Bayram Bilge Tokel, Kırşehirliler Vakfı’nda Neşet Ertaş’ı anlattı

Bayram Bilge Tokel, Kırşehirliler Vakfı’nda Neşet Ertaş’ı anlattı

23.02.2015

KIRŞEHİRLİLER Vakfı 22 Şubat’ta Bayram Bilge Tokel’i konuk etti. Vakıf merkezinde gerçekleşen ‘’Neşet Ertaş Hayatı ve Düşüncesi’’ adlı söyleşi “Bayram Bilge Tokel’in özgeçmişiyle başladı. 1957 yılında Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde doğan Tokel, ilk ve ortaöğretimini Yozgat’ta tamamladı. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde tamamlayan Tokel 2004-2007 yılları arasında Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yaptı. […]

KIRŞEHİRLİLER Vakfı 22 Şubat’ta Bayram Bilge Tokel’i konuk etti.

Vakıf merkezinde gerçekleşen ‘’Neşet Ertaş Hayatı ve Düşüncesi’’ adlı söyleşi “Bayram Bilge Tokel’in özgeçmişiyle başladı. 1957 yılında Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde doğan Tokel, ilk ve ortaöğretimini Yozgat’ta tamamladı. Lisans eğitimini Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde tamamlayan Tokel 2004-2007 yılları arasında Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü yaptı. Ayrıca Tokel Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT’de üst düzey görevlerde yer alan Tokel, kendisinin kaleme aldığı Neşet Ertaş Kitabı, Bir Yer Üşür adlı şiir kitabı, Türküler Kalır, Bağımıza Gazel Düştü adlı kitaplarıyla birlikte Bozkır’ın Tezenesi , Şen Olasın Ürgüp adlı belgeselleri de hazırladı. Halen TRT’de ‘Gönül Dağı’ adlı programı yapan Bayram Bilge Tokel’in Neşet Ertaş’ın hayatını ve eselerini içeren sıcak sohbette Neşet Ertaş’ın insanlığı, dürüstlüğü, hatıraları, saz söz ustalığı, Harbiye Açık Hava Konseri’ne ilk çıkışı Bozkır’ın Tezenesi adlı Belgeseli’nin yapım ve hazırlanış aşamaları gibi birçok konuları paylaştı.
Kırşehirliler Vakfı Gençlik Komisyon Üyelerinin de katıldığı söyleşide Bayram Bilge Tokel Neşet Ertaş ile ilk tanışmaları 1999-2000 yıllarında Almanya’da “Bozkır’ın Tezenesi” adlı belgeseli çektiklerini anlatırken, yaşadıkları sıkıntıları anlattı.
Bayram Bilge Tokel Neşet Ertaş hayatına girmesiyle onu anlamaya ve anlatmaya yönelik bu gök kubbe altında herhangi bir sözün olmadığını ve onun anlatılamayacağını, yaşanılması gerektiğini anlatırken “Neşet Ertaş; halktan gelen, mütevazı yaşamayı seven, gönül gözü çok açıktır. Bunu şu sözlerle belirtmiştir: ‘Gönülden gelen gönüle gider, gönülden gelmeyen yırağa gider.’ Kadınlara ve çocuklara çok değer verirdi. İster 5 yaşında ister 80 yaşında olsunlar onların ellerini öperdi, onun gözündeki sebebi ise 5 yaşındaki kız çocuğunun geleceğin eli öpülesi annesi olacağıydı. Bunu şu sözüyle de anlayabiliriz: ‘Kadınlar yaradan can, bizler yaradılanız.’ İşte bu kadar gönül gözü açık, yaradanın yarattığı her canlıya değer veren onun sanatı samimiyet üzerine kuruluydu.
Neşet Ertaş bir külçe altındı, ben sadece üzerindeki tozu üfledim.” Dedi. Kendilerine katılımlarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .