Kırşehir, Aksaray’dan daha geri kalmış bir il değil mi? Bu haksızlığın giderilmesi noktasında ilimiz yöneticileri ve siyasilerinin girişimleri sonuç vermedi, Kırşehir’in bu konuda mağdur olduğu ortada. Bu sorunun çözümlenmesi için Sayın Başbakanımızdan destek bekliyor Kırşehirliler…
Askeri darbelerle hesaplaşan hükümet, 1954 yılında Kırşehir’den koparılan eski ilçelerimizden Hacıbektaş ve Nevşehir’in yeniden Kırşehir’e bağlanması ve haksızlığın giderilmesi noktasında Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Başbakanımız Yıldırım’dan destek bekliyor. Çünkü eski ilçelerimiz Hacıbektaş’ın yeniden Kırşehir’e bağlanarak Pir Ahi Evran-Veli ile Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’nin artık kucaklaşmasını istiyor. Ayrıca Sıdıklı-Sarıyahşi Köprüsü’nün yapılmasıyla Kırşehir’e yakınlaşan Sarıyahşi, Evren gibi Ankara ve Aksaray’ın ilçe halklarının beklentileri doğrultusunda Kırşehir’e bağlanmasını istiyor.
Kırşehir’de havaalanımız yok. Kırşehir’e en yakın hava alanı olan Nevşehir Tuzköy Havaalanı’na hem ulaşımı kısaltacak, hem de yolun duble yol haline getirilmesini sağlayacak olan duble yol projesinin artık sonuçlandırılmasını bekliyor Kırşehirliler…
2011 yılında hizmet vermeye başlayan ve bugün ihtiyaca cevap veremediği için ek bina yapımı süren 300 yataklı Kırşehir Devlet Hastanesi’ne yine 200 yataklı Ahi Evran Üniversitesi mevkiinde yeni bir hastane yapılması planlanıyor. Kırşehirliler bu hastanenin 200 yataklı değil, gelecek düşünülerek en az 750 ya da bin yataklı yapılması bekliyor.
Ahiliğin ocağı Kırşehir’deki küçük esnaf ve sanatkârın düşük ve uzun vadede kredi olanaklarının sağlanması, istihdam konusunda yeni istisnalar verilmesi de Ahi esnafının en önemli sorunlarından birisi. Bu konuda hükümet yaşanan ekonomik durgunluktan ve iş yapamamaktan kepenk indirme noktasına gelen Ahi esnafına sahip çıktığını göstermelidir.
Evet, Kırşehirliler yarın Başbakan Binali Yıldırım’ı karşılamaya hazır. Tüm beklentileri Başbakan Yıldırım’dan yıllardır bekleyen sorunlarının çözümü noktasında vaatler ve bu vaatlerin icraata dönüşmesidir.
Başbakan Yıldırım, söz verirse yapacağına inananlardanız. Ahilik Haftası vesilesiyle yarın Kırşehir’de olacak Başbakanımız Yıldırım’dan Kırşehirliler vaat değil, çözüm istiyor.
Bu yıl 30’uncusunu kutlayacağımız Ahilik Haftası ve 53’üncü Esnaf Bayramı’nın coşkulu geçmesini dilerken, Kırşehir’imize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.

***

Biraz da gülelim!

Delilikten yatıyoruz!

Arabanın lastiği tam tımarhanenin önünde patlar. Adam arabayı kenara zor yanaştırır.
Sonraki işlem malum… Kriko, stepne, bijon anahtarı ve tekeri söker.
Ama söktüğü 4 adet bijon, yuvarlanıp yağmur mazgalına düşer. Mazgal açılır gibi değil, bijonlar görünmüyor bile. Adam bir sağına bakar, bir soluna bakar, çaresiz kaldırıma çöker.
Olayı en başından beri tımarhanenin demir parmaklıklı penceresinden izleyen bir deli, seslenir;
– Ula salaaak! Sen ne yapıyorsun orda öyle?
– Sorma birader, lastik patladı ve değiştirirken bijonlar mazgala düşürdüm.
– Düşündüğün şeye bak! Diğer lastiklerden birer tane bijon çıkar. Hepsi 3 bijonlu olsun. Seni, lastikçiye kadar idare eder.
Adam hemen denileni yapar.
Ve akıl hastanesindeki deliye seslenir:
– Senin ne işin var tımarhanede?
Cevap müthiştir….
– Biz burada delilikten yatıyoruz kardeşim, salaklıktan değil!

***

Sevdiğim bir söz

“Mevki sahibi değildir diye kaygılanmasın kişi, o mevkiye layık olabilmek için çalışsın. Şan ve şöhret sahibi değildir diye üzülmesin kişi, bunları hak edebilmek için çabalasın.” KonfüçyusYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .