Başbakan Yıldırım, gündemi Kırşehir’de değerlendirdi

Başbakan Yıldırım, gündemi Kırşehir’de değerlendirdi

23.09.2017

Başbakan Yıldırım: “Bütün dünyanın karşı olduğu, komşularının hiçbirinin istemediği bu yanlışta ısrar etmenin sonu hayır olmaz”

30. Ahilik Haftası resmi törenlerine katılmak üzere Kırşehir’e gelen ve bir dizi ziyaretlerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Kırşehir Belediye Başkanlığı ziyaretinin ardından IKBY’nin 25 Eylül’de yapmayı planladığı referandumla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Başbakan Yıldırım, IKBY’nin 25 Eylül’de yapmayı planladığı referandumla ilgili, “Bu referandum kararı yanlış bir karardır, bir maceradır. Gerekli uyarıları başından beri dostça, komşu ülke olarak, Türkiye olarak yaptık. Ancak görüyoruz ki bu uyarılar yerini bulmamış. Bu yanlışta ısrar devam ediyor. Bütün dünyanın karşı olduğu, komşularının hiçbirinin istemediği bu yanlışta ısrar etmenin sonu hayır olmaz” dedi.

“Bu mesele Kürt kardeşlerimizin meselesi değildir”

Yıldırım, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
“80 milyon vatandaşımızla, 780 bin kilometrekare vatan toprağımızla ülkemizin güvenliği, milletimizin refahı için hiçbir maceraya asla müsamaha göstermeyiz. Doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde, bu ülkenin neresinde yaşarsa yaşasın bütün insanlarımız müsterih olsun. Bu mesele, Kürt kardeşlerimizin meselesi değildir. Kürt kardeşlerimizin, hem bizim ülkemizle hem de komşu ülkelerle aynı şekilde huzurla, barışla, istikrar içinde yaşamaları bizim en büyük arzumuzdur.”

“Günahsız insanlara bedel ödetmeye hakları da yoktur”

Başbakan Yıldırım, “Birisinin bir gün aklına düşüp bir maceraya kalkışmasıdır ve bütün dünyanın ikazlarına, uyarılarına kulağını tıkayarak bildiği yolda, yanlışta ısrar etmesi… Tabii ki bunun bedeli olacaktır ama bu bedeli bu kararı verenler ödeyecektir. Oradaki hiçbir dahli olmayan günahsız insanlara bedel ödetmeye hakları da yoktur” diye konuştu.
“Gelişen şartlar bunu belirleyecek”
Yıldırım, “Sınır ötesi operasyon seçenekler arasında mı?’ sorusu üzerine, “Gayet tabii. Güvenlik, ekonomik ve siyasi seçenekler, hangisi ne zaman devreye girecek, bu bir zamanlama meselesi, gelişen şartlar bunu belirleyecek” dedi.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .