Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci: “Belediye olarak ben para kazanma derdinde değilim”

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci: “Belediye olarak ben para kazanma derdinde değilim”

19.10.2017

Mağduriyet olmaması ve haksızlık yaşanmaması için şoför esnafına iki teklif sunarak, Kırşehir’de dönüşümü sağlamak isteyen Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şu anda “kaçak” olarak hizmet veren şoför esnafına son kez çağrıda bulundu…

Ulaşım Master Planı ve Şehir İçi Minibüs Terminali ile şehrimizde ulaşımda yaşanan sıkıntılar çözülecek…

KIRŞEHİR’DE şehir içi ulaşımda yaşanılan sıkıntıları giderecek olan Ulaşım Master Planı, devlet ile esnafın karşı karşıya gelmesinden ziyade şoför esnafının kendi arasındaki anlaşmazlıklardan dolayı çözüme kavuşturulamıyor.
Hat kiralığının 10 yıllık süre ile olduğu ve şu an hizmet veren hatların 20 yılı aştığı şehrimizde dolmuş hatları kanunen “kaçak” durumda hizmet veriyor.
Ulaşım Master Planı kapsamında şehir içi ulaşımın sorunsuz bir şekilde sağlanması için şoför esnafına iki teklif sunan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehirlilerin otobüsle her yere ulaşmasını sağlamak için planın hayata geçeceğini söyledi.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, şartları çok açık olan ve mağduriyetin yaşanmayacağı ulaşımda yeni sistemle ilgili önemli bilgiler vererek, şoför esnafına “karar” noktasında çağrıda bulunan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şöyle konuştu:
“Aralık ayında otobüslerimiz teslim ediliyor. BMC ile anlaştık. Zaten iki alternatif vardı, BMC ve Mercedes. İki tip otobüs alıyoruz, 12 metrelik ve 8 metrelik. Çünkü her hat için 12 metrelik araba koyamazsınız hem yolcu sayısı açısından, hem yol açısından. Mercedes’in küçük arabası yoktu. Biz tek marka olsun istedik. BMC yerli marka ve servisi, parçası daha kolay olacak. Anlaştık şu an ve üretiyorlar. Aralık ayında parça parça teslim edelim dediler, biz yok dedik. 30’u birden getirilsin istedik. Çünkü ben parça parça koyamam.
“Esnaf ile bir araya geldiğimiz yemekte de söyledim, Şoförler Odası Başkanına da anlattım. Biz onlarla çok görüşmeler yaptık. Gelin bu işi siz yapın kooperatif veya şirket kurun otobüsleri alın. Ben size kredi bulayım dedim. Ama anlaşamadılar. Şimdi de onlara iki tane teklif sunduk. Ben otobüsleri 10 trilyona aldım, bu otobüsler bizim. Otobüslerin içinin elektronik sistemi, kart sistemini de kuracağız. Takip merkezi olacak. En üst seviyede bir iş olacak. Şoförü, çalışma saatleri, fiyatı, standardı, kalitesi Belediye’de kalmak şartıyla otobüsleri size vereyim dedim. Satın dolmuşlarınızı, koyun cebinize paranızı şirket veya kooperatif ne kurarsanız destek vereyim dedim. Örneğin Bağbaşı hattı 400 bin, Dinekbağ 100 bin lira ve buna göre Bağbaşı 4 hisse alsın hattının değerine göre, Dinekbağ bir hisse alsın şirket kurun otobüsleri size kiralayayım, yani cebinizden para çıkmasın, çalıştırın bana aylık kira ödeyin dedim. Bu teklifi kim kime yapar. Bu işi yapan firmalar var. Bolu ve Tekirdağ’da bildiğim kadarıyla bu ihale edilmiş ve insanlar para kazanıyor. Belediye olarak ben para kazanma derdinde değilim. Ben size vereyim uzun vadeli de sözleşme yapalım, birkaç sene sonra bizi çıkartırsan diye bir endişeniz olmasın. Kaç yıl olursa kontrat imzalayalım diyorum. Şartlar çok açık olacak.
“Şehrimizde ulaşım sistemi kuralım, herkes otobüsle her yere ulaşsın istiyoruz. 2-3 ay vakit vardı kendi aranızda tartışın yaparsanız böyle dedim. Hattını, dolmuşunu kapatan herkese işe alma garantisi vereyim dedim. Şoför maaşı 2 ya da 2 bin 500 oluyor. Sigortalı, günde 8 saat çalışmalı, hafta sonu tatili ya da haftada 1-2 gün tatili olacak şekilde çalışın diyoruz. Çünkü çoğu diyor ki asgari ücret bile kazanamıyoruz. Kırşehir’de para kazanan Bağbaşı, Kervansaray ve hastane hattı, onun dışında para kazanan hat yok. Bu da ikinci bir teklif, buna da varız. Dolmuşumu satıyorum, hattımı da kapatıyorum diyerek gelsinler.
“Zaten hatlar 10 yıllığına kiraya veriliyor ve kanunen hattın mülkiyeti diye bir şey yok. Belediye’den aldıklarında 10 yıllığına kiralamış oluyorlar. Hatların kullanımının yüzde 90’ı zaten bitmiş. Kanunen kaçak çalışıyor durumundalar, yani şu anda hatları da, hakları da yok. Yıllardır devam eden bir şey var ve biz buna dokunmuyoruz. Bunu da teklif ettik. Bunu da inşallah değerlendirirler, ama ikisine de olmadı derlerse biz Belediye olarak otobüslerimizi koyacağız. Zaten pazaryerinin orada Şehir İçi Minibüs Terminali başladı. Ayrıca 300 araçlık otopark ihalesini de yaptık, kredisini de, parasını da ayarladık. Hızlı bir şekilde onu bitirirsek Aralık ayında otobüsler geliyor sistemin oturması, personelin eğitimi derken Şubat ya da Mart gibi biz bu sistemi tam hayata geçirmiş oluruz diye umut ediyoruz. Bu ciddi bir dönüşüm.”
Devlet ile esnafın gücünün kıyaslanamayacağını dile getirerek, haksızlığa uğradıklarını ve mağdur olduklarını dile getiren şoför esnafına sunulan iki teklifin değerlendirilerek Kırşehirlilere şehir içi ulaşım hizmetinin kaliteli bir şekilde yerine getirilmesini bekleyen Kırşehirliler, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin şoför esnafına sunduğu tekliflerin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Bugüne kadar hizmet veren dolmuş hatlarının kamu hizmeti anlayışı ile yerine getirilmediğini biliyoruz. Şoför esnafının inisiyatifi doğrultusunda şehir içi ulaşım hizmetini alan vatandaşlar olarak, ulaşım hizmetinin çevre illerimizde olduğu gibi kaliteli, akşam saatlerini de içine alacak şekilde olmasını talep ediyoruz. Bazı dolmuş hatlarında şoför esnafının ‘evinde otur’ misali tepkili tavırlarına maruz kalan Kırşehir halkının yanı sıra üniversite öğrencileri de ulaşımda sıkıntılar yaşıyor. Yoğun olan ve para kazanıldığı ifade edilen dolmuş hatlarında dahi şoför esnafının şikayeti bitmiyor. Para kazanmak ve aynı zamanda hizmet vermek için birlikte hareket edilmesinin en doğru ve kazançlı yolu bulunmalı ve şoför esnafı kendi arasında artık anlaşma sağlamalıdır” şeklinde görüş bildirdiler.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .