Berkin çocuk

Berkin çocuk

28.03.2015

Berkin çocuk Kırşehir’de de, tüm yurtta olduğu gibi, Cacabey Meydanı’nda 11 Mart 2015 Çarşamba günü Berkin Elvan’ın ölümünün birinci yılında Berkin Elvan anıldı. Yeni Berkin Elvan vakıalarına yol açacak “iç güvenlik yasası” tasarı paketi kınandı. Kırşehir Birleşik Haziran Hareketi’nin çağrısı ile yapılan açıklamaya geleninde gelmeyeninde kendi gerekçeleri vardır mutlaka. Herkesin bir hesabı vardır mutlaka. Yanlış […]

Berkin çocuk

Kırşehir’de de, tüm yurtta olduğu gibi, Cacabey Meydanı’nda 11 Mart 2015 Çarşamba günü Berkin Elvan’ın ölümünün birinci yılında Berkin Elvan anıldı. Yeni Berkin Elvan vakıalarına yol açacak “iç güvenlik yasası” tasarı paketi kınandı.

Kırşehir Birleşik Haziran Hareketi’nin çağrısı ile yapılan açıklamaya geleninde gelmeyeninde kendi gerekçeleri vardır mutlaka. Herkesin bir hesabı vardır mutlaka. Yanlış hesap Bağdat’tan döner derler. El alem ne der diye yaşamamalı hep haklıdan yana olmalı.

Berkin’imizin aylarca komada yaşaması bile ailesine ve bizlere yetiyordu. Geçen yıl 11 Mart’ta öldüğü gün toplanan kalabalık, Ak Parti önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sırasında müteahhit veya taşeronluk yapan bir meczup tarafından nümayişi gerçekleştiren kitlenin taşıdığı ozalit pankarta saldırarak tahrip etti. O an şikayetçi olduğumuzu, ancak birkaç saat sonra da işin uzamasını istemediğimizden davacı olmadığımız sözlü beyan ile bildirildiği halde, hakkımızda yol kapatmaktan, pankartı yırtan meczuba da pankart yırtmaktan mahkeme açıldı. Hepimiz ifadelerimizi vermemize rağmen meczubun adresine halen ulaşılıp ifadesi alınamadı. Bizde o sebepten halen yargılanıyoruz, dördüncü mahkeme ve dördüncü hakim değişti,  mahkeme düşürülemiyor… 17 Nisan’da yine mahkememiz var.

Oysa Berkin’i nişan alıp gaz fişeği ile yaralayıp ölümüne sebep olan güvenlikçiler halen belli olmadı, dava da açılamadı. Berkin Elvan’ın ailesi AHİM’e iç işleri bakanlığı hakkında dava açtı. Suçluları koruyup açığa çıkarıp yargılanmalarını sağlamadığı için. Ölümünün birinci yılında yapılan anma etkinliklerine de katılmadı ailesi. Berkin için yapılan heykel tahrip edildi, konulduğu çocuk parkında…

Berkin için öldüğü gün ülke ayağa kalkmıştı. Dünyada yapılan cenaze törenlerinde en fazla kalabalığa sahip sekizinci cenaze olmuş Berkin’in cenazesi. Ve halen katil ve katilleri korunmakta, kırmızı çizgilerle adeta. Kısa çöp uzun çöpten hakkını alana dek sürer bu hikaye.

Birinci yılında yapılan anmalarda yine polis şiddeti ve saldırılar olmuş. Kırşehir’de yaşları on altı, on yedi arası birkaç Berkin yaşında çocuğun vücut dili ve sözel sataşmaya kalkışmasını acı ile tebessüm ederek karşıladım. İş büyüse idi çok daha fazla üzülecektim…

Birleşik Haziran Hareketi tarafından okunan metni paylaşıyorum. “2013 Haziranında baş gösteren gezi direnişi halkın ayaklanması ve sokağa çıkmasıyla AKP iktidarını korkuttu. Bu korkuyla polisine sokakta özgürlüğünü isteyen masum insanları katletmesini emretti. Gezi direnişinde öldürülen; Ethem’in, Ali İsmail’in, Medeni’nin, Mehmet’in, Abdocan’ın, Ahmet’in Hasan Ferit’in en küçüğüydü Berkin Elvan. Polisin hedef gözeterek sıktığı biber gazı fişeği başına isabet ettiğinde henüz 14 yaşındaydı Berkin’imiz. Bize umut olabilmek için 269 gün direnen Berkin Elvan’a 15 yaşını göstermediler. İktidar sahipleri, çalarak ısıttıkları yataklarında korkuyla yatarken, Berkin Elvan; Ceylan Önkol’ların, Uğur Kaymaz’ların yanına uğurlandı.

Söyledik yine söylüyoruz!

Berkin Elvan’ların, Ali İsmail’lerin, Ethem’lerin katili iktidardır.

Katiller cezalandırılmamışken, hak yerini bulmamışken birde bu olayları meşrulaştıran iç güvenlik paketi denilen ‘sözde’ halkın güvenliğini sağlayacağı söylenen, katil polisi koruyan, kaymakama-valiye savcı hakkı veren yasa tasarısını da bunu çıkaran zihniyeti de tanımıyoruz.

Halkın güvenliğini asıl düşünen Hazirancılar “HALKIN GÜVENLİK PAKETİ” ile gericiliğe ve baskı yasalarına DUR diyecek.

Birleşik Haziran Hareketi “HALKIN GÜVENLİK PAKETİ” ile halka düşünce ve ifade özgürlüğü, dar yaşam alanını genişletme özgürlüğü, demokratik eylem ve yürüyüş özgürlüğü gibi halkın hak ve özgürlüğünü bizzat kendine veriyor. Baskı ve zorla ülkeyi yönetmeye çalışan AKP iktidarına karşı, halka özgürlüğünü haziran güneşiyle veriyor.

Mücadele sokaklarda yürür, sokaklarda büyür, sokaklarda zafere ulaşır. Siz sokağı terk ederseniz sonuç her daim hüsran olur.

Haziran sokağa çağırıyor!”

Işıklar içinde ol Berkin Çocuk. Eğer yaşasa idin inanıyorum ki Hazirancı olarak sürerdi yaşamın. Bilgisayarında yada cep telefonunda her türden oyunları oynardın. Ve ülkemin hükümeti şimdi katillerini koruduğu gibi seni şiddet oyunlarından da korumaya çalışır ve hatta dindar ve kindar bir neslin üyesi olman yolunda epeyce de çaba gösterirdi. Sen o nesillerden olur muydun? bilemem.

                Sevgili Berkin, İnternette T 24 sütun yazarlarından Füsun Sarp, Türkiye’de yasaklanan internet oyununun bir başka ülkede ders olarak okutulduğunu işlemiş. Yaşasa idin bu oyunu da mutlaka inadına oynardın sen, yasakçılara inat… Füsun Hanım bakalım ne demiş?

          “Türkiye’de yasaklanması tartışılan MineCraft, İsveç’te mecburi ders olarak okutuluyor

Yine bir komedi yaşıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 1 ay kadar önce, bir gazetecinin suali üzerine inceleme başlattığı “Minecraft” isimli oyunu yasaklatıyor[1]. Komedi diyoruz çünkü oyunun yasaklandığı başka bir ülke olmaması bir yana, oyun dünyada 7 ve 10+ yaş için sınıflandırılmış[2][3] ve daha da ilginci bu oyun İsviçre’de bir okulun resmi müfredatına girmiş durumda[4].

Olayı hatırlatalım, geçen ay TBMM’deki bir toplantı sırasında bir gazeteci oyunun içinde şiddet olduğu ve oyun oynayan çocuğun kimliğine girdiği karakterin karısını öldürdüğünü belirtiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da derhal inceleme emri veriyor. İşte o incelemenin sonucu bu “engelleme” kararı veriliyor.

İsveç’de MineCraft yaratıcılığı teşvik için okul müfredatına alınmış.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yasakladığı ve ülkemizdeki bazı psikologların “zararlı” bulduğu oyun, dünya oyun sınıflandırma otoriteleri tarafından “uygun” bulunmakla kalmıyor. Ek olarak 2013 yılından bu yana bir okulda müfredata konulmuş durumda.

Okulda 180 kadar öğrencinin MineCraft ile deneysel bir çalışma yaptıkları açıklanıyor. Ders 13 yaşındaki öğrencilere “zorunlu ders” olarak veriliyor ve öğretmen Monica Ekman, öğrencilerin bu oyun sayesinde şehir planlama, çevresel konular, görevleri tamamlama ve geleceği planlama gibi konularda eğitildiğini söylüyor. Okul da, Minecraft oyununu İsveç’teki “Geleceği Şehri” yarışmasında kullanacağını açıklamış.

Dünya 1970’lerden beri “oyunla eğitim” konusunda çalışıyor. Oyunla eğitim sadece okullardaki öğrenciler için de değil. Yanı sıra gerçek hayatta “yeni işe girenlerin oryantasyon programında”, doktorlar gibi öğrenim için gerekli malzemenin zor bulunduğu mesleklerde filan da kullanılıyor.
Şikayet eden Gazeteci, neye göre şikayet etti?

Acaba Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki araştırmayı kim ya da kimler yaptı?

Hangi methodla yaptı?

Kaç tane çocuk üzerinde araştırma yapıldı?

Ne kadar süre ile araştırıldı?

MineCraft oynanması nasıl engellenebilecek? Mesela evlerde?

Arkadan hangi oyunların yasaklanması gelecek? Ya da Gelecek mi?

            İşte böyle, Berkin Elvan çocuk, hep çocuk olarak kalacaksın zaten, tıpkı senden önce öldürülen çocuk ve gençler gibi…

Şikayet eden Gazeteci, neye göre şikayet etti?

Acaba Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki araştırmayı kim ya da kimler yaptı?

Hangi methodla yaptı?

Kaç tane çocuk üzerinde araştırma yapıldı?

Ne kadar süre ile araştırıldı?

MineCraft oynanması nasıl engellenebilecek? Mesela evlerde?

Arkadan hangi oyunların yasaklanması gelecek? Ya da Gelecek mi?”

Not: 21 Mart Navruz, Newroz, Nevroz kutlu olsun. Ayrıca, 22 Mart Dünya Su Günü’ne çölleşmekte olan Aqua Saravenae (su şehri) Kırşehir’den selam olsun…

 

 

 

 

 

 

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .