Bir Ahilik Haftası daha böyle geçti…

Bir Ahilik Haftası daha böyle geçti…

18.05.2015

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ahilik törenlerine katıldı…

b (7) copy

28. Ahilik Haftası’nın Devlet Töreni, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin katılımıyla gerçekleşti.

Kortej yürüyüşüyle başlayan ve Ahi Meydanı’nda devam eden 28. Ahilik kutlamalarına Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin yanı sıra Vali Necati Şentürk, Milletvekilleri Abdullah Çalışkan ve Muzaffer Aslan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TESKOMB Başkan Vekili Mustafa Alan, çok sayıda üst düzey bürokrat, işadamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ahiliğin bu topraklarda toplumun ve devletin bir arada tutulmasına, kardeşliğin devam ettirilmesine çok büyük katkı sağladığını söyledi.
Ahiliğin, dünyanın hiçbir yerinde olmayan, son derece başarılı, toplumu bir arada tutan, aynı zamanda toplumum dinamik yapısını da ortaya çıkaran bir organizasyon olduğunu belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Ahilik kültürünün en önemli özelliği, bir sivil toplum kuruluşu olmasıdır. Ahilik ilkelerinin doğruluğu ve evrenselliği herkes tarafından kabul görmüştür. Ahilik ilkeleri, günümüzde dünyanın bütün ilkeleriyle örtüşüyor, hatta onların öncüsü konumundadır. Yüzyıllarca toplumu ayakta tutmuş Ahilik ilkelerini günlük yaşantıya da yansıtmak gerekir. Tüm ülkemizde kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri de bu sebeple düzenlenmektedir. Ahilik kültürü, toplumun temel değerlerinin ürünüdür. Ahiler hiç bir zaman aldatmaz, hiç kimseyi aldatmaz. Bu topraklarda doğan ve bütün dünyaya ışık tutan Ahilik ilkeleri, inşallah yeni dönemde ders olarak çocuklarımıza okutulmaya başlanacak. Ahilik, kültür ve medeniyet ile yoğrulmuş, yaşam standartları yüksek olan Kırşehir’de hakkıyla kutlanmaktadır” dedi.
Konuşmasına, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Kırşehir milli kültürümüzün tohum şehridir” sözünü hatırlatarak başlayan Vali Necati Şentürk, “Kırşehir’i anlamayan tarihi anlayamaz, Kırşehir’i keşfeden tarihimizi ve memleketimizi keşfeder. Ahilik bir kardeşlik projesidir. Çünkü Ahilik, kardeşlik hukukunun bütün unsurlarını bünyesinde taşıyor. Ahilik sadece bizim coğrafyamızda değil, dünyanın her tarafında ihtiyaç duyulan bir paylaşma projesidir. Ahilik Haftasının kutlanmasında emeği geçen herkese ve her kuruma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Türk Yıldızlarının Ahi Meydanı üzerinde yaptıkları selamlama uçuşu ve Ahilik’te kalfalıktan ustalığa geçişin sembolize edildiği Şed Kuşatma Töreni’nin ardından, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Bilgiç, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve TESKOMB Başkan Vekili Mustafa Alan tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’ye Şed kuşatılarak Ahilik kaftanı giydirildi.
Ahilik Hizmet Ödülü’nün Halkbank’a, Yılın Ahisi Ödülü’nün ise Eskişehirli lüle taşı ustası Burhan Yücel’e verildiği 28. Ahilik Haftası kutlamaları, Erzincan Atlı Spor Kulübü ve Erzurum Ilıca Atlı Spor Kulübü’nün cirit gösterileri ile sona erdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .