Beş kuruşluk

Beş kuruşluk

13.01.2015

Beş kuruşluk Kırşehir’de berber çıraklığı da yaptım. Dedemin berber olması nedeniyle yaz tatillerinde hem çıraklığa hem de namaz sureleri öğrenmek için müftülükte açılan kurslara katıldım, bir kaç yaz tatilinde. Benden yaşça büyük diğer çıraklara göre biraz daha fazla eşittim. Dedem sanatı icra etmese de işletmenin başında idi. Bir taraftan berberlik sanatını öğrenmeye çalışılırken, tertip, düzen, […]

Beş kuruşluk
Kırşehir’de berber çıraklığı da yaptım. Dedemin berber olması nedeniyle yaz tatillerinde hem çıraklığa hem de namaz sureleri öğrenmek için müftülükte açılan kurslara katıldım, bir kaç yaz tatilinde. Benden yaşça büyük diğer çıraklara göre biraz daha fazla eşittim. Dedem sanatı icra etmese de işletmenin başında idi.
Bir taraftan berberlik sanatını öğrenmeye çalışılırken, tertip, düzen, nizam, intizam, temizlik gibi konular, yaparak yaşayarak yapılırdı. Usta ve kalfalar belirli bir miktar parayı kazanırdı da, biz çırakların işi zordu. Karın tokluğu da diyebileceğimiz şekilde beklerdik dükkanı. Tek gelirimiz müşterilerden alacağımız bahşişlerdi. Çırak olarak bir işletmede durmak zaten başlı başına bir gelecekti, geleceğe yatırımdı. Tam kalfa olacak iken ben artık çalışmayacağım diyerek berberlik sanatından uzaklaştım.
Müşteriden alınan bahşişler, çırak sayısına göre paylaştırılırdı. Ya hemen ya da günde birkaç kez bahşiş paylaşırdık. Varsıl ya da gözü gönlü tok müşteriler yirmi beş kuruş ile yüz kuruş arası bahşiş bırakırdı.
Kırşehir’deki tüm müşterilerden bahşiş alabilmek için her türlü hünerimizi gösterirdik. Beş kuruş ve on kuruş ve hatta iki buçuk kuruş rutin bahşişti. Amacımız daha fazlasını kazanıp paylaşmak olurdu. Yani beş kuruş deyip geçmeyin ekmek yirmi kuruştu. Çeyrek çemen ekmek on kuruştu, Seyfettin Güzey (Ali Güzey’in babası)ve Ahmet Yastıman’da (Şemsi Yastıman’ın babası).
Beş kuruşluk manevi tazminat açılmış Y. Bingöl aleyhine. Umarım kazanırlar davayı. Berkin Elvan’ın ailesi neden dava açtı bunun ile ilgili bir araştırma yapmaya çalıştım gazete ve internet haberlerinden.

“Yavuz Bingöl’ün “Tayyip Erdoğan’ın annesine küfredildi, o da Berkin Elvan’ın annesini meydanlarda yuhalattı. Bu insani bir duygu” sözlerine türkücünün babası Yılmaz Bingöl de tepki gösterdi. “Oğlum adına Berkin’in ailesinden özür dilerim” diyen Bingöl, oğlunun 30 yıllık emeğini üç günde heba ettiğini ifade etti.
İzmir’de yaşayan baba Bingöl, “Yavuz toplumun sanatçısıydı. Artık kasetleri kırılıyor. 30 yıllık emeğini 3 günde heba etti. İnsanın en büyük düşmanı kendisi” dedi.
Türkücünün kardeşi Oğuz Bingöl de çok eleştirilen bu sözlere karşı tepki göstermiş ve “Annemin Alzheimer olduğuna sevineceğim aklımın ucundan geçmezdi” demişti. Bu sözlere de değinen baba Bingöl, benzer bir şekilde “Keşke ben de Alzheimer olsaydım da bunları görmeseydim” diye konuştu.”
Bir gazete haberinden.
Gezi’de polis şiddeti nedeni ile yaşamını yitiren diğer gençlerin aileleri de, Bingöl’e tepki gösterdi.
Anne Gülsüm Elvan Berkin’in vurulma anı görüntülerini ilk kez izledi
TBMM’de CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün düzenlediği basın toplantısına Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan da katıldı. Burada sinevizyon ekranına Berkin Elvan’ın vurulma anına ilişkin görüntü yansıtıldı. Bu görüntüleri ilk defa izleyen anne Elvan, gözyaşlarına engel olamadı.
CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün Berkin Elvan’ın annesi ve babasıyla birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Gülsüm Elvan oğlunun görüntülerini izlerken ağlama krizine girdi. Gülsüm Elvan, ağlaması dinmeyince toplantı salonundan çıkarıldı.
“EŞİM İLK KEZ BU GÖRÜNTÜLERİ İZLEDİ”
Berkin’in babası Sami Elvan, çok duygusal bir an yaşadıklarını, eşinin bu görüntüleri ilk kez izlediğini söyledi. Baba Elvan, “Ben daha önce izlemiştim ama eşim ve çocuklarım hiç izlememişti. Eşim de ilk kez burada bu görüntüleri izliyor. Çok duygusal bir andayız. Anne yüreği dayanamıyor” dedi.
Sami Elvan, siyaset alanlarında dünün başbakanı bugünün cumhurbaşkanının Berkin üzerinden prim yaptığını söyledi, “Artık bu işlerden vazgeçsinler” dedi.
YAVUZ BİNGÖL’E 5 KURUŞLUK DAVA
Sami Elvan isim vermeden Yavuz Bingöl’ü de gündeme getirdi ve kendisi hakkında 5 kuruşluk maddi ve manevi tazminat davası açacaklarını söyledi. “Çok zor anlar yaşıyoruz. 16 Haziran 2013’ten bugüne ayakta mıyız yoksa toprakta mıyız bilmiyorum” dedi.
Gazetecilere de seslenen Sami Elvan, “Berkin sizin de çocuğunuz, Türkiye’nin de çocuğu. Bu davanın peşi bırakılmamalı” diye konuştu.
Berkin Elvan’ın ailesi, daha önce belirttikleri gibi “Erdoğan annesine küfredildiği için meydanlarda Berkin’in annesini yuhalattı. İnsani bir duygu” diyen türkücü Yavuz Bingöl’e karşı beş kuruşluk manevi tazminat davası açtı.
Bingöl’ün maddi çıkar nedeniyle hareket ettiği ifadelerinin yer aldığı dava dilekçesinde, “Bingöl’ün kendisi de halkın vicdanını zedeleyen bu açıklamayı neden yaptığı bilmektedir. Bingöl’ün maddi beklentisi olduğu ve fakirleşmemesi için dava beş kuruşluk sembolik miktardan açılmıştır” denildi. (S.Medya)
‘SİYASAL İKTİDARDAN YARARLANMAK İSTEYENLER BERKİN’E SALDIRIYOR’
Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Halkın Hukuk Bürosu tarafından savcılığa sunulan dilekçede; Bingöl’ün ifadelerinin halkın büyük tepkisini çektiği belirtildi. Dilekçe, şu ifadeler yer aldı: “Müvekkiller emekçi bir ailedir. Gelir durumları düşüktür. Evlatları dışında hiçbir servetleri yoktur. Berkin Elvan’ın öldürülmesi sonucunda yaşamları değişmiş ve devletin şiddetini ne yazık ki bizzat yaşamışlardır. Bugünde emekçi olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Berkin’i kaybeden müvekkiller bu dava sonucunda alacakları parayı önemsemektedirler. (…) Müvekkiller bu nedenle halkımız tarafından beş kuruşun ne anlama geldiği bilindiği için manevi tazminat talebini sembolik olarak talep etmektedir. Dilekçede ayrıca, [Berkin’in] sahiplenilmesinden korkan siyasal iktidar ve Erdoğan; Berkin’e ve ailesine sürekli saldırdı. Siyasal iktidardan yararlanmak isteyen menfaat sahipleri Berkin’e saldırarak bunu kolay yoldan yapmaya çalışmaktadırlar” denildi.  ”(Bir gazete haberi)
Bu yazıyı hazırladığım tarihte Berkin öleli 355 gün geçmişti. Ne mahkeme var, ne davalı. Karamanda üniversite hocasına Berkin’in öldüğü gün eyleme katılıp, zamanın başbakanına hakaretten ceza verildi ama. Nedir bu halimiz? Aslında beş kuruş bile fazla üç kuruşluk dava açılmalı idi.

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .