BİN YÜREK ADAM…

BİN YÜREK ADAM…

16.04.2015

Uzun yıllar Kırşehir’de görev yaptıktan sonra İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde bulundum. Bu süre içinde kimleri gördüm, kimleri tanıdım. Prof. Dr. Bingür Sönmez, yürek hocası. Yürekleri kesiyor, biçiyor. Kalp Cerrahı Bingür hocanın dedesi Sarıkamış’ta, Allahuekber Dağları’nda şehit düşmüş. Bingür hocanın yüreğinde, kanayan yara olmuş Sarıkamış. Yıllar yılı içini kemiren Sarıkamış’ı araştırıp gözler önüne […]

Uzun yıllar Kırşehir’de görev yaptıktan sonra İstanbul Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde bulundum. Bu süre içinde kimleri gördüm, kimleri tanıdım.

Prof. Dr. Bingür Sönmez, yürek hocası. Yürekleri kesiyor, biçiyor. Kalp Cerrahı Bingür hocanın dedesi Sarıkamış’ta, Allahuekber Dağları’nda şehit düşmüş.
Bingür hocanın yüreğinde, kanayan yara olmuş Sarıkamış. Yıllar yılı içini kemiren Sarıkamış’ı araştırıp gözler önüne sermeyi koymuş kafasına ve yüreğine… Reyhan Yıldız ile araştırmışlar Sarıkamış’ın dününü, ardını, önünü.
Acılara dürülü kefensiz yüreklerin ağıtlarını, çığlıklarını derleyip düzenleyip koymuşlar ortaya, “Ateşe Dönen Dünya SARIKAMIŞ ” kitabını çıkarmışlar. Kitabın ilk sayfa ve satırından son satırına dek yüreklere sancı veren anlatılar, ağıtlar, olaylar, emirler, talimatlar, tarihin dillendiği cesetlerin seslendiğini hissediyorsunuz iliklerinizde.
Bingür Sönmez hoca, saatlerce süren açık kalp ameliyatları sırasında beyninde, yüreğinde, Kaçkar Dağları’nın, Allahuekber Dağları’nın , Palandöken Dağları’nın aman vermeyen tipisinin uğultusunu yaşadığını vermiş kitapta ya da ben öyle algıladım.
Bu duyu nasıl düştü içime derseniz, kitabın 7. sayfasında Hemşinli asker Mustafa’nın donmadan önce eşine yazdığı şiiri okuduğunuzda “Bin Yürek Adam” dediğim Bingür Sönmez hocanın yüreğindeki devinimi göreceksiniz eminim.

EMİNEM

Köyümden yürüdüm çantamı taktım
Döndüm köyüm etrafına bir daha baktım
Ağlaya ağlaya 3 kurşun attım
Belki ondan verem oldun Eminem

Kaçkar’ı aşarken donanma ettik
Üç gün yol yürüdük Erzurum’a gittik
Üç bin seksen asker bir yerde yattık
Belki ondan verem oldum Eminem

Palandöken Dağları tükenmez kıştır
Üstümüz kış altımız yaştır
Yatağım çimento yastığım taştır
Belki ondan verem oldum Eminem

Bu karda kışta canlar kurtulmaz
Yollar kapanmış peksimet gelmez
Paşalar dur demiş geri dönülmez
Belki ondan verem oldum Eminem

Urustan daha düşmandı soğuk
Nefesle ısınmaz yattığım kovuk
Bugün var isek de yarın biz yoğuz
Belki ondan verem oldun Eminem

Mavzerler ince ince bağırır
Sanırım validem beni çağırır
Çaresizim her tarafım ağırır
Belki ondan verem oldum Eminem

Gözümde gözyaşım buz olmuş akmaz
Binlerce askerim yarına çıkmaz
Kapandı gözlerim bir daha bakmaz
Belki ondan verem oldum Eminem

Donarak öldüler hep arkadaşlar
Kar erir devrilir mezarda taşlar
Ziyaretçilerimiz kartallar kuşlar
Belki ondan verem oldu Eminem

“Bin Yürek Adam”, Prof. Dr. Bingür Sönmez’den yüreklere selam olsun. Asker Mustafa, donmadan önce diyeceğini demiş Emine’sine. Bu söz üstüne başka söz söylemek düşer mi bize?YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .