Bayramlar bayram ola…

Bayramlar bayram ola…

22.06.2017

Ramazanın son günlerine yaklaştık yarın arife ertesi günde bayram. Nasılda çabuk geçti mübarek günler. Bir telaşla başlayıp bir başka telaşla bitmek üzere. Her konuda olduğu gibi bu konuda da bir takım tartışmalar oluyor. Ramazan Bayramı mı? Şeker Bayramı mı? Allahtan Kurban Bayramında böyle bir tartışma yok… Muhafazakâr kesim Ramazan bayramı derken diğer kalan kesim ise […]

Ramazanın son günlerine yaklaştık yarın arife ertesi günde bayram.
Nasılda çabuk geçti mübarek günler. Bir telaşla başlayıp bir başka telaşla bitmek üzere.
Her konuda olduğu gibi bu konuda da bir takım tartışmalar oluyor. Ramazan Bayramı mı? Şeker Bayramı mı? Allahtan Kurban Bayramında böyle bir tartışma yok…
Muhafazakâr kesim Ramazan bayramı derken diğer kalan kesim ise Şeker Bayramı diyor. Önemli olan burada bayramın amacıdır söylevlere çokça takılıp kalmamalıdır.
Bayram konusunda da eskiye hep bir özlem duyarız, “ne güzeldi eski bayramlar” diye haksızda sayılmayız.
Bir hafta önceden bayramlıklar alınmaya başlar, arife günü tüm mezarlıklar ziyaret edilir vefat eden akrabalarımıza kurak okuyup dualar edilirdi. Bayram sabahı erkenden kalkılır en yeni ve en güzel kıyafetler giyinir bayram namazına camiye öyle gidilirdi. Kadınlar bayram sabahı çeşmelerde akan suların zemzem suyu olduğunu söyler bu yüzden su doldurmaya giderlerdi.
Bayram namazının ardından camilerde ilk bayramlaşma yapılır varsa küs olanlar o mahallenin ileri gelenleri tarafından barıştırılırdı.
Daha sonra ailenin en yalı üyesinin evinde toplanılır sabah kahvaltısı kalabalık bir şekilde hep birlikte yapılırdı. Kahvaltı sonları küçükler ile birlikte büyüklerde bayramlaşmak için tanıdık tanımadık herkesin evinin kapısını çalar, çocuklar bayram harçlıkları ve şeker alırlar büyüklerde bayramlaşmış olurlardı. Bu böyle tüm bayram süresince sürüp giderdi. Yine bu günlerde mezarlıklar ziyaret edilip dualar edilir, hastalar, yaşlılar ve kimsesizlerin evleri ziyaret edilip hayır duaları alınırdı. Çocuklar topladıkları harçlıkları şehre kurulan lunaparklarda eğlenerek harcarlardı.
Bayram Kırşehir’de bu şekilde kutlanırdı.
Bu gelenekleri sürdüren çok fazla kimse kalmadı neredeyse. Artık millet bayramı gezme ve tatil yapma aracı olarak görmeye başladı. Bu bizim toplumumuza yakışır bir durum asla değildir. Bayram ailece yaşanacak hem dini hem de milli bir paylaşımdır.
Bizlerde son günlerde gerek ülkemizin içinde bulunduğu durum neticesinde ve gerekse de dış düşmanlarımız yüzünden vermiş olduğumuz şehitlerimizden dolayı bu bayramı da buruk geçireceğiz.
Bu vesilesi ile öncelikle tüm şehit ailelerimizin bayramını kutluyorum biliyorum ki her bayram olduğu gibi bu bayramda onlar için hüzün olacak ve onlar asıl bayramı öteki dünyada yaşayacaklar.
Tüm ülkemiz vatandaşlarının bayramını kutluyor nice bayramlar görmek dileğiyle.
Sevgi ile kalın.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .