Bağımsız adaylar için bugün son gün

Bağımsız adaylar için bugün son gün

10.04.2015

7 HAZİRAN seçimlerine katılacak 20 siyasi partinin milletvekili adaylarını Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmelerinin ardından bağımsız milletvekili aday adayı olmak isteyenler de bugün mesai saati sonuna kadar adaylık başvurularını yapmaları gerekiyor. Kırşehir’de milletvekili aday listeleri açıklanırken, seçime iddialı giren AK Parti’nin milletvekili adayları Salih Çetinkaya ve Hacı Turan, CHP’nin milletvekili adayları Yılmaz Zengin ile Rifat Ertem, […]

7 HAZİRAN seçimlerine katılacak 20 siyasi partinin milletvekili adaylarını Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmelerinin ardından bağımsız milletvekili aday adayı olmak isteyenler de bugün mesai saati sonuna kadar adaylık başvurularını yapmaları gerekiyor.

Kırşehir’de milletvekili aday listeleri açıklanırken, seçime iddialı giren AK Parti’nin milletvekili adayları Salih Çetinkaya ve Hacı Turan, CHP’nin milletvekili adayları Yılmaz Zengin ile Rifat Ertem, MHP’nin milletvekili adayları da Cemil yıldırım Türk ve Mustafa Erkal olarak açıklanmıştı.
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı seçim takvimi kapsamında, siyasi partilerin aday listeleri ile bağımsız adayların başvuru evrakındaki eksiklikleri en geç yarın tamamlamaları gerekiyor.
Seçim takvimine göre, yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları temsilcilik seçmen listeleri ise 14 Nisan’da belirlenecek ve www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecek.
Milletvekili geçici aday listeleri 15 Nisan’da radyo, televizyon ve Resmi Gazete’de yayınlanacak. Aynı gün, geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve YSK’ya yapılacak itirazlar başlayacak ve incelenecek.
Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü ise 16 Nisan.
19 Nisan, milletvekili geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına yapılan itirazlar üzerine bu kurullarca verilen kararlara yönelik itirazların YSK tarafından karara bağlanmasının ve milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin YSK’ya bildirmesinin son günü olacak.
Birleşik oy pusulasında yer alacak bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere 21 Nisan saat 11.00’de kura çekilecek.
Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, 24 Nisan’da radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .