Bahçeci, down sendromlu çocuklarla buluştu

Bahçeci, down sendromlu çocuklarla buluştu

23.03.2015

KIRŞEHİR’DE 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü nedeniyle etkinlikler düzenleniyor. Down sendromu konusunda, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Kırşehir’de de Bedensel Engelliler Derneği tarafından düzenlenen programla down sendromlu çocuklar ve aileleri kahvaltıda bir araya geldi. 21 Mart Cumartesi günü Ağalar Konağı Kültür Evi’nde Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Başkan Yardımcısı Emre Şahinci ve AK […]

KIRŞEHİR’DE 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü nedeniyle etkinlikler düzenleniyor.

Down sendromu konusunda, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Kırşehir’de de Bedensel Engelliler Derneği tarafından düzenlenen programla down sendromlu çocuklar ve aileleri kahvaltıda bir araya geldi.
21 Mart Cumartesi günü Ağalar Konağı Kültür Evi’nde Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Başkan Yardımcısı Emre Şahinci ve AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli, down sendromlu çocuklar ve aileleriyle buluştu.
Toplumda farkındalık yaratmak amacıyla bugünün önemli olduğunu belirten Kırşehir Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Servet Avkapan, “Bugün 21 Mart, down sendromlu çocuklarımızın günü. Kırşehir’de bir ilk olarak bugünü kutluyoruz. Farkındalık yaşatmak, insanlara bu çocuklarımızın toplumda var olduğunu duyurmak adına bugün bu programı yaptık. İnşallah bunun devamını geleceğini düşünüyoruz. Çünkü gerçekten de bu çocuklarımızı bizim yeryüzünde gezen melekler olarak nitelendiriyoruz. Onların yüzlerini güldürebiliyorsak ne mutlu bizlere. Farkındalık yaratıp sizden sonra ki bu sıkıntıyı çekecek ailelerin sıkıntılarını çözen insanlar olarak da sizleri bu toplumda her zaman birliktelik içinde görmek istiyoruz. İnşallah bu çocuklarımızın eğitimine daha çok önem verilir. Çünkü çocuklarımız eğitilebilir düzeydeler. Biz bunların liselerde, üniversitelerde daha çok görmek istiyoruz. Farkındalık Günümüzü kutluyorum” dedi.

KAHVALTI ENGELLİLER.avi_snapshot_01.32_[2015.03.23_10.59.56] copy
Down sendromlu çocukların ailelerini gösterdikleri özverili ilgi ve alakadan dolayı tebrik eden Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de, “Ben öncelikle down sendromlu çocuklarımızın ailelerini tebrik ediyorum. İnanıyorum ki cennetin kapılarını bu çocuklar size açacak. Onlara gösterdiğiniz ilgi, sevgi, alaka ve bunun eksikliğini hissettirmemeniz onlara özverili fedakarlığınızdır. Derneğimiz de bu noktada son derece hassas, devletimiz de bu konularda çok hassaslar onların eğitimi için, onların topluma kazandırılması için. Onların toplumdan dışlanmaması ki en önemlisi de bu birçok projeler hayata geçiriliyor, destekler veriliyor. Bugün de burada onlarla birlikte olmaktan son derece mutluyuz. Bu farkındalık günleri çok önemli, toplumda olduğunu, herkesin de olabileceğini düşünerek birbirimizin farkında olmamız gerekiyor. Onların sorunlarının bilinmesi ve farkında olunması açısından da önemli bir gün diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Başkan Bahçeci, 21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla düzenlenen kahvaltıda, çocuklarla sohbet ederek, ailelerinden bilgiler aldı.
21 MART TARİHİ ÖZEL
Birleşmiş Milletlerin, 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanımasının ardından dünya genelinde çeşitli etkinlikler bu genetik farklılığının daha da tanınmasına yardımcı oldu. Farkındalığın ’21 Mart’ gününde olmasının nedeni ise yine kendileri kadar özel. 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Dünya genelinde 6 milyon, Türkiye’de ise rakamların kesin olmaması nedeniyle 100 bin civarı insanın bu genetik farklılığı taşıdığı tahmin ediliyor.
Down Sendromu Nedir?
En basit tanımıyla Down Sendromu çocuğunuzun vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır. İnsan vücudunu oluşturan kromozomların 23 tanesi anneden, 23 tanesi ise babadan gelmektedir. Down Sendrom’unda 21. kromozom 2 değil 3 adet olmaktadır. Bunun sonucu olarak toplam kromozom sayısı 46 değil 47 olmaktadır.
Down Sendromu kendi içinde üçe ayrılıyor
Trizomi 21: Bütün hücreler ekstra bir 21. kromozama sahiptir. Down sendromlu insanların % 94’ü bu gruptadır.
Translokasyon: Ekstra 21. kromozom başka bir kromozoma bağlanır. Down sendromlu insanların % 4’ü bu gruptadır.
Mozaik: Hücrelerin bir kısmı ekstra bir 21. Kromozama sahiptir. Down sendromlu insanların % 2’si bu gruptadır.
Down Sendromu, Doğum Öncesinde Saptanabilir Mi?
Down Sendromu doğum öncesi tanı yöntemleri ile saptanabilmektedir. Ancak bu testler kendi içlerinde belirli riskleri de taşımaktadırlar. Down sendromlularda ensede deri bolluğu fazla olduğu için Ultrasonda ensedeki şişliğe bakılır. Ancak kesin bir metot değildir. Üçlü Tarama ise anne kanından alınarak yapılıyor ve risk hesabı yapılmaktadır. Ancak % 60 oranında tanımlayabilmekte %40 oranında atlayabilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki her test size % 100 doğruluk oranı vermeyecektir.

Down Sendromluların Fiziksel Özellikleri

Down sendromlularda görülen bazı fiziksel özellikler; Çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak başparmağının diğer parmaklardan daha açık olmasıdır. Bu özelliklerin hepsi veya birkaçı görülebilir.
Down sendromlu bebekler istisnalar olmakla beraber yaşıtlarından daha yavaş büyürler. Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Bu gerilik, yaş büyüdükçe daha belirgin olarak gözükmekte, ama uygun eğitim programları ile Down sendromlu çocuklar da pek çok başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedirler. Burada düzenli ve disiplinli bir eğitim programı ve bol tekrar en önemli faktördür.
Down sendromlu bireyler genel olarak yaşıtlarından daha kısa boylu olurlar ve metabolizmalarının yavaş çalışması nedeni ile doğru beslenme alışkanlığı edinmezlerse ileri yaşlarda kilo problemi yaşayabilirler.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .