Bankalar esnafın önünü kapatıyor

Bankalar esnafın önünü kapatıyor

11.01.2018

Kırşehir Ahi esnaf ve sanatkar ile milyonlarca küçük esnafın yıllardır beklediği “etkin sicil affı” getirilmemesi dolayısıyla devletin sunduğu imkanlara rağmen bankalar yasal sorumluluklarını yerine getirmiyor…

KIRŞEHİR Ahi esnaf ve sanatkar, bankaların görevlerini yerine getirmemesinden dolayı yaşadıkları finans sıkıntısını bir türlü aşamazken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım’ın bu konudaki uyarıları da bankalar tarafından dikkate alınmıyor.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk’ün esnafa af kapsamında bankaların esnaf ve sanatkarı adeta köşeye sıkıştırır bir tavırla hareket ederek, yasal uygulamayı yerine getirmemesinden yaşanılan sıkıntının çözümü bekleniyor.
Esnaf ve sanatkarın uygun koşullarda kredi desteğinden yararlanması için hazırlanan kararname taslağını olumlu bulan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafa verilen kredi desteğinin bu yılda artarak devam edecek olması sevindirici. Ancak devletin esnafımıza verdiği kredi desteğini hiç kimse sudan sebeplerle engellememeli. Çünkü bankalar kara liste bahanesiyle esnafın önünü tıkıyor. Bir an önce etkin sicil affı çıkarılmalı ve esnaf bankaların keyfine bırakılmamalı. Mutlaka bankaların yeni çıkarılacak olan sicil affına uymaları sağlanmalı” dedi.
Esnaf ve sanatkarın uygun koşullarda kredi faiz desteğinden yararlanmasını sağlamak için yeni yapılan düzenlemelerde sicil affının unutulmaması gerektiğinin altını bir kez daha çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnaf ve sanatkarın 2018’de de desteklenmesi için verilecek kredilere ilişkin Başbakanlığa sunulan kredi taslağını olumlu buluyorum. Esnafa verilen kredi desteğinin artarak devam etmesi esnaf ve sanatkar camiamız için oldukça sevindirici. 2018’de esnaf için hazineden 1,5 milyar liralık ödenek tahsis edildi. Bankaların esnafa vereceği kredi bakiyesi ise yüzde 20 artırılarak 28,8 milyar liraya ulaşması bekleniyor. Devlet küçük esnafa kredi vermek için her türlü imkanı zorluyor, kredinin önünü açıyor. Ancak bankalar kara liste uygulaması ile esnafın önünü tıkıyor” şeklinde konuştu.
Son 14 yılda değişik zamanlarda üç kez sicil affı çıkarılmasına rağmen bankaların kara liste uygulamasından dolayı küçük esnafın krediye ulaşmada zorlandığının anlatan Palandöken, “Devlet kredi veriyor ancak bankalar esnafın önünü kapatıyor. Farklı zamanlarda çıkarılan üç ayrı sicil affını bankalar çeşitli bahanelerle ile uygulamadı. Her defasında esnafın kredi kullanması bankaların iki dudağının arasına bırakıldı. İsteyen banka sicil affını uyguladı, istemeyen uygulamadı. Hiçbir zaman esnaf bankaların insafına ve iki dudağının arasından çıkacak söze terk edilmemeli. Etkin sicil affı için Mecliste yeni bir karar alınmalı ve bu kar net olmalı ki bankalar keyfi uygulama yapmasınlar. Yani yeni getirilecek olan sicil affı esnafımızı bankaların insafına bırakılmamalı. Çünkü Sicil affı uygulanmadığı için esnaf ve sanatkarımız ticaret yapamıyor. Bu konuda Konfederasyonumuza çok sayıda şikayet geliyor. Bankacılıkta kara liste olarak adlandırılan, geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına son verilmesi ve sicili yeniden yapılandıracak etkin bir yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi şart” ifadesini kullandı.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk de, “Bankaların keyfi uygulama yapmadan esnaf ve sanatkarlara kredi vermemezlik yapmamalarını istiyoruz. Bankaların mağduriyetlere neden olmaması için yetkililere de çağrıda bulunuyoruz. Keyfi uygulama yapan ve ülkemizde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşayan esnaf ve sanatkarın yanında yer almayan bankaların isimlerini Bakanlığımıza bildirmiştik” açıklamasında bulunmuştu.
“TEPESİNE BİNEYİM ANLAYIŞI OLMAZ”
Sicil affının yanı sıra yatırımcıya sağlanan kredi avantajlarına ilişkin bankaları uyaran Başbakan Binali Yıldırım da, “tepesine bineyim” anlayışında olan bankalara yönelik, ““Zor durumda ben de tepesine bineyim anlayışı olmaz. O adamın yok olmasıyla ne kazanacaksın. Batık kredi tarafına attım, varlık fonuna devrettim. Ne yapıyor, öz kaynakları azalıyor. O yüzden burada zorluklarımız var, ama bir şey getiriyoruz o biraz rahatlatacak. Eskiden beri uygulanan zimmet konusundaki katı tutumu biraz esnetiyoruz. Bunun kararını aldık ve bugünlerde o düzenleme de devreye girecek. Bugün bir kredi verdi, adam yarın emekli oldu. 20 sene sonra çağırıyor, ‘Sen filanca adama kredi vermiştin, o sonradan battı, banka bu kadar zarara uğradı. Şunun hesabını ver.’ Böyle bir şey olmaz. Sen bugünkü şartlara bakarak kredi veriyorsun. Bugün iyiydi, yarın kötü olabilir. 5 sene sonra durumunun bozulacağını nereden bilsin. Bu da tabii karar vericileri biraz zorluyor. Aşırı tedbirli olmaya sevk ediyor. Bu bir sıkıntı, bunu çözüyoruz, ama ipin ucunu bırakmak da yanlış. Yani talimatla, ‘şuna şunu ver, buna bunu ver’ denirse bunun sonu yok, bu batak. Biz diyoruz ki, durumuna bakın, inceleyin, müspet düşünün, ama risklerinizi de hesap edin. Burada prensip şudur; emniyet, kabul edilebilir risk seviyesidir. Herkes için farklıdır. Risk alma kapasitesi herkesin değişebilir. Referans bilgiler öngörülebilirlik için konuluyor” şeklinde değerlendirme yapmıştı.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .