BAĞIMLILIKLARI SİZE OLSUN!

BAĞIMLILIKLARI SİZE OLSUN!

06.07.2017

Çocuklarınızla yakından ilgilenerek bağımlılıklarının maddeye değil size olmasını sağlayabilirsiniz…

KIRŞEHİR İl Uyuşturucu Koordinasyon Kurulu Sekreteri Dr. Aslıhan Torun, beyin ve akıl sağlığının en büyük düşmanı olan uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili aileleri uyararak, önemli bilgiler verdi.
Bağımlılarda beliren ilk olgunun akıl ve sinir hastalıkları olduğunu, kişide fiziksel ve ruhsal bağımlılığa yol açarak, bu maddelerin kişisel ve toplumsal yönden ekonomik ve sosyal çöküntü oluşturduğuna dikkat çeken Dr. Aslıhan Torun, “Çocuk ve ebeveynler arasında güçlü bağlar olmalıdır. Ebeveynler çocuğun hayatıyla yakından ilgilenmelidir. Ailenin destekleyici tutumları, çocuğun maddi, duygusal, bilişsel ve sosyal ihtiyaçları karşılanmalıdır. Net sınırlar belirlenmeli ve tutarlı bir disiplin anlayışının olmalıdır. Çocuklar ilgi alanlarına yönelik olarak sosyal faaliyetlere, kurslara, sportif faaliyetlere yönlendirilmelidir. Anne-baba model olmak için madde kullanmamalıdır. Çocukların ve öğrencilerin arkadaş grupları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Çocuklarla olumlu iletişim kurulmalıdır. Bağımlılığı olan çocuklarla konuşularak, ikna edilerek tedavi desteği alınmalıdır. Çocuklara maddelerin zararları hakkında onları özendirmeyecek ve onlarda merak uyandırmayacak şekilde bilgi verilmelidir. Etraftaki risk faktörleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Yaşanılan çevrede madde bağımlısı olan insanların barındığı, zaman geçirdiği yerler belirlenmeli ve gerektiğinde emniyet güçlerine haber verilmelidir” diyerek, aileleri bilgilendirdi.
Uyuşturucu türleri hakkında bilgiler veren Dr. Aslıhan Torun, “Esrar,/Hint keneviri, tütün gibi kağıda sarılarak kullanılan bir maddedir. Tütün gibi kağıda sarılarak kullanılan bir maddedir. Bağımlılık derecesi çok yüksektir. Eroin açık kahverengi-beyaz renkli toz şeklinde bir maddedir. Kullananlar tarafından “toz”, “beyaz”, “eyç”, “peynir” gibi isimler verilir. Afyon bitkisinden elde edilir. Bağımlılık potansiyeli çok yüksektir. Burun yoluyla, sigara içinde, alüminyum folyo üzerinde kaydırarak veya damar yolu ile kullanılır. Eroinin etkisi 6-8 saat içinde sonlanır ve şiddetli yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Yoksunluk belirtileri arasında göz yaşarması, burun akıntısı, terleme, şiddetli kas ağrıları, uykusuzluk, bulantı, kusma, ishal sayılabilir. Yüksek dozda alındığında ölümle sonuçlanabilir. Göz bebeklerinin toplu iğne başı kadar olması, solunumun yavaşlaması ve koma yüksek doz belirtileridir. Uçucu maddeler; sprey boyalar, yapıştırıcılar, incelticiler (tiner) vb. maddelerdir. Sarhoşluk, uyuşukluk, bulunduğu yere uyum sağlayamama, halüsinasyon, bulantı ve ishal, nefes darlığı, burun kanaması, mide krampları, kısa süreli hafıza kaybı, etrafa saldırmak gibi olumsuz etkileri vardır” ifadesini kullandı.
Alınan yüksek miktardaki dozun bilinç kaybına, komaya ve hatta ölüme, fikir ve düşüncelerin birbirine karışmasına, gerçek olmayan şeyleri görmeye neden olabileceğini belirten Dr. Aslıhan Torun, madde bağımlısı olan kişilerde dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin de şu bilgileri verdi:
1. Kişisel Görünüm: Dağınık bir görünüm ve yetersiz kişisel bakım. Temizliğe özen göstermeme ve dikkat etmeme. Kırmızı ya da kızarmış yanaklar, gözler ve yüz. Parmaklarda ya da dudaklarda is ya da yanıklar (eklemlerden aşağıya yanma). Kol ya da bacaklarında çeşitli izlerin varlığı (ya da bu izleri gizlemek için sıcak havada bile uzun kollu kıyafetlerle dolaşma).
2. Sağlıkla İlgili Gözlenebilecek Durumlar: Burun kanaması ve burun-ağız içerisinde hastalık dışı yaralar. Soğuk algınlığı ve alerjiye bağlı olmayan burun akıntısı. Nedensiz olarak sık hastalanma durumu. Mide bulantısı ve kusmalar. Dudakların aşırı bir şekilde kuruması ya da ıslak görünme durumu.
3. Kişisel Alışkanlıklar ya da Eylemler: Dişleri sıkma. Giysilerde ya da nefesinde sigara kokusu ya da alışılmamış kokuların varlığı. Kötü kokuyu ortadan kaldırabilecek mahiyette nane şekeri ya da sakız gibi ürünlerin yoğun kullanımı. Ailenin kontrolü dışında sıklıkla eve geç gelme ve evden erken çıkma. Nakit parayı hızlı bir şekilde tüketme davranışı.
4. Davranışsal Durumla ilgili Gözlenebilecek Değişimler: Koordinasyon bozuklukları gibi dengede kalamama, tökezleme davranışları. Genellikle içine kapanık, sessiz, çekingen, yorgun gözükme ve uyuşuk yapıya olma.
5. Okulla İlgili Gözlenebilecek Durumlar: Okuldan nedensiz olarak sıklıkla kaçma davranışı. Ders dışı etkinliklere, sosyal ve kültürel aktivitelere karşı ilgisiz kalma. Okul ile ilgili sorumluluklarını yerine getirememe. Ders notlarında beklenmeyen ani düşüş.
6. Ev Yaşamı ve Sosyal Çevresi ile İlgili Durumlar: Evde bulunan ecza dolabındaki ya da aile bireylerinin kullandığı ilaçların hızlı bir şekilde azalması. Evde bulunan aile büyüklerine ait olan sigara paketinin hızlı bir şekilde tükenmesi. Evde vitrinde süs olarak duran alkol şişelerinin kapaklarının açılmış olması ya da kullanılması. Evde bulunan değerli eşyaların kaybolması.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .