“Baba kapını çaldım, kapına geldim. Kırşehir’e hizmet etmek istiyorum…”

“Baba kapını çaldım, kapına geldim. Kırşehir’e hizmet etmek istiyorum…”

11.09.2017

Yıl 1990… Kırşehir Belediye Başkanı Mehmet Ali Yapıcı’nın bir trafik kazası sonucu henüz görevinin 7. ayında geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etmişti. Yapıcı’dan boşalan Kırşehir Belediye Başkanlığı için Kırşehir yeniden sandık başına gidecekti. ANAP Hükümeti’nin Başbakanı, bakanları, bütün bürokratları, hatta büyükşehirlerin belediye başkanları bile Kırşehir’de karargah kurmuşlar, neye mal olursa olsun Belediye Başkanlığını yeniden ANAP’ın […]

Yıl 1990…
Kırşehir Belediye Başkanı Mehmet Ali Yapıcı’nın bir trafik kazası sonucu henüz görevinin 7. ayında geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etmişti.
Yapıcı’dan boşalan Kırşehir Belediye Başkanlığı için Kırşehir yeniden sandık başına gidecekti.
ANAP Hükümeti’nin Başbakanı, bakanları, bütün bürokratları, hatta büyükşehirlerin belediye başkanları bile Kırşehir’de karargah kurmuşlar, neye mal olursa olsun Belediye Başkanlığını yeniden ANAP’ın almasını istiyorlardı.
Ama ANAP’ın adayı Kırşehirlilerin tanımadığı bir isimdi, yani İzzet Yıldırım’dı…
Karşısında ise DYP’den Aslan Salman, SHP’den Dr. Cahit Gürses’ti…
ANAP iktidarının Başbakanı Yıldırım Akbulut, seçimi almak için Kırşehir’e Şeker Fabrikası’nın temelini bile atmıştı. Ama Kırşehirliler ne Şeker Fabrikası’na itibar ettiler, ne de ANAP’ın seçimi almak için dağıttığı ulufelere…
Nitekim 18 Şubat 1990 tarihinde seçim yapıldı. Kırşehirliler demokrasi için dik durmuşlar, oyunu satmamışlar, Türkiye’ye en güzel demokrasi sınavını vermişlerdi. Yani ANAP’ı 18 Şubat’ta sandığa gömmüşlerdi. Kırşehirliler böyle bir Kırşehirliydiler.
Yani muhalefetin Belediye Başkan adayı Dr. Cahit Gürses’i genç yaşta Kırşehir Belediye Başkanı seçmişlerdi. Ama ortalık toz, buz olmuştu.
Cahit Gürses, seçilmişti ama eli kolu bağlı bir Belediye devraldığı için hemşehrilerine verdiği sözleri yerine getirmekte zorlanıyordu. Zaten ANAP iktidarı bu seçimin ardından Kırşehir Milletvekilleri Cahit Gürses’i köşeye sıkıştırıp istifaya zorluyorlardı. Hatta ANAP’lı Milletvekili Kâzım Çağlayan gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”de bir açıklama yaparak “Cahit Gürses istifa ediniz! Hem partinizi, hem kendinizi yıpratmayın!” demişti de Cahit Gürses de ona “Hayır istifa etmiyorum, etmeyeceğim. Beni halk seçti, ancak halk indirir. Benim Belediye’de ölüm çıkar” yanıtını vermişti.
Sonra yasaklar kalktı, “Baba Demirel” meydanları salladı, ANAP iktidarını yerle bir etti. ANAP’lı yıllar geride kaldı. 1991’de DYP-SHP ile koalisyon hükümeti kurulmuş ve Süleyman Demirel yeniden Başbakan seçilmişti.
İşte yukarıda anılarda kalan fotoğraf ta o günlere ait…
Kardeşim Salih Güner’in Başbakanlık makamında çektiği bu fotoğrafta Cahit Gürses, Demirel’e çıkarak “Baba kapını çaldım, kapına geldim. Kırşehir’e hizmet etmek istiyorum, elim kolum bağlı bir şey yapamıyorum. Yardımına ihtiyacım var. Kıtlıkta verilen dürüm, bollukta unutulmazmış. Destek ve yardımınızı bekliyorum” demişti.
Demirel de “Hay hay Başkan ne istiyorsan hepsini vereceğiz. Projelerini, taleplerinizi bana getirin ben de gereğini yapayım” demişti.
Cahit Gürses Başbakanlık makamından çıkarken oldukça rahatlamış ve Başbakan Demirel’in sık sık düzenlediği basın toplantısı salonunda bir de basına açıklama yapmış, bildiğimiz, dostumuz Cahit Gürses yine yapacağını yapmış, havasını atmış ve Demirel’den Kırşehir’e bir şeyler koparmayı başarmıştı.
Biz bu fotoğrafı o yıllarda klişe yaptırarak gazetemizde sür manşetten haber yapmıştık.
Şimdi aramızda olmayan “Baba Demirel”e, metfun bulunduğu Isparta’nın İslâmköy’e selâm olsun, ruhu şad, mekanı cennet olsun. Sevdiğim Demirel ne mükemmel bir devlet adamıydı, ne büyük adamdı.
Geçtiğimiz aylarda emekliye ayrılarak hiç kopamadığı Kırşehir’e yeniden dönen ve Ankara Caddesi’ndeki Türkmenoğlu İş Merkezi’nin üçüncü katında muayenehane açarak hemşehrilerine hizmet etmeye devam eden o efsane Belediye Başkanı Dr. Cahit Gürses’e de sağlıklar, esenlikler ve mutluluklar dileriz.
*ŞEVKET GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .