BAHÇECİ’DEN AHİLİK HAFTASI’NA DAVET

BAHÇECİ’DEN AHİLİK HAFTASI’NA DAVET

15.09.2017

Başkan Bahçeci: “Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için kutlamalara bütün vatandaşlarımızı bekliyoruz”

KIRŞEHİR’DE 18-24 Eylül tarihleri arasında Ahiliği yaymak ve yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak için yapılacak Ahilik Haftası kutlamaları, 17 Eylül 2017 Pazar günü saat 19.00’da Askerlik Şubesi önünden başlayıp, Cacabey Meydanında son bulacak Fener Alayı ile başlayacak.
18 Eylül Pazartesi günü yine Askerlik Şubesi önünden başlayacak kortej yürüyüşü ile başlayacak haftanın açılışı, saat 11.30’da Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde yapılacak etkinliklerle devam edecek.
Ahilik Haftası kutlamalarına tüm Kırşehirli hemşehrilerinin katılmasını isteyen Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kırşehir’de büyük bir âlimi, büyük bir düşünürü, büyük bir zenginliği anlamak için bir araya geldiğimiz Ahilik Haftası’nda ilimizde birçok ilden ve ülkeden gelen misafirleri ağırlayacağız. Yedi gün boyunca misafirlerimize Ahiliği anlatmaya çalışarak bu eşsiz felsefenin ruhunu birlikte özümsemek için bir araya geleceğiz. Eli açık, cömert, yiğit gibi anlamlara gelen Ahilik, Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluştururken; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Bu anlamda Ahilik; işçinin, çalışanın, üretenin, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve namuslu yönetimin simgesidir. Biz de bu güzel değeri anmak, anımsamak ve yaşatmak için etkinlikler kapsamında bu yıl ilk defa 21 yazar ve 50 Yayınevi’nin katılımlı ‘Kırşehir Kitap Günleri’ düzenliyoruz. Devlet törenimiz bu yıl 25 Eylül Cumartesi günü olacak. Ayrıca, Ahilik kültürünün anlatılacağı paneller, söyleşiler, halk oyunları gösterileri, konserler, Ahi pilavı ve helvası ikramları ve tiyatro etkinlikleri düzenleyeceğiz. Ahiliği yaşatmak, anmak ve mührünü Kırşehir’e vurmak için düzenlediğimiz kutlamalara bütün vatandaşlarımızı bekliyor, Ahilik Haftasının bu yılda büyük bir coşkuyla geçmesini temenni ediyorum” dedi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .