Bahçeci, Ahi Evran Külliyesi’ne destek arayışında

Bahçeci, Ahi Evran Külliyesi’ne destek arayışında

07.10.2017

Ahilik Haftası için Kırşehir’e gelen Başbakan Binali Yıldırım’a, Ahi Evran Külliyesi’ni anlatıp, ödenek yetersizliği nedeniyle durduğunu ve projenin tamamlanması için 80 milyon liralık bir kaynağa ihtiyacı olduğunu hatırlatan Bahçeci, Başbakan’dan destek sözü aldı…

Kırşehir Belediyesi tarafından projelendirilen TOBB, TESK ve TESKOMB’un katkıları ile inşaat çalışmaları devam eden Cumhuriyet tarihinin ilk külliyesi olacak Ahi Evran Külliyesi 2. Etap çalışmalarının ödenek yetersizliği nedeniyle durmasının ardından girişimlerini sürdüren Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, ödenek için Başbakan Binali Yıldırım’dan da destek istedi.
Ahilik Haftası kutlamaları için Kırşehir’e gelen Başbakan Binali Yıldırım’a makamında yarım saat brifing verdiğini ve burada ödenek yetersizliği nedeniyle yapım çalışmaları duran Ahi Evran Külliyesi’nin durduğunu anlatan Başkan Bahçeci, “Sayın Başbakanımıza belediye ziyaretinde tüm belediye çalışmalarıyla ilgili yarım saat sunum yaptım. öncesinde de zaten külliyeye gittiğimizde türbe ziyaretin de de projeyi gösterdim Sayın başbakanıma. Tabi şuan ödenek bittiği için orada inşaatımız durdu. Sayın başbakanımız da, sivil toplum kuruluşu başkanlarımız da bunun devam etmesi gerektiğini sayın bakanımıza söyledi. Bakanımız takip ediyor, inşallah bir netice alırız. Cumhurbaşkanımıza da ben iletmiştim. Cumhurbaşkanımızda da bu konuda gerekli yerlere talimat verdi” diye konuştu.
Bugüne kadar 32 milyon lira harcanan Ahi Evran Külliyesi’nin üçüncü etabı için 80 milyon liralık ödenek talebinde bulunulduklarını hatırlatan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile Milletvekilleri Mikâil Arslan ve Salih Çetinkaya’nın TOBB, TESK ve TESKOMB ve bazı bakanlıklar nezdinde destek arayışını sürdürdüğünü ifade etti.
Ahi Evran Külliyesi’nin Ahilik gibi Kırşehir ve Türkiye için önemli bir değeri bir projeyle anlatmak büyük bir sosyal sorumluluk projesi olduğunu ifade eden Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci; “Yüzyıllardır Ahilik kültürünün merkezi olan Kırşehir’de Ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarmak, Ahilik felsefesini yaşatmak için başlatılan projemiz; Belediyemiz ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle gerçekleştiriliyor. Buradan Gümrük ve Ticaret Bakanımıza, TOBB, TESK, TESKOMB‘un değerli Genel başkanlarına ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu projemiz bitirildiğinde Cumhuriyet tarihinin ilk Külliyesi olacak. Külliyenin içinde müzeler, arastalar, tören alanları olacak. Bugüne kadar 32 milyon lira harcanan külliyemizin planlanan süre içinde tamamlanması için bu yıl 80 milyon liralık bir desteğe ihtiyacımız var. Bunun için girişimlerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.
Başkan Bahçeci, 4 etaptan oluşan projenin 3. etabına başlanması için maddi desteğe ihtiyaçları bulunduğunu belirterek, “Topraklarında geniş bir esnaf teşkilatlanmasına öncülük eden Ahi Evran-ı Veli Hazretleri’nin türbesinin bulunduğu Ahi Evran Camii ve alanında yapılacak olan Ahi Külliyesi, Kırşehir’imizin tanıtımında önemli rol üstleneceği gibi, önemli bir kültürel mirasın temsili olarak Kırşehir’imizin tanıtımında önemli rol üstleneceği gibi, önemli bir kültürel mirasın temsili olarak yeniden canlandırılması için de önem arz eden bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje 55.000 m2’lik alan içerisindeki inşaat alanı 36000 m2’dir. Külliye bünyesinde; Ahilik araştırma kütüphanesi, arasta/bedesten, Ahilik müzesi, usta ve esnaf odaları, dükkanlar, şadırvan, sahne ve tören alanı, konaklama tesisleri ve yeme-içme mekanlarıyla Kırşehir’imize yakışır, tamamen doğal ahşap ve kesme taşlarla oluşturularak camii ve türbe yapısına da uygun ve yaraşır bir mimaride yapılacak” Külliyemiz tam olarak tamamlandığında da Cumhuriyet tarihinin ilk Külliyesi Kırşehir’de hayat bulacak. Böylelikle Ahilik Kırşehir’de en güzel şekilde yaşatılacak. Projemizle günümüzde Ahilik kurallarının yavaş yavaş hayata geçtiğini göreceğiz. Biz bu Külliye ile birlikte sadece kendi kazancına endeksli bir anlayış değil toplumun kazancına endeksli bir anlayış oluşturmak istiyoruz. Bu külliye ile birlikte gençlerimize Ahilik Kültürünü aktararak bu kültürü en iyi şekilde onların özümsemesini hedefliyoruz. Böylelikle bir kültürel mirasımız geleceğe aktarılmış olacak. Kırşehir’imize yaraşır olacak” dedi.
Ahi Evran Külliyesi Projesi’ni Kırşehir’in temel projesi olarak nitelendiren Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, projenin tamamlanmasıyla yeni yapılacak Belediye binası ve Ahi Evran Külliyesi ile Cacabey Meydanı’nın bütünleşeceğini söyledi.
Başkan Bahçeci, şöyle devam etti:
“Ahi Evran Külliyesi Kırşehir’in ve Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olacak. Bu proje Jandarma Gazinosu, Öğretmenevi, Polisevi, Belediyemiz, PTT’nin olduğu alanı kapsayacak. Aşama aşama bunların hepsi gerçekleştirilecek. Yıllardır Kırşehir Ahilik, Ahilik, Ahilik diyor, ama bu külliye Ahiliğin mührünü tam olarak Kırşehir’e vuracak. Çünkü Ahilik bizim ecdadımızın bıraktığı en önemli değerlerden bir tanesi. Bunu hem yaşatıp, hem gelecek nesillere anlatabilmek, aktarabilmek, hem de uluslararası alanda bu projeyle birlikte gerçekten bir kriter, bir ölçü olarak ortaya koyabilmek adına çok önemli bir aşama olacak. “Bizim için esas, temel proje Ahi Evran Külliyesi. Bizim şehrimizin merkezi Ahi Evran Camii, bütün şehri, bütün projelerimizi buna göre şekillendiriyoruz. Ahi Evran Külliyesi’nin 32 milyonluk bir bütçesi vardı ilk etapta, kullandık, bitti. Cumhurbaşkanımız buraya geldiğinde Mayıs ayında kendisine arz etmiştim. 80 milyona yakın bir bütçeye ihtiyaç var ikinci etabın bitirilmesi için. Hallederiz demişti. Sağolsun Sayın Cumhurbaşkanımız Bakanımıza talimat vermiş. TOBB, TESKOMB, TESK bize destek veriyordu. Şimdi TİM-Türkiye İhracatçılar Meclisi ve DEİK-Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi’nin bütçesinden külliyeye destek olmasını bekliyoruz.
“Kız Meslek Lisesi yıkıldı. Jandarma’nın gazinosu ile ilgili protokolümüz tamamlandı. Protokol imzalayacağız ve bize tahsis edilecek. Biz onların lojmanının olduğu yere gazino yapalım diye teklif ettik. Üniversitenin orada bir arazileri var, yani çevre yolunun kenarında. Takdir onların, nereye isterlerse yapacağız. Yeni Öğretmenevi’nin de projesi bitti, termal özellikle bir binayı Milli Eğitim’in bulunduğu alana yapacağız. Havuzu, SPA’sı, düğün salonu olarak otel mantığında çok güzel bir Öğretmenevi yapılacak. Projeleri bitti. Stadyumun yerine çok güzel bir projemiz var, Belediye binası. Belediye binası da mimari olarak Külliye ile bütünleşecek. Cumhuriyet tarihinin ilk külliye projesi olarak nitelendirilen Ahi Evran Külliyesi Projesi, iki yıllık bir çalışma sonunda hazırlanmıştı. Kırşehir’in ve Türkiye’nin en önemli projelerinden biri olarak nitelendirilen Ahi Evran Külliyesi Projesi’ne Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu destek sağlamıştı. TOBB’dan 7 milyon TL, TESKOMB’dan 3 milyon TL ve TESK’ten 2 milyon TL ile birlikte 12 milyon TL’lik bir destek sağlanırken, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve DEİK Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi’nin de destek sağlaması noktasında girişimlerde bulunulduğu Ahi Evran Külliyesi Projesi’ne şu anda 80 milyon TL kaynak gerekiyor.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .