Belediye TOKİ Konutlarından 53’ünü satışa çıkaracak

Belediye TOKİ Konutlarından 53’ünü satışa çıkaracak

12.04.2017

Bağbaşı’ndaki konutların fiyatı 102 bin lira ile 155 bin lira arasında değişiyor…

KIRŞEHİR Belediyesi’nin Bağbaşı Kentsel Dönüşüm 2. Etap konutlarından sahibi olduğu 53 konutu saat 10.30’da açık hale usulü ile satacak.

Kırşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, cazip fiyat, banka kredisi ile C7, C8, C2-2 Tipi 53 konutun satışı bugün saat 10.30’da Belediye Meclisi Salonu’nda yapılacak.
TOKİ Belediye konutlarından ev sahibi olmak isteyenler bankalardan kredi kullanabilecek.
Edinilen bilgiye göre, Bağbaşı TOKİ’de 7. Blok 2. ve 3. Katlardaki konutların 138 bin lira, 8. Blokta zemin katlarda 102-105 bin, 1. katlarda 116-119 bin, 2. ve 5. katlarda 120-138 bin arasında olduğu, 2. blokta zemin katların da 116-119 bin, 1. ve 5. katlarda 132-155 bin lira arsında değişiyor.
Konut alacaklar KDV ödemeyecek. Konutun toplam bedelinden başka abonelikler, deprem sigortası, damga vergisi gibi zorunlu bedeller, tapuda hissesine düşen bedelleri ödemek zorundalar. İhaleye katılacaklar yüzde 3 geçici teminat yatırarak ihaleye katılabilecekler. İhale sözleşmesine müteakip 15 gün içerisinde ihale bedelini peşin olarak Belediye veznesine ödenecek veya Belediye’nin banka hesaplarına yatıracaklar. İhale sonuçlanıp varsa itirazlar değerlendirildikten sonra, yoksa ihale bedeli ödemesine müteakip 7 iş günü içerisinde konut teslimleri yapılacak. Konut teslimi, alanının isteğine bağlı olarak paranın tamamen ödenmesine bağlı olarak tapu devri beklenilmeden yapılacak.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Kırşehir Merkez Bağbaşı Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 1126 konut ile aile sosyal tesisi ile altyapı ve çevre düzenleme işi yapılması için 17 Ocak Salı günü ihale gerçekleştirilmişti. Yükseklikleri zemin +5 ve zemin +9 olarak planlanan blokların yer alacağı projedeki konutların 117 adeti 2+1 ve 1.009 adeti ise 3+1 olarak planlandı.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Kırşehir Belediyesi arasında 13.07.2010 tarihinde yapılan protokol kapsamında yaklaşık 48 hektarlık alanda kentsel dönüşüm yapılması planlanmış olup bölgedeki hak sahiplerinin yüzde 95’i ile anlaşma sağlanırken, söz konusu proje kapsamında bugüne kadar toplam 1.453 konut 24 derslikli ilköğretim okulu ve 600 kişilik cami tamamlanırken yeni ihale edilen projeler ile konut sayısı 2 bin 579 adete yükseldi.
TOKİ’DEN EMEKLİYE EV MÜJDESİ
81 ilde bir çok sayıda emekliyi ayda ortalama 300 lira taksitle ev sahibi yapmayı hedefleniyor.
Kırşehir’de hayata geçirdiği bir çok proje ile vatandaşları ev sahibi yapan TOKİ, bu yıl da emeklileri ayda 300 lira taksitle ev sahibi yapacak. Kırşehir ile birlikte 2017’de inşa edeceği 65 bin sosyal konutun yüzde 25’ini emeklilere ayıracak olan TOKİ, ayrıca gelen talepler doğrultusunda da projeler gerçekleştirecek.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ),emeklileri ev sahibi yapmak için seferber oldu. Bunun için ‘talep projeleri’ ve ‘sosyal konut projelerinden yüzde 25 kontenjan ayrılması’ şeklindeki iki ayrı yöntem uygulayan TOKİ, bu yıl Kırşehir’inde aralarında bulunduğu 81 ilde bir çok sayıda emekliyi ayda ortalama 300 lira taksitle ev sahibi yapmayı hedefliyor.
Projeler hayata geçirildikçe başvurular alınacak, eğer projelerde başvuru sayısı konut sayısını aşarsa kura çekilecek. Emeklilere kurada çifte şans sunulacak. Kura sonucu emekli kategorisinden hak sahibi olamayanlar, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak. TOKİ, bu yıl emeklilere konut yapılması ile ilgili Kırşehir ile birlikte 81 il valiliklerden gelen talepler doğrultusunda da projeler gerçekleştirmeye devam edecek. TOKİ, ev sahibi olmak isteyen emeklilere duyuruları internet sitesinden yapıyor. www.toki.gov.tr adresindeki ‘Emeklilere Özel’ bölümünü tıklayanlar, buradan projeleri ve başvuru tarihlerini görebiliyor. Başvuru ve satış işlemleri Ziraat Bankası ve Halk Bankası aracılığı ile yürütülüyor. Başvuru esnasında emekli kimlik kartı veya emekli olduğuna ilişkin belgenin ibraz edilmesi yeterli oluyor. TOKİ’nin başvurularında dernek üyeliği şartı bulunmuyor. (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .