Başbakan Davutoğlu Kırşehir’e geldi, Cacabey Meydanı’nda halka hitap etti

Başbakan Davutoğlu Kırşehir’e geldi, Cacabey Meydanı’nda halka hitap etti

19.05.2015

Başbakan’dan müjdeli açıklamalar bekleyen Kırşehirliler hayal kırıklığına uğradı…
Başbakan Davutoğlu, Kırşehir’e 27 ambulans aldıklarını, hızlı tren projesinin Kırşehir’den geçeceğini açıklarken, Kırşehirliler çevre yolu başta olmak üzere bir çok sorunu için Başbakan Davutoğlu’ndan beklenen müjdeyi alamadı.

DSC_8560 copy

KIRŞEHİR (AA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, helikopterle Kırşehir’e geldi ve Cacabey Meydanı’nda halka hitap etti. Başbakan Davutoğlu’ndan müjdeli haberler bekleyen Kırşehirliler hayal kırıklığına uğradı.

Davutoğlu, Ahi Stadyumu’nda Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut, AK Parti Kırşehir Milletvekilleri ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.
Başbakan Davutoğlu ile birlikte eşi Sare Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Kırşehir’e geldi.
Davutoğlu, partisinin mitinginde halka hitap etti.
AK Parti’nin Cacabey Meydanı’ndaki mitinginde konuşan Davutoğlu, kendisini dinleyen Kırşehirlileri, “Selam olsun, medeniyetimizin tohum şehrine selam olsun. Ahlakımızın, irfanımızın tohumlarını Anadolu’ya atan Ahi Evran’a selam olsun. İlmimizin tohumunu, Horasan’dan gelen buraya atan huzurunda bulunduğumuz Cacabey’e selam olsun. Sabahleyin Karamandaydık. Yunus Emre diyarında güzel Türkçemizin edebiyatımızın piri Aşık Paşazade’ye selam olsun. Selam olsun bu tohumu bu topraklara atıp, bu topraklardan bir fidan, fidandan çınar yetiştiren ecdada selam olsun. Musikimizin üstadı Neşet Usta’ya selam olsun” diye selamladı.
Halk ozanı merhum Neşet Ertaş’ın, “Anavatanımsın, baba yurdumsun, ozanlar diyarı şirin Kırşehir” sözleriyle konuşmasını sürdüren Davutoğlu, “Kırşehir’i hep bağrımıza bastık. Buraya ilk geldiğimde Dışişleri bakanı olarak daha önce çok geldim, akademisyen olarak çok geldim. Cacabey’i, Ahiliğin bu diyarını, bu diyarın kokusunu almadan Hoca olmak mümkün mü? Kırşehir’in tohumunu hissetmeden devlet adamı olmak mümkün mü? Devlet ahlakını öğrenmek isteyen Kırşehir’e gelecek. Piyasa ahlakını öğrenmek isteyen Kırşehir’e gelecek. Esnaf ahlakı öğrenmek isteyen Kırşehir’in huzuruna gelecek. İşte huzurunuza geldim” ifadesini kullandı.
Davutoğlu, Ahi Evran Haftası’ndan hemen sonra Kırşehir’de olmayı özellikle istediğini belirtti.
Davutoğlu, şöyle devam etti:
“Özellikle Ahi Evren Haftası’nı mütekabil Kırşehir’e gelelim dedim. Ahilerle buluşalım istedim. Bacıları unutmak mümkün mü? Bacıyane ( Anadolu Kadın Birliği dünyada bilinen ilk kadın örgütü) kuran Fatma Bacı’ya selam olsun. Ahi yağmurum burada mısın? Bacı yağmurum burada mısın? Yeni bir medeniyete yürümeye hazır mıyız? Ahi yağmurum, Bacı yağmurum yeni bir ahlak medeniyete yürümeye hazır mıyız? Yeni bir devlet inşa etmeye, güçlü bir devlet inşa etmeye, yeni bir Türkiye inşa etmeye var mıyız? O Ahiler toplanmış bacılar toplanmış yarenler toplanmış biz engel tanır mıyız? Tuzak kuranların tuzağını başına çalar mıyız?”
Ahiliğin yıkan değil yapan olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Şimdi 7 Haziran’a giderken gerçekten iki parti var aslında. Bir tarafta dağıtanlar, parçalayanlar milletimizi asil milletimizi etnik ve mezhep temelli parçalamaya çalışanlar. Diğer taraftan toparlayan, Ahiliğin partisi hangi parti? Toparlayan kim? Milli birliği sağlayan kim? Ahilik ile tohumdan çınar çıkarmaya çalışan kim?” dedi.
“DEMOKRASİMİZİ 28 ŞUBAT’LA YIKTILAR”
“Demokrasimizi 28 Şubat’la yıktılar” diyen Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Zulümler yaptılar, başörtülü bacılarımıza ikna odalarına sokmaya çalıştılar. İmam hatipleri kapatmaya çalıştılar. Eşi başörtülü diye memurlara ızdırap çektirdiler. Demokrasiyi defaatle yıktılar. 27 Mayıs’ta yıktılar, 12 Eylül’de yıktılar. 28 Şubat’ta yıktılar. Yıkılan demokrasiyi yeniden yapan Ahi partisi hangi parti? Demokrasiyi kim yeniden inşa etti. Onlar yıkarlar biz yeniden inşa ederiz. Onlar yıkarlar AK Parti yapar. Onlar dağıtırlar AK Parti toplar.”
12 yıldır gece gündüz çalışarak “dağılan eski Türkiye’yi toparladıklarını” ifade eden Davutoğlu, “Doğuyu Batıyla, Kuzeyi Güneyle kardeş kıldık, her yere gittik Ahiliğin felsefesini anlattık, ‘Bakmayın bölücülere bu millet kardeştir’ dedik. ‘Sultan Alparslan’ın ordusunda kardeşti, Selahattin Eyyubi’nin ordusunda kardeşti, Fatih Sultan Mehmet’in ordusunda kardeşti, Çanakkale’de kardeşti, Sarıkamış’ta kardeşti’ dedik. Döndüler hep biz derken bir etnik ya da mezhebi kastettiler hep parçalamaya çalıştılar. Biz toparlamaya geldik, milli birlik beraberlik derken bunu yapıyoruz” diye konuştu.
“AHİLİĞİN FELSEFESİYLE BİZ BÜTÜN TÜRKİYE’Yİ TOPLUYORUZ”
Başbakan Davutoğlu, Kırşehir’de düzenlenen mitingin kendisinin 44. mitingi olduğunu ve 81 vilayete de gideceğini söyledi.
Davutoğlu, “Ama onlara bakın Kılıçdaroğlu sahillerde dolaşıyor, Orta Anadolu’ya gelirken işte biraz dostlar alışverişte görsün diye geliyor, Bahçeli Orta Anadolu’da dolaşıyor. Demirtaş, HDP Eşbaşkanı Doğu’da Güneydoğu’da. Dikkat edin hep dağıtıyorlar, ‘doğu, iç, orta, kıyı’ diye. Peki, doğuyla batıyı, kuzeyle güneyi toplayan Ahi partisi hangi parti? Ahilik dağıtır mı? Dağıtmaz, Ahiliğin felsefesiyle biz bütün Türkiye’yi topluyoruz, her yerde AK Parti ve al bayrağı dalgalandırıyoruz. Hakkari’de de varız, Edirne’de de, Ağrı’da da varız, Muğla’da da ve bugün bizi böyle muhabbetle bağrına basan Kırşehir’de de varız, var olacağız” ifadesini kullandı.



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .