Bayramda açık görüş

Bayramda açık görüş

28.08.2017

Kırşehir’de E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 28-31 Ağustos tarihlerinde yaptırılacak görüşler Açık Cezaevi’nde 3-7 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek…

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı dolayısıyla yaptırılacak açık görüş tarihlerini belirledi.
Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü ve tutuklulara, 3-7 Eylül 2017 tarihlerinde Kurban Bayramı dolayısıyla açık görüş yaptırılacak.
Koğuşlara göre belirlenen açık görüş, 3 Eylül Pazar günü saat 08.45’te başlayacak ve 7 Eylül Perşembe günü ağırlaştırılmış hükümlülerin görüşlerinin yapılmasıyla saat 16.45’te tamamlanacak.
Açık görüş ziyareti için en az 45 dakika öncesinden kayıt kabul bürosundan kayıt işlemini yaptırması gereklidir.
Hükümlü /tutukluların aynı anda görüş yapabileceği ziyaretçi sayısı kurum kapasitesinin üzerinde olması nedeni ile hükümlü/tutuklular aynı anda en fazla 5 ziyaretçi ile görüşebileceklerdir. Uygulama kurumumuzda yaptırılacak görüşlerin tamamında geçerli olacaktır.
Hükümlü ve tutuklu yakınları belgelendirmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun büyükanne, büyükbaba ve kardeşleri ile görüştürülecektir.
İnfaz edilmekte olan hücreye koyma cezası olması durumunda hükümlü ve tutuklu açık görüşten yararlanamayacaktır.
Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü ve tutuklulara da dün itibarıyla 31 Ağustos 2017 tarihine kadar kapalı görüş yaptırılacak.
Sabah saat 11.00 ve öğlen saat 15.30’dan sonra kapalı görüş için kesinlikle ziyaretçi alınmayacaktır.
Açık görüşler her ayın ilk tam haftasında yapılmaktadır. Açık görüş ziyareti için en az 1 saat öncesinden kayıt kabul bürosundan kayıt işlemini yaptırması gereklidir.
Hükümlü /tutukluların aynı anda görüş yapabileceği ziyaretçi sayısı kurum kapasitesinin üzerinde olması nedeni ile hükümlü/tutuklular aynı anda en fazla 5 ziyaretçi ile görüşebileceklerdir. Uygulama kurumumuzda yaptırılacak görüşlerin (Kapalı ve açık görüşler, Bakanlık emirli ziyaret) tamamında geçerli olacaktır.
Terör hükümlü ve tutukluları iki ayda bir açık görüş hakkından yararlanmaktadır.
OHAL 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye göre terör suçundan tutuklu ve hükümlüleri de, “1. derece kan hısımları: Kişinin çocukları (ve eşleri) (evlat edinilen çocuklar dahil), kişinin annesi ve babası (ve eşleri); 2.derece kan hısımları: Kişinin kardeşleri (ve eşleri), kişinin torunları(ve eşleri), kişinin büyük annesi ve büyük babası(ve eşleri); 1.derece kayın(sıhri) hısımları: Eşinin annesi ve babası (ve eşleri)” ziyaret edebilecek.
BU ARADA Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na açık görüşe ilişkin gönderilen yazıda, şunlar kaydedildi:
“Bilindiği üzere Hükümlü ve Tutukluların Ziyaret Edilmeleri Hakkında Yönetmelik’in İkinci Bölüm Bayramlarda ve özel günlerde açık görüş alt başlıklı 15’inci maddesi gereğince, kapalı ceza infaz kurumlarında açık görüş izni verilmektedir. Bu yıl gerek hükümlü ve tutuklular ve gerekse kurum personelimizin önceden planlama yapmalarını kolaylaştırmak ve hak kayıplarının asgari düzeye indirilmesi amacıyla açık görüş izni verilecek bayram ve özel günler ile ziyaret günlerinin önceden açıklanması uygun görülmüştür.
“Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara, bu genel yazıdaki esaslar çerçevesinde ve aşağıda belirtilen süreler içinde açık görüş yaptırılacaktır.
“İnfaz edilmekte olan hücreye koyma disiplin cezası olması durumunda hükümlü ve tutuklular, açık görüşten yararlandırılmayacaktır.
“Açık görüşler belirtilen tarihlerde her hükümlü bir kez yararlandırılmak üzere;
Kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan tüm hükümlü ve tutuklulara, Kurban Bayramı münasebetiyle belirtilen ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara listede belirtilen tarihlerde, diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara belirtilen tarihlerde, müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklulara da belirtilen tarihlerde açık görüşler yaptırılacaktır.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .