Ayrışmaya kimse prim vermez, vermemeli…

Ayrışmaya kimse prim vermez, vermemeli…

17.09.2015

Dünkü yazımda Kırşehir başta olmak üzere ülkemizin bazı illerinde yaşanan son olayları değerlendirmiş ve bu konudaki üzüntülerimi paylaşmıştım. Her ne olursa olsun, her ne yaşanırsa yaşansın, Kırşehir’de dostlukların önüne, kardeşliğin önüne, birlikte yaşamanın güçlü iradesinin önüne hiçbir güç, örgüt, yapı, terörist örgüt, bu örgütün destekçileri geçemez. Kırşehirliler asla ve asla böyle bir ayrışmaya prim vermezler. […]

Dünkü yazımda Kırşehir başta olmak üzere ülkemizin bazı illerinde yaşanan son olayları değerlendirmiş ve bu konudaki üzüntülerimi paylaşmıştım.
Her ne olursa olsun, her ne yaşanırsa yaşansın, Kırşehir’de dostlukların önüne, kardeşliğin önüne, birlikte yaşamanın güçlü iradesinin önüne hiçbir güç, örgüt, yapı, terörist örgüt, bu örgütün destekçileri geçemez. Kırşehirliler asla ve asla böyle bir ayrışmaya prim vermezler. Vermeyeceklerdir de.
Elbette bugün yaşadığım zor ve sıkıntıları aşacağız. Bunun için Kırşehir’deki hemşehrilerimiz gibi yurdumuzun her köşesindeki halkımız da bu sıkıntıları aşmada, birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere karşı yek vücut olacaklardır.
Benim geçen yazımı pekiştiren Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel’in görüşlerini siz değerli okurlarımla paylaşmayı uygun gördüm.
İşte İktisat Profesörü, Yahya Tezel’in tesbit ve görüşleri:
Hiç tereddüt etmeden aşağıdaki tespiti tanıdığınız bütün yabancılara dilinizin döndüğü kadar anlatınız lütfen. Bu bir vatan borcudur.
1. Bugün, Türkiye’de vatandaşlar topluluğunun en az % 85’i, Türkiye’nin tamamını Kürt vatandaşlarla ortak bir hukuk ve kamu düzeni altında hukuk önünde eşit vatandaşlar olarak paylaşmaya razıdırlar.
2. Bugün için Türkiye’de yaşayan Kürt vatandaşlarımızın en az üçte ikisi Türkiye’nin Kürt olmayan vatandaşların nüfusun % 90’dan fazlasını oluşturdukları Fırat’ın Batısında yerleşiklerdir. Fırat’ın doğusunda yerleşik olan Kürt ailelerin hepsinin Batı’ya yerleşmiş ya da iş, sağlık ve eğitim gibi ihtiyaçlarını Batı’ya gidip gelerek karşılayan mensupları vardır.
3. PKK hareketini destekleyen Kürtler Fırat’ın Doğusunu Kürt olmayan vatandaşlarla eşit yurttaşlar olarak paylaşmayı reddetmektedirler. Doğu’da kendi hukuk, güvenlik, maliye, eğitim sistemlerini yani kendi devletlerini kurmak istemektedirler. Ne var ki, Doğu’da münhasır bir hakimiyet kurmak isterlerken Batı’yı bugüne kadar olduğu gibi, Kürt olmayanlarla eşit yurttaşlık haklarına sahip olarak kullanmaya devam etmek istemektedirler. Bu gerçekleştirilmesi olanaksız bir asimetrik statüdür.
4. PKK’nın neredeyse 40 yıldır sürdürdüğü savaş, ABD, İsrail, İngiltere, Almanya, İran, yakın yıllara kadar Suriye gibi Türkiye ile kendi açılarından stratejik sıkıntıları olan devlet yapılarının istihbarat ve güvenlik ağlarının desteği sayesinde 40 yıl sürebilmiştir.
5. PKK hareketinin amacı, Türkiye Kürdistan’ı dedikleri bölgeyi ve Türkiye Kürtlerini Türkiye’den kopararak Büyük Kürdistan’ın kurulmasında ana kurucu aktör olmaktır.
6. Osmanlı İmparatorluğunun dağıldığı 19 uncu yüzyıldan beri İngiltere, Fransa, Rusya ve İkinci Dünya Savaşından sonra İsrail, ABD ve İran bölgenin siyasi coğrafyası ile Türkiye’yi kıracak şekilde oynamaktadırlar.
Değerli arkadaşlarım bunu bütün dünyaya anlatmamız lazım. Yabancı dil bilenleriniz, özellikle Rusça ve Arapça ve Farsça bilenleriniz başta olmak üzere, Facebook ve Twitter gibi bütün sosyal medya kanallarını kullanarak, bıkmadan, usanmadan, yıllarca sürecek şekilde her vesileyi fırsata dönüştürerek dünyaya anlatmak zorundayız.
Türkiye’den başka vatanımız yok. Paranız var, Kolej çocuğusunuz diye kendinizi kurtaracağınızı sanmayın. ABD’ye, AB’ye yerleşseniz dahi biliniz ki oralarda yabancı olarak ölürsünüz. Vatanını kaybetmiş olmanın acısı mezara kadar içinizi yakar.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .