Bahçeci: “Büyük usta Neşet Ertaş gibi aşk ile çalışan yorulmaz dedik”

Bahçeci: “Büyük usta Neşet Ertaş gibi aşk ile çalışan yorulmaz dedik”

26.09.2017

BOZKIRIN Tezenesi, Bozlak Ustası Neşet Ertaş, bu yıl ilki düzenlenen Kültür Sanat Festivali ile anıldı. Geleneksel olarak düzenlenecek olan 1. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali, Neşet Ertaş’ın ölümünün beşinci yılında 23-25 Eylül tarihleri arasında Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi ve Cacabey Meydanında düzenlenen söyleşi, konser ve çeşitli etkinliklerle gerçekleşti. Neşet Ertaş’ın türkülerinin seslendirildiği festivalin kapanış […]

BOZKIRIN Tezenesi, Bozlak Ustası Neşet Ertaş, bu yıl ilki düzenlenen Kültür Sanat Festivali ile anıldı.
Geleneksel olarak düzenlenecek olan 1. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali, Neşet Ertaş’ın ölümünün beşinci yılında 23-25 Eylül tarihleri arasında Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi ve Cacabey Meydanında düzenlenen söyleşi, konser ve çeşitli etkinliklerle gerçekleşti.

Neşet Ertaş’ın türkülerinin seslendirildiği festivalin kapanış programı da, Pazartesi günü gerçekleştirilirken, Kırşehir’de göreve geldikleri günden itibaren Neşet Usta’nın “Aşk ile çalışan yorulmaz” düsturuyla hareket ettiklerini ifade eden Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şunları söyledi:
“Neşet Ertaş, tarih boyunca bu toprakların sesi olup bu toprakların birikiminin yansıması olmuş; hem bizim için, hem Türkiye için çok önemli bir değerdir. Sözleriyle, müziğiyle Anadolu insanının, Türk milletinin duygularına tercüman olup binlerce insanın sevgilisi olmuştur. İnsanların iyi ve kötü günlerinde her zaman dinlediği çok önemli bir ozan olmuştur. Kırşehir olarak hem hayattayken, hem de ebedi âleme uğurladıktan sonrada onun maneviyatının da mutlu olacağı şekilde ve gelecek nesillere onu unutturmayacak şekilde farklı etkinliklerde onu anma niyetindeyiz. Kırşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığının desteği ve katkılarıyla bu yıl 1. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali ile büyük ozanımızı en iyi şekilde andık.
“Bu yıl 1’incisini düzenlediğimiz Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali artık geleneksel hale gelecek. Her zaman söylüyorum son yüzyılda Kırşehir’den çıkmış en önemli isim Neşet Ertaş’tır. Onun ismini yaşatmak ve felsefesini gelecek nesillere en güzel şekilde aktarmak bizim en büyük görevimiz. 1’inci Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali çok ciddi bir emek ile ortaya çıktı. Emeğe saygı göstermez isek, emek verene değer vermez isek o zaman haksızlık etmiş oluruz.
“Bu festival ilk olarak Cumhurbaşkanlığımızın sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcımız Nadir Alparslan, Erol Parlak ve benim katıldığım bir toplantıda bir fikir olarak ortaya çıktı ve üç hafta gibi çok kısa sürede organize ettik. Bu organizasyon fikrini Cumhurbaşkanımıza götürüldüğünde ne gerekiyorsa yapın, mali desteği de Kültür ve Turizm Bakanlığımız versin ve en güzel şekilde Neşet Ertaş anılsın diye talimat verdi. Cumhurbaşkanımıza da çok teşekkür etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız bir Neşet Ertaş hayranı, sağlığındayken kendisi ile çok ilgilendi. Cenaze törenine bütün programlarını iptal ederek katılmıştı. Cenaze töreninde çok önemli bir şey söyledi. Türkiye’nin her tarafından bu cenazeye katılım sağlandıysa Neşet Ertaş Allah’ın sevdiği bir kuludur ve Allah’ın bir lütfudur demişti. Her Kırşehir’e geldiğinde mutlaka kabrini ziyaret edip, kendisi dua eder. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ve çok ciddi bir emekle bu program hazırlandı. Cumartesi günkü programa arzumuz Cumhurbaşkanımızın katılması idi, ama ülke gündemi ciddi şekilde değiştiğinden dolayı Başbakanımız katıldı.
“Cumartesi günü Kırşehir çok güzel bir gün yaşadı. Neşet Ertaş’ın ismini verdiğimiz Kültür ve Sanat Merkezinin açılışını yapmış olduk. Güzel şehrimizin güzel insanlarına hayırlı ve uğurlu olsun. İnşallah inanıyorum ki yıllarca Kırşehir’e hizmet edecek. Neşet Ertaş ne kadar tevazu sahibi ise, ne kadar alçak gönüllü ise istedik ki onun ismini taşıyan Kültür Merkezi de o kadar ihtişamlı ve o kadar güzel olsun. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi dört yıllık bir emek ile ortaya çıktı.
“2009 yılında yola çıkarken ‘Hayali olmayanın eseri olmaz, eseri olmayanın da tarihte yeri olmaz’ demiştik. 8,5 yılda Kırşehir’imize çok güzel eserler kazandırdık, gece-gündüz çalıştık. Büyük usta Neşet Ertaş’ın dediği gibi aşk ile çalışan yorulmaz dedik.
“Bir yıldır altyapı ile uğraştık. Sizleri biraz rahatsız ettik. Toz oldu, çamur oldu, trafik sıkıştı, ama bu şehrin 50 yıllık altyapı problemini çözdük. Avrupa standartlarında asfaltlarla yollarımızı kapladık. Kaldırımlarımızı yapıyoruz. Bisiklet yolları ile aydınlatması ile peyzajı ile ilk örneğini görün diye Belediyemizin önünden stada inen Mehmet Ali Altın Bulvarı’nı da yaptık. Hızlı bir şekilde diğer caddelerimizi yapacağız. Kırşehir’in bütün caddeleri aynı olacak.
“Bir iddia ile yola çıktık. Trafik problemini çözeceğiz. Toplu taşımada bisiklet kullanımını getireceğiz. Türkiye’de en güzel şehir merkezimizi Kırşehir’imize kazandıracağız ve bunu çok yakın zamanda göreceğiz.
“Neşet Ertaş anısına düzenlenen 3 gün boyunca devam eden festivalde Erol Parlak hocamın çok büyük desteği oldu. İkincisi de Temmuz sonunda ya da Ağustos başında olacak, karar vereceğiz. Yaz ortasında yapıp çok yeni etkinlikler ilave edeceğiz. Erol hocam programda genç sanatçılar, yorumcular ve bölgenin çocukları olsun tavsiyesinde bulundu. Ben inanıyorum ki bunu daha ileriye taşıyacağız. Sizler bu programlardan mutlu iseniz, bizlerde mutluyuz. Erol hocama çok teşekkür ediyorum. Bu programın hazırlanmasında çok değerli insanlar var, onlara da çok teşekkür ediyorum. Kırşehir çok güzel bir şehir olacak, yeter ki siz sevginizi ve duanızı bizlerden eksik etmeyin.”
Kırşehirli İsmail Altunsaray, Gülşen Kutlu, Erhan Uslu ve Bektaş Dolu’nun sahne aldığı festivalin son gününde Başkan Bahçeci, Neşet Ertaş türküleri eşliğinde Kırşehirlilerle birlikte Kırşehir yöresi oyunlarını oynadı.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .