“Beslenme Dostu” okullara sertifikaları dağıtıldı

“Beslenme Dostu” okullara sertifikaları dağıtıldı

27.09.2019

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” gereğince kurulan ekiplerce yapılan denetimlerde sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına uygun olan 23 okula “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” verildi. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen sertifika törenine Vali İbrahim Akın’la birlikte İl Sağlık Müdürü Op. […]

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” gereğince kurulan ekiplerce yapılan denetimlerde sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına uygun olan 23 okula “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” verildi.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen sertifika törenine Vali İbrahim Akın’la birlikte İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Ali Bulut, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Muhsin Kaya, Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Yetiş, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Yunus Dağ, Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Yahya Şahin, Kaman Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Kamil Özdemir, Kırşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Dt. Mehmet Saylam, İlgili Okul Temsilcileri, kurum yöneticilerimiz ve çok sayıda personel katıldı.
Törende bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, çocuklarımızı sağlıklı beslenmeye yöneltmek için tüm birimlerin ve bireylerin üzerine düşen görevleri hassasiyetle yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
Çocuklarımızı çeşitli aktiviteler yapmaya özendirerek sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini sağlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Vali İbrahim Akın, “Günümüzde obezite, çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Çocukluk çağı obezitesinin yetişkinlik obezitesine yol açtığı ve pek çok kronik hastalık için zemin oluşturduğu düşünüldüğünde obezite ile mücadeleye çocukluk çağında başlamanın ne kadar önemli olduğu açıkça görülmektedir. Obezite, sadece çocuklarımız için değil, her yaştan insanımızı etkileyen halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda çocuklarımızın ve halkımızın bilinçlenmesini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” imzalanmış, bu çerçevede dengeli beslenme ve düzenli aktiviteyi gençlerimiz arasında yaygınlaştırmak üzere Beslenme Dostu Okul projesi başlatılmış. Tüm okul idarecilerimizin son derece önemli olan bu konuya gereken ilgiyi göstermeleri gerekmektedir. Beyaz Bayrak sahibi okullarımızın yaptığı başvurular sonucu yapılan denetimlerde 23 okulumuzun sertifika almaya hak kazandığı tespit edilmiş, neticesinde bugünkü törende bu okullarımıza sertifikalarını vereceğiz. Bu sertifikayı almaya hak kazanan okullarımızı kutluyor, diğer okullarımıza da örnek olmasını umuyorum. Eğitimde marka kent olarak nitelendirdiğimiz Kırşehir’de bu sertifikayı alan okullarımızın sayısının daha da artacağına inanıyorum.” dedi.
Günümüzde obezite, çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Çocukluk çağı obezitesinin yetişkinlik obezitesine yol açtığı ve pek çok kronik hastalık için zemin oluşturduğu düşünüldüğünde obezite ile mücadeleye çocukluk çağında başlamanın ne kadar önemli olduğu açıkça görülmektedir.
İnsan ömrünün çok uzun olmadığı dönemlerde obezite; güç, refah ve sağlık göstergesi iken, günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık, bir halk sağlığı problemi olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Günümüzde dünyanın hemen hemen tüm bölgelerinde obezite artmakta, bu durum sadece yetişkin kadın ve erkekleri değil, çocukları ve gençleri de etkilemektedir. Obezitenin giderek yaygınlaşarak halk sağlığı sorunu haline gelmesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite ile mücadele çalışmalarının başlamasına neden olmuştur. Bu kapsamda 29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Başbakanlık genelgesi ile “Obezite ile Mücadele Programı” başlatıldı.
Obezite ile Mücadele Programı kapsamında eylem planı hazırlanarak, 2010 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Örgün ve yaygın eğitim programlarına obezite ile mücadele konusunun dâhil edilerek, okul öncesi ve okul çağı çocuklarına, adolesanlara ve gençlere yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılmasına katkı sağlamak amacıyla eylem planında yer alan “B.2 Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması” başlığı doğrultusunda ve “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü gereği Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı işbirliğinde “Beslenme Dostu Okul Programı”(BDO) uygulanıyor.
“Beslenme Dostu Okul Programı” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir.
Beslenme Dostu Okullar Programı, Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel; okul öncesi (anaokulu), ilkokulu, ortaokul ve liseler ile meslekî eğitim merkezleri, özel eğitim uygulama ve iş eğitim merkezlerini kapsamaktadır. Okul/Kurumun programa başvurabilmesi için “Beyaz Bayrak” sertifikası sahibi olması gerekmektedir. Sertifika güncel (süresi dolmamış) olmalı ya da okul/kurum Beyaz Bayrak denetimi geçirmiş, sertifikası henüz basılmamış ise de sertifika almaya hak kazanmış okul/kurum olmalıdır.
Törende Akpınar Anadolu İmam Hatip Lisesi, Vilayetler Hizmetler Birliği Anaokulu, Hacı Ömer Sayım İlkokulu, Öğretmen Ziya Kılıçözü İlkokulu, Cacabey Ortaokulu, Defne Kılıçözü Anaokulu, Necati Taner Yüksel Anaokulu, 80.Yıl Anaokulu, Zahide Zehra Garring Ortaokulu, Gazi Osman Öztürk Çok Programlı Anadolu Lisesi, Kırşehir Final Anaokulu, Kırşehir Final İlkokulu, Kırşehir Final Ortaokulu, Abdulkadir Özcan Anadolu İmam-Hatip, Fatma Muzaffer Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Akpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi, Bağbaşı Toki İlkokulu, Şehit Mustafa Gevrek İmam Hatip Lisesi, Zahide Zehra Garing İlkokulu, Şeyh Edebali Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi, Şehit Süleyman Sevim İmam Hatip Ortaokulu, Kaman İMKB Fen Lisesi “Beslenme Dostu Okul” ödüllerini aldılar.
Program, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Bulut’un da konuşmasının ardından okul idarecilerine sertifikalarının verilmesi ile sona erdi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .