Başkan Bahçeci: “Hedefimiz, Ahiliği tekrar baştan aşağı ihya ve inşa etmektir”

Başkan Bahçeci: “Hedefimiz, Ahiliği tekrar baştan aşağı ihya ve inşa etmektir”

19.09.2017

TÜM Türkiye’de kutlanan 30. Ahilik Haftası, Ahiliğin başkenti Kırşehir’de en güzel şekilde kutlanıyor. 23 Eylül Cumartesi günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla yapılacak resmi törenle sona erecek Ahilik Haftası kutlamaları bir dizi etkinlikle devam ediyor. 30. Ahilik Haftası kutlamalarında heyecanla beklenen Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışı da Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılacak. Neşet Ertaş […]

TÜM Türkiye’de kutlanan 30. Ahilik Haftası, Ahiliğin başkenti Kırşehir’de en güzel şekilde kutlanıyor.
23 Eylül Cumartesi günü Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla yapılacak resmi törenle sona erecek Ahilik Haftası kutlamaları bir dizi etkinlikle devam ediyor.
30. Ahilik Haftası kutlamalarında heyecanla beklenen Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nin açılışı da Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılacak.
Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde ilk etkinlik olarak Ahilik Haftası’nın açılışının yapılmasından duyduğu mutluluğu ifade eden Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, her sene Ahiliğin geliştiğini görmekten memnun olduğunu söyledi.
Katkılarından dolayı özellikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, Bakan Bülent Tüfenkçi’ye, bakan yardımcılarına, Esnaf Genel Müdürlüğüne, emeği geçen herkese Kırşehirliler adına teşekkür eden Bahçeci, Ahiliği baştan aşağı ihya ve inşa etme hedeflerinin olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

“2009’da yola çıkarken bir şey söylemiştik, hayali olmayanın eseri olmaz, eseri olmayanın da tarihte yeri olmaz. Bu sekiz buçuk yıl boyunca da Kırşehir’imizi baştan aşağı yenileyerek geleceğe umutla bakan, vizyonu olan, isminden söz ettiren ve bütün mekanlarıyla bir prestij mekanları olan ve parklarıyla, külliyesiyle, yollarıyla, her şeyiyle geleceği inşa etmek en büyük gayemiz ve amacımızdır. Bu kültür merkezimizi yaparken de bu amaçla çıktık ve inanıyorum ki, kültür ve sanat manasında çok zengin olan şehrimize çok önemli katkılar sağlayacaktır. İnşallah Cumartesi günü resmi açılışımızı da yapacağız. Aynı zamanda 1. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali’nin de başlangıcını burada yapacağız. 3 gün sürecek etkinlik programı çerçevesinde güzel bir 3 günü de hep birlikte yaşamış olacağız.
“Ahilik şehrimizin en önemli değeridir. Ahilik Türkiye’nin de en önemli değeridir, bunun altını her zaman çiziyorum. Önümüzdeki yıllarda ki hedefimizde Ahi Evran Külliyesini biran önce bitirip Ahiliği tekrar baştan aşağı ihya ve inşa etmektir. Bu son hem esnafımız açısından önemli, hem Türkiye’nin geleceği açısından önemli, hem de insanımızın, milletimizin geleceği açısından son derece önemli. Ahi Evran Külliyesi ilk başladığında, Ahiliğin bir değil, iki tane önemli başlığı var demiştim. Birincisi külliye ikincisi de Ahi Vakfı’nın kuruluş kanununun çıkması. Külliyemiz elhamdülillah belirli aşamaya geldi. Şimdi inanıyoruz ki bakanlığımız girişimleri yaptı, görüşleri toparladı, kanun metni hazırlandı en kısa zamanda TBMM’de çıkacak kanunla kurulacak Ahilik Vakfı. Ahiliğe yeni bir pencere açacak, üniversite bile kurabilecek. Enstitüsü olacak her alanda çok ciddi bilimsel çalışmalar yapabilecek, ciddi bir bütçeye sahip olabilecek çok önemli bir vakıf olacak. İnşallah bu vakfın da kuruluşunu bu yıl görürüz diye umut ediyorum.
“Kırşehir’in Ahiliğe başkentlik yapmasında da son derece önemli bir misyonu, önemli bir görevi var. Onun için esnafımızda buna hazır olmak zorunda. Altyapımızda buna hazır olmak zorunda, mekânımızda buna hazır olmak zorunda. Bütün kurumlarımız, üniversitemiz her şeyiyle Ahiliğin başkenti olmaya hazır olmak zorunda. İşte biz bu altyapıyı değiştirdik ve yollarımızı yapıyoruz. Bu işe başlarken de bir iddia koyduk, inşallah Türkiye’nin en güzel şehir merkezini inşa edeceğiz dedik. Belediyemizin önünden stadyuma giden Mehmet Ali Altın Bulvarımızda aşınma tabakası asfaltımızı atıp tamamladık. Tüm caddelerimiz bitince nasıl olacağını o caddemizden görerek Kırşehirliler daha iyi anlayacaktır ne yapmak istediğimizi. Bu manada birbirimize destek olmak, birbirimize moral vermek, birbirimizi motive etmek en önemli görevimiz diye düşünüyorum.
“İnşallah biz Kırşehirliler sizlerden aldığımız güçle böyle güzel eserleri hayata geçirerek yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz.
“Ahilik Haftamız kutlu olsun diyorum. Bütün misafirlerimizi en güzel şekilde ağırlayacağız, en güzel şekilde ev sahipliği yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .