Av sezonu 26 Ağustos’ta

Av sezonu 26 Ağustos’ta

18.08.2017

Avcılığın bu yıl 3 günle sınırlandırılmasından memnun olduklarını belirten Ergül Zobu, Kırşehir’in korumalı alanı Seyfe Gölü için çağrıda bulundu…

2017 YILI av sezonu 26 Ağustos’ta başlayacak. Kırşehir’de kuşlardan bıldırcın, üveyik alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, saksağan memelilerden yaban domuzu ve çakal avcılığı yapılabilecek.
Haftanın 7 günü olan avlanma süresini 2017-2018 av döneminde çarşamba, cumartesi ve pazar günü olmak üzere 3 gün ile sınırlandırıldı.
Sınırlandırmadan memnun olduğunu belirten Kırşehir Avcılar, Atıcılar ve Balıkçılar Spor Kulübü Başkanı Ergül Zobu, “Bütün avcılara rast gele diyorum. 26 Ağustos itibariyle av sezonunun açacağız. Geçen yıl haftada 7 gün olan avımız bu yıl haftada 3 güne düşürülmüştür. Ben şahsım olarak bu karardan memnun olduğumu belirtiyorum. Çünkü haftada 7 gün av olmaz. Kuşa hiç fırsat verilmiyor. Haftada 7 gün ava giden arkadaşlar var, ben de dahil olmak üzere ava gidiyoruz. Kuş tedirgin oluyor. Keklik dağda dağılıyor bir araya gelemiyor. Ördek körfezlere alışmıyor. Hiç değilse haftada 3 gün Cumartesi ve Pazar günleri vurulur. Pazartesi ve Salı dinlenir, sonra Çarşamba günü avcı arkadaşlar tekrar gider. Limitlerimiz aynı bıldırcın 10 tane, üveyik avını 5 taneye düşürdüler. Çil keklik yasaklı maalesef çoğalmasına rağmen, önümüzdeki sezon çil kekliği de Kırşehir’de serbest edeceğiz. Ekim’de açılacak kınalı avımıza kişi başına 2 tane kınalı, bir tane tavşan olmak üzere av sezonumuzu Şubat’a kadar götüreceğiz. Bu yıl avı 10 gün geç açtık, böyle olması da iyi oldu, 15 gün de avın geç kapanmasını istiyoruz” dedi.
SEYFE’YE BİR DAMLA CAN SUYU

Seyfe Gölü’nde kuruma tehlikesine de dikkat çekerek, su kuyularının kapatılmasına rağmen, Bodztepe civarında yeni kuyuların açıldığı ve bent kapatılan suyun göle ulaşmasının engellendiğini dile getiren Ergül Zobu, “DSİ’yle bir çalışma yaptık Boztepe bölgesinde. İş makineleri getirdik Kayseri’den ve kanalları temizlettik. Göle suyu soktuk. Seyfe Gölü’nde bir damla su kalmadı. Çiftçi vatandaşlarımızdan biraz duyarlılık bekliyoruz. Tabiî ki onların da hakkı 300’e yakın kuyu kapattı DSİ. Şu anda Boztepe civarındaki köylerde maalesef kapatılan kuyular tekrar açılmakta ve kanalların üzerine bent yaptılar göle maalesef su göndermiyorlar. Ben gezdim dolaştım bir damla kuşun içeceği Seyfe Gölümüzde su yok. Yıllardır uğraşıyoruz maalesef 10’uncu aya kadar gölde su olsa Kırşehir’de avımız eksik olmaz. Devlet büyüklerimizden istediğimiz Seyfe Gölü’nün kurutulmaması, oraya bir can verilmesi, bir damla can suyumuz yok maalesef” ifadesini kullandı.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .