Bayram denetimleri başladı

Bayram denetimleri başladı

26.08.2017

Kırşehir’de hayvan satış ve kesim yerlerinin yanı sıra bayram boyunca gıda üretim yerlerinde gıda güvenilirliği ve gıda hijyeni konusunda denetimler yapılacak…

KIRŞEHİR’DE 1-4 Eylül tarihleri arasında kutlayacağımız Kurban Bayramı hazırlıkları sürerken, kurban alacak vatandaşların mağdur olmaması açısından denetimler de yapılıyor.
Kırşehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, rutin gıda denetimlerinin yanı sıra Kurban Bayramı dolayısıyla gıda denetimlerini gerçekleştiriyor.
Hayvan sağlığı, sağlıklı et ve gıda tüketimi denildiğinde ilk akla gelen kurumun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğunu belirterek, Kurban Bayramı’nın dini bir vecibe olmasından dolayı her bireyin sorumluluk sahibi olmasını gerektiren bir süreç olduğunu ve hayvan ticaretini yapanlardan kasabına, vatandaşına herkesin bu dört günlük sürecin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte önemli bir paydaşı olduğunu ifade eden Kırşehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, “Hayvan satış yerleri ve kesim yerleri kamu kurumları koordinasyonunda düzenlenmekte ve denetlenmektedir. Bu görevi yerine getirmek için Bakanlığımız adına veteriner hekimlerimiz görev yapmaktadır. Hayvanların acı çekmeksizin kurban edilmesi işlemi de hem insani anlamda hem de dinimiz açısından en önemli konulardandır. Kurban Bayramında görev alan kasapların işinin ehli olması en çok da bu nedenle önemlidir. Kasaplar hayvanın acı çekmeden kesimi sonrasında kanının iyice akıtılması gerektiğini, kesim hijyeninin önemini bilerek çalışmalıdır. Tüm bu süreçte dini vazifesini yerine getirmek isteyen vatandaşların da sorumluluk sahibi olması gerekir. Olayın yalnızca kesilen bir hayvan ve iştahla yenilecek kavurmadan ibaret olmadığını aklından çıkarmamalıdır. Her dini vazifede olması gerektiği gibi sabırlı, insanlığını bir an dahi unutmadan, hayvanlara ve din kardeşlerine karşı bilinçli davranmalıdır. Kesim sonrası etlerin saklanması ve tüketim şekline dair püf noktalar da göz ardı edilmemelidir. Tüm bunlar yoğun yaşanacak bu dört günlük süreçte karşılaşılacak sağlık sorunlarının da önüne geçilmesini sağlayacaktır” dedi.
İL MÜDÜRLÜĞÜ 7/24 DENETİMDE
Gıda denetimlerinin Kurban Bayramı öncesinde riske dayalı denetim esasları çerçevesinde 7 gün 24 saat anlayışıyla gerçekleştirildiğini ve özellikle bayram boyunca geleneksel anlamda tüketilen tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerlemeciler, ekmek fırınları, pideciler ve unlu mamuller üretim yerleri, toplu tüketim yerleri ve gıda satış yerleri olmak üzere gıda üretimi ve arzının bulunduğu Kırşehir merkez ve ilçelerinde gıda güvenilirliği ve gıda hijyeni konusunda denetimlerin yapıldığını kaydeden İl Müdürü Kenan Şahin, “Gıda işletmelerini denetleyerek gıdaların güvenilir olmasını sağlamaya çalışırken tüketicilerimizi de bilinçlendirmeye gayret göstermekteyiz. En iyi gıda denetçisi tüketicinin kendisidir sözünden hareketle bütün vatandaşlarımız birer gıda denetçisi gibi hareket ederek bu konuda daha bilinçli ve duyarlı olmalıdırlar. Bu kapsamda karşılaştıkları olumsuzlukları Alo Gıda 174 hattı ile İl ve İlçe Müdürlüklerine bildirmelidirler. Vatandaşlarımızın Türkiye’nin her yerinden devletin yetkili birimlerine ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla bakanlığımızca oluşturulan Alo Gıda 174 hattına 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilmektedir. Hatta gelen gıdaya ilişkin her türlü şikâyet ve talepler anında değerlendirilmeye alınmakta ve sonuçları internet üzerinden takip edilebilmektedir.
İl ve İlçe Müdürlüklerimizce kasapların hijyenik koşullarıyla ilgili denetimleri yapılmış olup, hijyen koşullarında et parçalama ve kıyma çekmeleri sağlanmıştır. Kasaplar Bakanlığımıza kayıtlı işletmeler olup halkımızın hijyen kuralarına uyan kasaplarda et parçalatma ve kıyma çektirmeleri uygun olacaktır” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramı süresince Kırşehir’de kurban etlerini parçalayan, kıymaya dönüştüren ve geleneksel ürün haline getiren kasaplar ve şarküterilerde de hijyen denetim ve kontrollerinin yapılacağını, uygunsuz şartlarda kıyma çekimi, et parçalama ve geleneksel ürün işleme işleri yapan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yasal işlem uygulanacağını belirten İl Müdürü Kenan Şahin, “Her zaman olduğu gibi bu Kurban Bayramında da halkımızın güvenilir gıda tüketmesi için denetimlerimizin artarak devam ettiğini, halkımızdan gelebilecek gıda ile ilgili her türlü şikâyet ve taleplere açık olduğumuzu bildirir, Kurban Bayramını dört günlük bir insanlık sınavı kabul ederek, insani duygularımızı yitirmeden geçireceğimiz sağlıklı bir Bayram olmasını dilerim” dedi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .