Atatürk Heykeli, kaidesine kavuştu

Atatürk Heykeli, kaidesine kavuştu

29.08.2017

Bağımsızlığın yıldönümünde Atatürk yine şahlanacak…

Atatürk Heykeli, kaidesine kavuştu

KIRŞEHİR’DE taşınması büyük tartışmalara neden olan ve gazetemiz Kırşehir Çiğdem’in duyarlılığı ile en uygun yer olarak Cacabey Meydanı’na konulması kararlaştırılan şahlanmış at üzerindeki Atatürk Heykeli, kaidesinde yapılan çalışmanın sona ermesiyle bugün yapılacak törenle açılacak.
Şehrimizde Cumhuriyetimizin 75. yılı törenlerinde dönemin Valisi İrfan Kurucu öncülüğünde Belediye Kavşağı’na yaptırılan ve 2016 yılında Kırşehir Belediyesi’nce başlatılan ana cadde düzenlemesi kapsamında Cacabey Meydanı’na taşınan Atatürk Heykeli, kaidesinin tamamlanmasıyla bugün açılacak.
Terme taşından döşeme ile heykelin kenarları Cacabey Camiindeki gibi sütunlar konularak, iki bayrak direğinin yerleştirilmesiyle tamamlanan Atatürk Heykeli’nin bugün yapılacak törenle açılması bekleniyor.
Kırşehirlilerin talepleri doğrultusunda sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı istişare sonucunda Atatürk Heykeli’nin Cacabey Meydanı’na taşınmasını sağlayan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Devletimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir’in kalbinde olduğunu gösteren en doğru yerde bulunduğunu söyledi.
Başkan Bahçeci, “Belediye kavşağındaki Atatürk heykeli için bir yer değişikliği ile ilgili çalışmamızı istişareyle sonuçlandırdık. Atatürk Anıtını ve Atatürk’ümüze yakışır bir şekilde Cacabey Meydanı’nda törenlerin yapılabileceği geniş bir alana taşınmasına siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarımızın başkanları, Belediye Meclisimizde AK Parti, MHP, CHP‘li üyelerin oy birliği ile karar verilmişti. 45 derecelik bir açı ile Ankara istikametine doğru ve hedef olarak batıyı gösteren şekilde yönü belirlendi. Atatürk hepimizin Atası, Cumhuriyetimizin kurucusudur ve Atatürk’ün anıtının da Kırşehir’de en doğru yerde olması hepimizin arzusuydu, bu noktada hepimizin kalbi rahat. Atatürk’ün anıtının Kırşehir’in en güzel yerinde olması noktasında aldığımız karar çerçevesinde kaideyi yaptırdık. Terme taşından, Cacabey Camii’ndeki sütunlar gibi sütunlar yerleştirildi. İki de bayrak direğimiz olacak. Ulu Önderimiz Atatürk’e ve Kırşehir’e yakışır bir tören alanımız olacak. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında anıtımızı hep birlikte açacağız. Artık bütün törenlerimizi burada yapacağız” dedi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .