Başkan Çervatoğlu’nu kutluyorum

Başkan Çervatoğlu’nu kutluyorum

06.08.2019

Sn. Ercüment Şahin Çervatoğlu Fındıklı Belediye Başkanı, Rize Aziz Hemşerim, ‘’100. Yıl Atatürk Parkı’’, Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi’’ adları üzerinden verdiğiniz mücadeleyi basında; özellikle Sözcü’den izledim, okudum. Kutlarım! Kamu yararına uygun isimler! İslam dinine hiç kuşku yok ki, en büyük hizmeti yapan; bu din’in kurucusu Resul-ü Ekrem Hz. Peygamberimizdir. Dinimize en büyük 2. […]

Sn. Ercüment Şahin Çervatoğlu
Fındıklı Belediye Başkanı,
Rize

Aziz Hemşerim,
‘’100. Yıl Atatürk Parkı’’, Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi’’ adları üzerinden verdiğiniz mücadeleyi basında; özellikle Sözcü’den izledim, okudum. Kutlarım! Kamu yararına uygun isimler! İslam dinine hiç kuşku yok ki, en büyük hizmeti yapan; bu din’in kurucusu Resul-ü Ekrem Hz. Peygamberimizdir. Dinimize en büyük 2. hizmeti yapan da Mustafa Kemal Atatürk’tür! Laik devlet düzeni, dinimizi, politika soyguncusunun, politika madrabazının elinden kurtarmış dini, ibadeti gerçek tahtında özgür bırakmıştır. Politikanın elindeki din, ezilir-büzülür, tanınmaz hal alır. Çığrından çıkar. Yalanın, yalancının politik oyunların sarmalarında başkalaşır. Laik düzen dinimizi yüceltmiş ve yükseltmiştir.
Dünyada 63 İslam ülkesi var. İrili-ufaklı, çulunu sudan çıkaran tek ülke, Atatürk sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’dir. Onlar, mezhep kavgaları, şeriat diktesiyle birbirlerini katlediyorlar. Medeni olan tek İslam ülkesi Türkiye! Yobaz da çıkmış bizi onlara benzetmeye, döndürmeye çalışıyor. Başka şeriat diktatörlüklerine ‘’muhacir’’ olmuyorlar. Bize geliyorlar. Demek ki Türkiye Laik devlet düzeniyle bir çekim merkezi!
Atatürk ne diyor? ‘’Bizim dinimiz; akla, mantığa fenne uygun olduğu için son din olmuştur. Din vardır ve lüzumlu bir müessesededir. Dinsiz toplumların yaşamasına imkan yoktur. Ancak dinimizi; çıkarcının, tarikatçının elinden kurtarmak lazım, en iyi tarikat medeniyet tarikatıdır!..’’ Atatürk’ün 30 Ağustos 1922’de ‘’Büyük Taarruz ’dan önce Kocatepe’de yaptığı şu duayı da unutmamak gerek:
Yüce Tanrı! Beni ve Türk Ordusunu mahcup etme, bu savaşı ben isteyerek yapmıyorum, düşman ülkemi işgal etti, bizi tutsak etmek istiyor, ölenlerden beni ve ordumu sorumlu tutma, bize yardım et!’’
‘’Din konusunda benim dediklerime uyun; ancak dünya işlerinde aklınızı kullanın!’’ diyen Hz. Peygamber de aslında Laik düzenden yanadır. Din ve devlet işlerinin ayrılmasını ön-görmüştür. ‘’Başka milletleri geçmeyen ümmetime şefaat etmem!’’ diyor Hz. Peygamber. Laik olmayan toplumlar-devletler, başka milletleri geçemezler! İşte şeriatı kullanan İslam ülkeleri: Hepsi şu veya bu şekilde sürünüyorlar!
İslam Dini ‘’ezmanın tegayyürü ile ahkam da tebeddül eder’’ demektedir. Yani zamanın değişimi, gelişimi ile hükümler, kurallar, yasalar da değişir. Bu değişimin yarattığı medeniyet zirvesi: Laik devlet düzenidir!
Anayasasıdır!
Laik olmayan, laikliği yaşamayan toplum düzenleri, kederli, tutsak ve acınasıdır!
Bizi şahsiyetli, başı dik, hür bir düzene kavuşturan Atatürk’ümüze ve O’nun aydınlık düzenin sanatçısı Kazım Koyuncu’nun adlarını yaşatacak parklara Orta Anadolu’dan 24 Aralık 1919’un Kırşehir’inden Ahi Evran’dan, Aşık Paşa’dan Şemsi Yastıman’dan Hacı Bektaş’tan, Neşet Ertaş’dan binlerce selam!
Fındıklı Belediye Meclisi’nin üyeleri ve başkan Çervatoğlu Ercüment Şahin’i kutlarım!
Direnen, her zaman kazanır!
03.08.2019
Av. Adil Vahaboğlu
Not: Sayın Başkanıma, bu konuyu inceleyen kitaplarımdan birer sayı göndermenin de gururunu yaşamak isterim:
1-Düşünceler Cumhuriyeti
2-Edebiyat Penceresi
3-Edebiyat KavşağıYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .