Bahamettin Öztürk’ten esnaflara veryansın

Bahamettin Öztürk’ten esnaflara veryansın

27.01.2015

Banka kredisi ile emekli olmak için müracaatlar 31 Ocak’ta sona erecek… Kırşehir Esnaf Odaları Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, 489 kişinin emekli olmayı beklediği Kırşehir’de 70 kişinin başvurmasına veryansın etti…
Bahamettin Öztürk: “Kırşehir esnafının bu yasadan yararlanmasını istiyoruz”

 

 

KIRŞEHİR’DE emekli olmayı bekleyen 489 esnafa 652 sayılı Torba Yasa ile tanınan emekli olabilme hakkı için müracaatlar 31 Ocak’ta sona eriyor.
Kırşehir’de prim borcu olması dolayısıyla emekli olamayan 489 kişi bulunurken, bugüne kadar Torba Yasa kapsamında emekli olabilmek için başvuruda bulunanların sayısı 70 oldu.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, 489 kişinin emekli olmayı beklediği Kırşehir’de 70 kişinin başvurmasına veryansın ederek, “Kırşehir esnafının bu yasadan yararlanmasını istiyoruz” dedi.
Kırşehirli hemşehrilerini Esnaf Odaları’na beklediklerini belirterek, sadece bir dilekçe ile emekli olabileceklerini ifade eden Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, şöyle konuştu:
“Emeklilik ile ilgili başvurular 2014’ün son ayına kadardı ve Sayın Genel Başkanımızın istekleri ve devamlı birebir ilişkilerinden dolayı bir ay daha süre verildi. 2015’in Ocak ayının sonuna kadar uzatıldı. Yasada Kırşehir’de de 489 kişinin verilerimize göre faydalanması gerekirken şu anda 75-80 kişi olmuş.
“Daha önce 600, 700, 800 gibi emekli maaşından Halk Bankası aracılığıyla yüzde 70’inin krediye kesileceğini, yüzde 30’unun da vatandaşa verileceği söylenmişti, yasanın gereği buydu. Fakat yasa değişti. 600 ya da 700 lira alan bir kişi 20 yıldır da borçlanmış, ödeyemiyor, ama günü gelmiş emekli olması lazım. 40-42 bin lira gibi SGK’ya borcu var. Bu borcu 5 yıl ödemeli veyahut da 10 yıl parasının durumuna göre Halk Bankası veriyor.
“Vatandaşlarımıza sesleniyorum, emekli olmak için, ailesinin SGK’dan yararlanması için sizden hiçbir şey istenmiyor geleceksiniz esnaf olduğunuzu ibraz edeceksiniz. SGK’ya, Halk Bankası’na bizden de bir yazı götüreceksiniz ve direk emekli olacaksınız. Emekli olmak için insanların çaba göstermesi lazım. Bunu sürekli duyurmaya çalışıyoruz, ama müracaatlar nedense olmuyor. Kırşehir’de 489 emekli olması gereken kişi var. Bu yüzde 10-20 fire verebilir, ama neyi bekliyorlar, neden emekli olmuyorlar anlam veremiyorum. Yeniden duyuruyoruz, 31 Ocak son gün. En düşük emeklinin alacağı 600 ile 800 lira arasında, ortalamasını 700 lira kabul edersek 42 bin lira yapar. Emekli oluyor, devlet hiçbir para istemiyor. Hiçbir borcu olmuyor ve bütün ailesi sağlık güvencesinden ve devlet kurumlarından yararlanacak.
“Vatandaşımızın, esnafımızın neden gelip de müracaat etmediğine anlam veremiyorum. Bir tane dilekçe verecek ve olay bitecek. 31 Ocak son gün. Emekli olacak, günü gelmiş Kırşehir esnafına bunu duyuruyoruz. Esnaf Odaları’na gelsinler, yardımcı olalım. Kırşehir esnafının bu yasadan yararlanmasını istiyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .