Başbakan Davutoğlu: “Kırşehir’e hizmet etmek bize en büyük görevdir”

Başbakan Davutoğlu: “Kırşehir’e hizmet etmek bize en büyük görevdir”

19.05.2015

(AA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biri çıkıyor diyor ki ‘O mazlumları Esed’e geri göndereceğiz katletmesi için.’ Şimdi bu Kılıçdaroğlu ahilik dersi almış mı? Ahilikten anlar mı? Ahi Evran’ı bilir mi? Hacıbektaş-ı Veli’yi bilir mi? Bilse böyle demezdi” dedi. AK Parti’nin Kırşehir’de Cacabey Meydanı’ndaki mitinginde konuşan Davutoğlu, Suriye’de Beşar Esed’in yaptığı zulmü hatırlatarak, “Zalim Esed oradaki […]

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisince Kırşehir'de düzenlenen mitinge katıldı.  (Gökhan Balcı - Anadolu Ajansı)

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisince Kırşehir’de düzenlenen mitinge katıldı. (Gökhan Balcı – Anadolu Ajansı)

(AA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Biri çıkıyor diyor ki ‘O mazlumları Esed’e geri göndereceğiz katletmesi için.’ Şimdi bu Kılıçdaroğlu ahilik dersi almış mı? Ahilikten anlar mı? Ahi Evran’ı bilir mi? Hacıbektaş-ı Veli’yi bilir mi? Bilse böyle demezdi” dedi.
AK Parti’nin Kırşehir’de Cacabey Meydanı’ndaki mitinginde konuşan Davutoğlu, Suriye’de Beşar Esed’in yaptığı zulmü hatırlatarak, “Zalim Esed oradaki kardeşlerimize zulmetti. Türkmen kardeşlerimize, Arap kardeşlerimize, Kürt kardeşlerimize, Sünni’sine, Alevi’sine zulmetti. 2 milyon kardeşimiz Türkiye’ye sığındı” ifadesini kullandı.
Ahi Evran’ın “Kapını, sofranı, gönlünü açık tut” sözlerini hatırlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:
“Siz Ahiler, mazlumlara kapınızı açık tutar mısınız? Mazlumlara sofranızı açık tutar mısınız? Mazlumlara gönlünüzü açık tutar mısınız? Bir yetim gelse kapıda bırakır mısınız? Eşini kaybetmiş dul bir hanım gelse onun namusunu sokağa terk eder misiniz?”
“Biri çıkıyor diyor ki (O mazlumları Esed’e geri göndereceğiz katletmesi için)” diyen Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Şimdi bu Kılıçdaroğlu Ahilik dersi almış mı? Ahilikten anlar mı? Ahi Evran’ı bilir mi? Hacıbektaş-ı Veli’yi bilir mi? Bilse böyle demezdi. Peki ahiliği Hacıbektaş-ı Veli’nin ilkelerini kim ayakta tutuyor. Mazluma kapısını kim açtı? Mazluma sofrasını kim açtı? Onun için buraya geldiklerinde ola ki size propaganda yapmak isterler, önce diyeceksiniz ki ahiler ‘Dur bir dakika, sen şu ahiliğin prensiplerini bir say bakalım. Sen ahilerin huzuruna gelebilir misin? Dur seni bir imtihan edeyim’ diye soracaksınız. İmtihanda nasıl olsa kalır ama. Siz 7 Haziran’da onu ikmale bırakacak mısınız? Sınıfta kalacak mı? Kılıçdaroğlu yanında Bahçeli de gelirse ona da bir ses verin. ‘Kılıçdaroğlu Türkmen boylarını, Ahiyan-ı Rum’un, Baciyan-Rum’un kardeşleri, Bayırbucak Türkmenlerini, Suriye’nin zalimi Esed’e geri gönderiyor. Sen niye ses vermiyorsun?’ diye bir sorun.”
Davutoğlu, 1944’te Türkiye’ye sığınmak isteyen Azerileri hatırlatarak şunları ifade etti:
“Azeri kardeşlerimizi anlatın onlara. Tek parti döneminde 1944’te 176 Azeri, can Azeri, kardeşimiz ahimiz Azeri, Stalin zulmünden Türkiye’ye Boraltan Köprüsü’nden Iğdır’a geldiğinde o zamanki CHP zihniyeti bakın ne yaptı? Oradaki sınır komutanı Ankara’ya telgraf çekiyor; ‘Bu Azeri kardeşlerimi ne yapayım.’ İnönü hani 27 Mayıs’ı teşvik eden İnönü var ya tek parti lideri cevap yazıyor, ‘Tez elden düşmana iade edilsin.’ Ağlayarak komutanımız düşmana geri gönderiyor bu Azerileri. 176 Azeri bizim komutanın önünde şehit ediliyor, şehit. Bu bize yakışır mı? Sonra komutanın da bu acıya dayanamayıp intihar ettiği söylenir. Bir Azeri bunun üzerine bir şiir okur; ‘Bizi siz öldürün, vermeyin Rus’a, yakışmaz Türklüğe, sığmaz namusa, men ne diyem bu vefasız dağlara, öz gardaşı dönek olan ağlara.’ Biz öz gardaşımızı ağlatır mıyız? Biz dönek miyiz? Biz mazlumu zalime verir miyiz? Ahiler mazluma sahip çıkar mıyız?”
“Bu al bayrak, bugün sadece Türkiye Cumhuriyeti devletinin bayrağı değildir” diyen Davutoğlu, Gazze’ye İsrail bombardımanı altında gittiğinde, Gazze’nin her sokağında, dükkanında, al bayrak olduğuna dikkati çekti. Somali’de, Makedonya’da, Arakan’da al bayrağın olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Bütün bu diyarlarda al bayrağı gururla dalgalandıran kim? Al bayrağa onur kazandıran kim?” ifadesini kullandı.
Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün mazlumların sığınağı dergah olduğunu bildirdi.
Davutoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kudretli kılmaya var mısınız? Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ahilik geleneğince şefkatli kılmaya var mısınız? Biz Ahilere güvenir ve inanırız. Bu anlamda Kırşehir’e hizmet etmek bize en büyük görevdir” diye konuştu.
“Bizden önce Kırşehir’de üniversite var mıydı? Kim kurdu” diye soran Davutoğlu, Ahi Evran Üniversitesi’nin hayırlı olmasını diledi.
Davutoğlu, “Bizden önce Kırşehir’de sadece 2 ambulans vardı. Kaman’da bir hasta olsa, bir de Mucur’da olsa ambulansın hangisine gideceği belli değil. Birinden biri mutlaka hayatını kaybedecek. Şimdi kaç ambulans var biliyor musunuz? Sadece Kırşehir’de 27 ambulans var” ifadesini kullandı.
Kırşehir’de birçok devlet hastanesi inşa ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, vatandaşların hangi hizmet gerekiyorsa onu yaptıklarını bildirdi. Davutoğlu, Kırşehir’de 2 bin 48 konut yaptıklarını ve 22 milyon fidan diktiklerini, yeni ve daha iyi konutlar yapılması konusunda da talimat verdiklerini söyledi.
Başbakan Davutoğlu, Kırşehir’in toplam ihracatını 15 milyon dolardan 214 milyon dolara, 21 kilometre bölünmüş yolu 219 kilometreye ulaştırdıklarını ve çiftçiye 635 milyon lira tarımsal destek verdiklerini belirtti.
Tarımsal desteklerden Kırşehirlilerin de yararlanacağını müjdeleyen Davutoğlu, Ahi Evran Külliyesi ve çevre düzenlemesini bizzat takip ettiğini ifade etti.
Davutoğlu, “Öyle güzel bir tarihi mekan inşa edeceğiz ki inşallah bizim tarihimizi, Selçukluyu, Osmanlıyı anlamak isteyen herkes buraya gelecek. Kırşehir’i kültür turizminin ana eksen şehirlerinden biri yapıyoruz” dedi.
Kırşehir’e iki atık su arıtma tesisi ve iki spor tesisi yapılacağına, yeni organize sanayi bölgesinde binlerce kişinin çalıştığına ve iki organize sanayi bölgesinin daha inşa edileceğine dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:
“7 Haziran’da yeni bir destan yazmaya var mıyız? Tuzakları bozmaya var mıyız? İki sıfır yapmaya var mıyız? Bir de şöyle hep beraber Cacabey’in huzurunda, Ahi Evran ve Hacıbektaş usulünce bir ahitleşelim. Aziz Kırşehir şahit olsun, Cacabey şahit olsun, Ahi Evran şahit olsun, Hacıbektaş-ı Veli şahit olsun, Aşık Paşazade şahit olsun. Bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya, insan onurunu, milli birliği, milli iradeyi korumaya, kudretli ve şefkatli yeni Türkiye’yi inşa etmeye, gece gündüz çalışmaya, Allah, tarih ve millet huzurunda ahi sözü veririz, bacı sözü veririz, Türkiye sözü veririz. Allah, tarih, millet şahit olsun.”
“Kırşehir, ahiler, 7 Haziran’a hazır mıyız? iki sıfır yapacak mıyız? Bir destan yazacak mıyız? Söz mü?” diye soran Davutoğlu’na alandakiler, “Evet” karşılığını verdi. Bunun üzerine Davutoğlu, “Ahi sözünün üzerine söz söylenmez. Allah sizden razı olsun” dedi.
Başbakan Davutoğlu ismi Betül Bulut olduğu öğrenilen bir kişiye “Stratejik derinlik” isimli Kitabı’nı imzaladı.
Davutoğlu mitingde Kırşehirspor kaşgolu taktı.
Mitingin yapıldığı Cacabey Meydanı’nda Ahi Evran Türkmenlerince asılan “Sevdiği hikmet sevmediği nefret Ahi Evran’a Hoşgeldin Davutoğlu Ahmet” pankartı dikkat çekti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .