Bazı işyerlerinin çalışma saatleri kısıtlaması kaldırıldı

Bazı işyerlerinin çalışma saatleri kısıtlaması kaldırıldı

02.07.2020

Koronavirüs tedbirleri kapsamında market, pazar, satış yerleri, berber, güzellik salonu, kuaför ve benzeri iş yerleri ile alış veriş merkezlerinin çalışma saatlerine getirilen kısıtlama kaldırıldı. Kırşehir Valisi İbrahim Akın başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, söz konusu iş yerlerine virüs tedbirleri kapsamında daha önce getirilen kısıtlamaları kaldırma kararı aldı. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, gerekli tedbirleri […]

Koronavirüs tedbirleri kapsamında market, pazar, satış yerleri, berber, güzellik salonu, kuaför ve benzeri iş yerleri ile alış veriş merkezlerinin çalışma saatlerine getirilen kısıtlama kaldırıldı.
Kırşehir Valisi İbrahim Akın başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, söz konusu iş yerlerine virüs tedbirleri kapsamında daha önce getirilen kısıtlamaları kaldırma kararı aldı. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, gerekli tedbirleri almak kaydıyla belirtilen iş yerlerinde kısıtlamaların kaldırılmasına karar verildiği açıklandı.
“Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, güvenli mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.
“Bu kapsamda Koronavirüs salgınının yayılmasını ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok umuma açık yerde tedbirler alınmış olup İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 24.03.2020 tarih 2020/04 nolu kararı ile marketlerin 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermelerine, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 27.03.2020 tarih 2020/12 nolu kararı ile pazar/satış yerlerinin en geç saat 19.00’a kadar faaliyetlerini yürütmelerine, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 07.05.2020 tarih 2020/29 nolu kararı ile berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermelerine, 11.05.2020 tarih E-7809 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile Alışveriş Merkezlerinin 10.00-22.00 saatleri arasında faaliyetlerini yürütmelerine karar verilmiştir.
“İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesi sağlanmaktadır.
“Bu kapsamda 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca;
“1- Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 01.07.2020 tarihinden itibaren yukarıda bahsi geçen işletmelerin (marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerleri ile alışveriş merkezleri) çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına,
“2- Belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunmalarına,
“Bu kararlara uymayanlara 1593 sayılı Umumî Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, ayrıca konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oybirliği ile karar verildi.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .