BAŞARININ DEĞİŞMEZ ADRESİ KIRŞEHİR

BAŞARININ DEĞİŞMEZ ADRESİ KIRŞEHİR

12.07.2017

TEOG’da Türkiye ortalamasında 52 puan fark bulunan ve başarısını her geçen yıl arttıran Kırşehir, başarının adresi olmaya devam ediyor. Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2017 Temmuz Bülteni’nde Kırşehir’in eğitimdeki başarısı verilerle ortaya kondu. Buna göre, Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tutulan son 11 yıllık veriler incelendiğinde başarı grafiğinin düzenli olarak arttığı görülürken, bu artış gerek iller […]

TEOG’da Türkiye ortalamasında 52 puan fark bulunan ve başarısını her geçen yıl arttıran Kırşehir, başarının adresi olmaya devam ediyor.
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2017 Temmuz Bülteni’nde Kırşehir’in eğitimdeki başarısı verilerle ortaya kondu.
Buna göre, Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tutulan son 11 yıllık veriler incelendiğinde başarı grafiğinin düzenli olarak arttığı görülürken, bu artış gerek iller arası sıralama, gerekse eğitim kalitesinin artışı şeklinde oldu.
Kırşehir, Türkiye’de ilk 5 sırada yer alırken, gerek yerel, gerek ulusal, gerekse uluslararası proje uygulamaları ile birçok il için örnek teşkil ediyor.
Merkezi sınavlarda gösterdiği başarısını ulusal ajans projelerinde de tekrarlayan Kırşehir, Türk Ulusal Ajans’ın açıkladığı sonuçlara göre tüm proje türlerinde nüfusa göre projesi kabul edilen iller arasında ilk 3 sıradaki yerini korudu. Uyguladığı yerel projelerle bölgede ve Türkiye genelinde eğitim camiasının haklı takdirini kazanan Kırşehir, yaptığı uygulamaları paylaşabilmek için bu içeriği hazırladı.
Kırşehir, 2015 TÜİK verilerine göre; TEOG yerleştirme puan ortalamasında Türkiye 2.si ve YGS puan ortalamasında Türkiye 3.sü oldu.
Şehrimizde her yıl en az 60 öğrenci Tıp Fakültelerini kazanırken, en az 10 öğrenci YGS ve LYS’de Türkiye’de ilk bine giriyor.
2015 ÖSYM verilerinde Kırşehir LYS’de MF puan türünde Türkiye 2.si oldu.
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2017 Temmuz Bülteni’nde şehrimizde gerçekleştirilen ve başarılı sonuçlar elde edilen çalışmalar ise şöyle:

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARLARI: 2016-2017 Dönemi 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları bütün ülkede olduğu gibi ilimizde de büyük bir heyecanla düzenlendi. 5-12. sınıf öğrencilerinin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan bilim fuarları kapsamında 23 okulumuzda fuar düzenlenmiştir.
TANAP: TANAP Projesi’nin inşaat aşamasında yerel halkın yaşam kalitesini iyileştirerek bölgede sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen, TANAP Projesi’nden etkilenebilecek insanların ve boru hattı boyunca yer alan çevresel kaynakların üzerinde oluşabilecek olumsuz etkilerin olabildiğince hafifletilmesi ve yaratılan faydanın arttırılabilmesini hedefleyen proj’eler kapsamında ilimizin de içerisinde bulunduğu 11 il için hibe duyurusuna çıkılmıştı. Bu kapsamda il merkezimizden Mesleki Eğitim Merkezi, Fatma Muzaffer Mermer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TOKİ Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi okullarımızın başvurusu yapılmıştır. Ayrıca ilçe ve köy okullarımızın başvurularına rehberlik yapılmış, Sivil toplum kuruluşlarının ve köy muhtarlıklarının proje başvurularına destek sağlanmıştır.
KONYA OVASI PROJESİ (KOP): 2017 yılı KOP okuyor ve Konya Ovası Projesi Sosyal Gelişim Programı (KOPSEGEP) kapsamında ilimizin de içerisinde bulunduğu KOP bölgesi için hibe duyurusuna çıkılmıştır. KOP bölgesindeki illerin okuma kültürünü geliştirmeyi ve sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan gelişmeleri hedefleyen hibe çağrısı kapsamında il genelinde okul müdürlerimizle ve ilçe milli eğitim müdürlerimizle toplantı yapılmış ve her iki çağrı için de bilgilendirme yapılmıştır. Bu kapsamda her okulumuzun ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimizin birer proje yapması için konular belirlenmiş ve bu çalışmalara rehberlik yapılmıştır. İl milli eğitim müdürlüğü olarak da her iki hibe çağrısı için de birer proje hazırlanmıştır.
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA DESTEK: Strateji geliştirme şubesi olarak her ne kadar asli görevimiz okul ve kurumlara destek olmak olsa da edinilen bilgi ve tecrübeyi paylaşmak kurumsal olarak felsefemiz olmuştur. Küçük bir il olmanın sonucu olarak ilimizde sivil toplum kuruluşlarında değişik hibe çağrılarına başvuru yapabilecek yeteri kadar insan kaynakları bulunmamaktadır. İlimizde gerçekleştirilecek olan her bir faaliyetin dolaylı da olsa öğrencilerimizi ve velilerimizi etkileyeceğini bildiğimiz için bu dönemde de Gençlik Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, Kanada Büyükelçiliği gibi gerek yurtiçi, gerekse yurtdışından sivil toplum örgütlerinin başvuru yapabileceği hibe çağrılarına sivil toplum örgütlerine destek sağlanarak başvuru yapmaları sağlanmıştır.
EĞİTİM ÖĞRETİMDE YENİLİKÇİLİK ÖDÜLLERİ: Eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacı ile 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında 5.si düzenlenen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” kapsamında 3357 başvuru alınmış ve ödül başvuru raporlarının değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından 189 proje saha ziyaretine kalma başarısı göstermiştir. Menekşe Ahmet Yalçınkaya Anaokulu Olumlu Tutum ve Davranışların Geliştirilmesi kategorisinde başvurmuş ve saha ziyaretine kalma başarısı göstermiştir. 25 Mayıs 2017 tarihinde Bakanlık değerlendiricileri tarafından saha ziyareti gerçekleştirilmiştir. Saha ziyareti sonuçları eylül ayında açıklanacak ve Bölgesel Ödül Töreni gerçekleştirilecektir.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .